Profilaktyka zdrowia

Otyłość jest chorobą przewlekłą. Lekarz: "Odradzałbym eksperymentowanie z jakimikolwiek dietami"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Jak leczyć otyłość?
Jak leczyć otyłość?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Szacuje się, że w Polsce na otyłość choruje ponad 8 milionów dorosłych Polaków. Okazuje się, że w 95 proc. w ogóle nie jest leczonych. Dlaczego tak się dzieje? Jak powinna przebiegać kuracja? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział prof. dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra.

Otyłość a nadwaga

Kiedy kończy się nadwaga, a zaczyna otyłość?

- Obecnie posługujemy się bardzo prostym wskaźnikiem masy ciała. Kiedy przekracza on wartość 30 jednostek, mówimy o chorobie otyłościowej. W dzisiejszych czasach ogólnej dostępności do Internetu każdy może sobie to sprawdzić. Chcę jednak podkreślić, że jest to wstępne rozpoznanie, które powinno zwrócić naszą uwagę na to, że powinniśmy się z tą chorobą udać do lekarza. Dopiero lekarz po przeprowadzeniu kolejnych badań może wykluczyć lub potwierdzić rozpoznanie, określić całokształt tej choroby oraz jej wpływ na rozwój innych powikłań - tłumaczył prof. Mariusz Wyleżoł w Dzień Dobry TVN.

Jak podkreślił bariatra, pacjenci często nie mają pojęcia, jakie są możliwości leczenia otyłości.

- U większości pacjentów [....] choroba zaczynała się od eksperymentu pt. poradzenie sobie z nadmiarem kilogramów albo motywacją na zasadzie: "Troszeczkę muszę mniej ważyć". Wówczas pojawiała się dieta tzw. cud, która prowadziła do sytuacji dalszego rozwoju choroby otyłościowej. Można powiedzieć, że wręcz była przyczyną. Odradzałbym eksperymentowanie z jakimikolwiek dietami - przyznał medyk.

Jak leczyć otyłość?

Chociaż otyłość zazwyczaj widać na pierwszy rzut oka, to okazuje się, że rozpoznanie wcale nie jest takie proste.

- Jest duży postęp wiedzy medycznej, ale niestety nadal choroba otyłościowa - nie chciałbym nikogo obrazić - przez wielu moich koleżanek i kolegów jest niedostrzegana. Tutaj myślę, że inicjatywa powinna być po stronie chorego. Osoba chorująca na otyłość powinna od lekarza oczekiwać dokładnie takiego samego postępowania, jak w przypadku każdej innej choroby - podkreślił specjalista.

Istnieje kilka sposób leczenia otyłości. - Na szczęście dzisiaj to mogą być leki, które opierają się na patofizjologii rozwoju otyłości, czyli na jednej z przyczyn. [...] Możemy nie tylko zastosować operacje bariatryczne, ale również na wcześniejszych etapach leczenia choroby otyłościowej zaoferować leczenie farmakologiczne. Jest tylko jedno "ale", musimy pamiętać, że otyłość jest chorobą przewlekłą, czyli wymaga również przewlekłego leczenia - tłumaczył nasz gość.

Jak dodał, bardzo ważne jest, by nie stygmatyzować osób z otyłością. - Postęp, który w ostatnich latach dokonał się w medycynie w zakresie wiedzy dotyczącej choroby otyłościowej wyraźnie wskazuje, że to nie jest wina chorego. To nie jest kwestia woli czy niewoli. To są zaburzenia, które rozwijają się w organizmie chorego tak samo jak np. w przypadku nadczynności tarczycy. Czy ktoś oczekuje od chorego na nadczynność tarczycy, że się sam wyleczy? No nie! W związku z tym nie możemy oczekiwać, że chory na otyłość też się sam wyleczy. Musimy mu zaoferować adekwatne do stopnia zaawansowania choroby leczenie - podkreślił bariatra.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości