W ciąży przeszła udar. "Lekarze powiedzieli, że żona do rana raczej nie przeżyje"

Dzień Dobry TVN
Wciąż żywe jest przekonanie, że udar to choroba, która dotyka przede wszystkim osoby starsze. Tymczasem statystyki mówią co innego. Schorzenie coraz częściej diagnozowane jest u osób młodych, pozornie zdrowe osoby. Jedną z takich osób jest pani Krystyna.

Jak rozpoznać udar?

Pani Krystyna w styczniu obchodziła 33 urodziny. Kilka tygodni wcześniej dowiedziała się, że wraz z mężem, Danielem, po raz drugi zostaną rodzicami. Jednak ich radość nie trwała długo. Pewnego dnia kobieta niespodziewanie źle się poczuła.

- Bolała ją głowa, wymiotowała. Wszyscy myśleli, że to ciąża - mówił w rozmowie z naszą reporterką pan Daniel, mąż Krystyny.

Mimo hospitalizacji nie udało się zapobiec tragicznym wydarzeniom. Kobieta w ósmym tygodniu ciąży doznała udaru niedokrwiennego spowodowanego zakrzepicą żyły głównej.

- Powiedziano mi, że żona do rana raczej nie przeżyje - mówił pan Daniel.

Pani Krystyna całą ciążę spędziła na intensywnej terapii, gdzie lekarze podjęli walkę o zdrowie jej i jej nienarodzonego dziecka.

- Matylda przyszła na świat 5 czerwca. Mimo że jest wcześniakiem, to wyszła z tego bez żadnego uszczerbku. Zdaniem lekarzy to cud - dodał pan Daniel.

Pani Krysia potrzebuje pomocy

Po porodzie Pani Krysia trafiła do ośrodka terapii funkcjonalnej, gdzie walczy o powrót do zdrowia.

- Krysia trafiła do nas w sierpniu 2020 roku. Wówczas była to osoba tylko leżąca, odpowiadająca tylko oczami z bardzo dużym niedowładem. Dopiero od niedawna udaje się jej utrzymać, przez kilka minut, stabilną postawę - mówiła w rozmowie z naszą reporterką jedna z rehabilitantek.

Uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego są bardzo duże. Kobietę czeka jeszcze bardzo długa rehabilitacja. Niestety ta jest bardzo kosztowna. Jeśli chcesz pomóc pani Krystynie i przyspieszyć jej powrót do domu przyłącz się do zbiórki. Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie fundacji Się Pomaga.

Jak rozpoznać udar?

W przypadku udaru mózgu najważniejszy jest czas. Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do jak najszybszego wezwania pogotowia?

- Przede wszystkim niedowład jednej strony ciała. Bardzo charakterystyczne dla udaru jest opadnie kącika ust. Chorzy nie mogą się podnieść ani ruszyć ręką czy nogą. Dodatkowo mogą pojawić się problem z mówieniem - mówił w rozmowie z Ewą Drzyzgą i Agnieszką Woźniak-Starak dr Adam Kobayashi, neurolog.

Co może wywołać udar? W przypadku pani Krysi doprowadziła do niego zakrzepica żyły głównej, ale to nie jedyny czynnik ryzyka. Badania pokazują, że zwłaszcza w przypadku osób młodych prawdopodobieństwo wystąpienia udaru znacząco podnosi infekcja wywołana przez nowego koronawirusa. W jaki sposób? Dowiecie się tego z naszego materiału:

Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Jacek Rozenek wraca do sprawności po udarze mózgu. "Lekarze mówili, że umiera i nie przeżyje nocy"

Ma 57-lat i została mamą. "Moje dziecko miałoby się nie urodzić tylko dlatego, że jestem stara?"

Rodzice 12 dzieci zmarli na COVID-19. Odeszli tydzień po tygodniu

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Izabela Kaczyńska

podziel się:

Pozostałe wiadomości