28-latka zdiagnozowała u siebie rzadką chorobę. "Myślałam, że zawsze będę już krągła"

Autor:
Oskar
Netkowski
Źródło:
dailymail.co.uk
Operacje bariatryczne u otyłych nastolatków
Operacje bariatryczne u otyłych nastolatków Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Kobieta próbowała zrzucić wagę na wiele sposobów, ale wszystko zdawało się na nic. Na diagnozę wpadła przypadkiem, podczas researchu w sieci. Okazało się, że cierpi na lipodemię. Odkąd poddała się zabiegowi, jej życie zupełnie się odmieniło.

Rzadka choroba nóg. Kobieta zdiagnozowała się sama

Alisa Vandercruyssen to 28-latka ze stanu Michigan w USA, która opowiada w sieci o swoim stanie zdrowia. Jak relacjonuje, kiedy miała 17 lat, zaczęła tyć w ramionach i na brzuchu. Sprawa wydawała się jej podejrzana, bo prowadziła bardzo aktywny tryb życia.

Lekarze nie wnikali w jej przypadłość, tylko sugerowali otyłość. Hurtowo dawali jej broszury dotyczące diety i ćwiczeń. Rozkładając ręce i rozpaczliwie poszukując rozwiązania, postanowiła zdiagnozować się na własną rękę. Choć na ogół nie zaleca się sugerowania informacjami z sieci, Alisa trafiła w dziesiątkę.

Kobieta odessała płyn z nóg

Niezdolność do utraty wagi wiązała się z obrzękiem lipidowym. Kobieta założyła konto na TikToku, gdzie opowiada o swojej sytuacji zdrowotnej. Niedawno przeszła operację usunięcia nieprawidłowo odłożonej tkanki tłuszczowej i jak mówi, w końcu czuje ulgę. Pozbyła się w sumie 6,5 kg płynu z nóg.

- Przed diagnozą myślałam, że mam po prostu grubsze nogi i cellulit. Moja masa była tak duża, że nacisk na kolana wydawał się nieznośny. Myślałam, że zawsze będę już krągła - opowiadała.

Czym jest lipodema?

Lipodemia to dolegliwość związana z nieprawidłowym odkładaniem się tkanki tłuszczowej, jej nieprawidłowym metabolizmem. W 99 proc. problem dotyka kobiet.

Już u nastolatek można stwierdzić początkowe cechy budowy ,"lipoedemicznej" - bryczesowe uda oraz kolumnowe nogi - wyraźnie kontrastujące z bardzo szczupłą i zgrabną talią. Lipoedema jest bardzo trudna do zdiagnozowania, przez co chore osoby często czekają przez długie lata na podjęcie skutecznego leczenia. Diagnoza obejmuje wywiad z pacjentem, specjalistyczne badanie USG i limfoscyntygrafię. Więcej o lipodemii przeczytasz tutaj.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło: dailymail.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości