Salma i Sarah to bliźniaczki z Egiptu, które urodziły się ze zrośniętymi głowami. Kilkuletnie dziewczynki przeszły właśnie niezwykle ryzykowną operację rozdzielenia górnych partii ciał. Wyzwania podjęło się aż 31 chirurgów. 17-godzinny zabieg odbył się w Arabii Saudyjskiej.
Salma i Sarah - historia bliźniaczek zrośniętych głowami
Pochodzące z Egiptu bliźniaczki, które przyszły na świat ze zrośniętymi głowami, były w swoim krótkim życiu poddane już czterem poważnym operacjom. Ostatnią z nich można uznać za przełomową i najbardziej ryzykowną - mowa o ostatecznym rozdzieleniu ciał sióstr.
Wspomniany zabieg odbył się 21 czerwca w stolicy Arabii Saudyjskiej, o czym oficjalnie poinformował relacjonujący tę sprawę serwis Alarabiya News. Z doniesień mediów wynika, że operacja trwała 17 godzin, a w cały proces zaangażowanych było 31 chirurgów oraz sztab pielęgniarek i konsultantów, a także personel techniczny. Nad przebiegiem zabiegu czuwał dr Abdullah bin Abdulaziz al-Rabeeah, królewski doradca, inspektor generalny Centrum Pomocy Humanitarnej im. Króla Salmana oraz specjalista w rozdzielaniu bliźniąt syjamskich.
Operacja rozdzielenia bliźniąt syjamskich
Zabieg, któremu zostały poddane Salma i Sarah, był 57. tego typu operacją przeprowadzoną od 1990 roku w Królestwie Arabii Saudyjskiej. Nadzorujący leczenie sióstr z Egiptu dr Abdullah bin Abdulaziz al-Rabeeah, jak i rodzice dziewczynek są wdzięczni władzom kraju za ciągłe wspieranie kierunku medycyny zajmującego się rozdzielaniem bliźniąt syjamskich. Arabia jest bowiem w tej materii przodownikiem, o czym świadczą statystyki. W tym położonym w zachodniej Azji państwie w ciągu ostatnich 33 lat odnotowano 130 operacji polegających na rozdzieleniu ciał rodzeństw.
A team of Saudi surgeons successfully separated a pair of Egyptian conjoined twins named Salma and Sarah after complex surgery that lasted 17 hours in Riyadh. Read more: https://arab.news/nkd5d
Posted by Arab News on Friday, June 23, 2023
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 28-latka zdiagnozowała u siebie rzadką chorobę. "Myślałam, że zawsze będę już krągła"
- Lekarze ze Szczecina pomagają dzieciom z nieprawidłowo wykształconymi dłońmi. Jakie operacje wykonują?
- Yulia jest Ukrainką z polskim sercem. Pierwszy taki przeszczep w historii
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: edziecko.pl, english.alarabiya.net
Źródło zdjęcia głównego: Shannon Fagan/Getty Images, Facebook/Arab News