Polscy lekarze z Bydgoszczy przeprowadzili udany zabieg wszczepienia implantu, który sprawi, że 5-letni pacjent zacznie słyszeć. Na czym polega innowacyjność tej operacji? Mowa o wielkim dokonaniu na skalę międzynarodową.
5-letni Jaś zyska słuch dzięki innowacyjnemu zabiegowi
W najnowszej odsłonie cyklu Dzień Dobry TVN "Udana operacja" przybliżyliśmy historię małego Jasia, u którego zdiagnozowano jednostronną mikrocję i artezję przewodu słuchowego. To rzadkie schorzenie niewykształcenia i braku wspomnianego przewodu. - Dźwięk nie dociera do jamy bębenkowej i do kosteczek słuchowych, i dalej do ślimaka. U tego pacjenta nie ma możliwości odtworzenia przewodu słuchowego ze względu na warunki anatomiczne - tłumaczył w reportażu Szymona Brózdy specjalista laryngologii dziecięcej dr Piotr Łaz.
- Jaś, żeby nas słyszeć i rozumieć, musiał się lewą stroną do nas nachylić - wyjaśniła Patrycja Ruszkowska, mama chłopca. Malec przez długi czas używał specjalnego aparatu z zamontowanym przetwornikiem kostnym. - To mu przeszkadzało. Ten aparat częściej leżał w pudełku niż na kości - dodała rodzicielka.
Lekarze ze szpitala dziecięcego w Bydgoszczy zainteresowali się nowoczesnym implantem Cochlear Osia. Urządzenie za pomocą drgań przesyła sygnał dźwiękowy przez kość do ucha wewnętrznego. Specjaliści zdecydowali się przeprowadzić zabieg wszczepienia implantu pod skórę i umocowania urządzenia na kości skroniowej 5-letniego Jasia. Operacja odbyła się 5 grudnia, a mały pacjent był do niej przygotowywany przez pół roku.
Ta operacja była pierwszą taką operacją, którą wykonano nie tylko w Polsce, ale również w Europie Środkowej u dzieci
Nowoczesny implant w walce z niedosłuchem. Przełom w polskiej medycynie
W Dzień Dobry TVN gościł jeden ze specjalistów, który zajmował się przypadkiem 5-letniego Jasia. Lekarz wspomniał, że niezwykle istotny w zastosowaniu implantu był proces uprzedniego sprawdzenia urządzenia.
- Wszystkie takie technologie elektroniczne najpierw przetestowane są na dorosłych, tak że po pierwsze, to sprawdzenie publikacji dotyczących jakości tego urządzenia i efektów na dorosłych. Później obdzwoniłem kolegów w kraju i za granicą, którzy już zakładali takie urządzenia. No niestety, nikt wcześniej u dziecka nie zakładał, ale przygotowywaliśmy się do tego. Natomiast pojawiły się pierwsze doniesienia z Ameryki Północnej, że można to stosować na dzieciach, a efekty są bardzo dobre, no i podjęliśmy rękawicę - oznajmił dr hab. nauk med. Józef Mierzwiński, prof. UMK.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nabawiła się choroby na wyjeździe narciarskim. "Niech ta historia będzie przestrogą"
- Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał obrót popularnym lekiem na stłuczenia. O który produkt chodzi?
- Dziewczynka urodziła się z anoftalmią. Tę wadę ma zaledwie 30 osób na świecie. Czym się charakteryzuje?
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Szymon Brózda
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News