Profilaktyka zdrowia

Skąd się bierze wypalenie zawodowe? "To nie jest fanaberia pracownika, a poważny problem"

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:
Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Arkadiusz Gdula
Wypalenie zawodowe

14 września to Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym. Badania pokazują, że ponad 30 proc. z nas go doświadcza. Najczęściej jest spowodowane przepracowaniem, niskimi zarobkami czy zbyt dużą odpowiedzialnością w pracy. Jak sobie poradzić z takim stanem? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Olgą Legosz, specjalistką HR. 

Co może wywołać wypalenie zawodowe?

W ocenie specjalistów najczęściej jest ono spowodowane przepracowaniem, zbyt dużą odpowiedzialnością przy niskich zarobkach oraz brakiem perspektyw na awans. Jedną z osób, która doświadczyła wypalenia zawodowego jest Dagmara Strzemieczna. W rozmowie z naszym reporterem wyznała, że do rzucenia pracy w korporacji zmusiło ją nie tylko zmęczenie, ale także poczucie, że to, co robi jest bezsensowne. – Jeśli wychodzę do pracy i czuję, że nie ma w tym sensu, to jest to marnowanie czasu – stwierdziła.

Osoby, które doświadczają wypalenia zawodowego, czują się ciągle zmęczone, przygnębione, nie wierzą we własne możliwości. – Istnieją też bardziej wyraźne objawy, np. często odczuwana złość czy poczucie winy - wyjaśnił dr Leszek Mellibruda, psycholog.

Jak walczyć z wypaleniem zawodowym?

14 września to Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym, które w 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia uznała za stan chorobowy. - Może ono prowadzić do depresji. Do tego objawy wypalenia zawodowego nie dotyczą tylko środowiska zawodowego, ale bezpośrednio przekładają się na nasze życie. W Polsce o wypaleniu zawodowym mówi się bardzo mało, na szczęście powoli to się zmienia i zaczynamy rozumieć, że nie jest to fanaberia pracownika, a poważny problem - powiedziała w Dzień Dobry TVN Ola Legosz, specjalistka HR i współprowadząca program "Miasto Kobiet" w TVN Style.

Warto pamiętać, że wypalenie zawodowe nie dotyczy tylko pracowników wielkich korporacji. Ono może się przytrafić każdemu z nas. Zdaniem specjalistki, obserwuje się je także u uczniów. - Na szczęście dzięki temu, że WHO wpisała wypalenie zawodowe na listę chorób, osoby, które go doświadczają, mogą się ubiegać o zwolnienie lekarskie - wyjaśniła. Jej zdaniem to rozwiązanie zupełnie zmienia nie tylko podejście, ale i stosunek odpowiedzialności za wystąpienie wypalenia zawodowego. - Do tej pory obarczano za nie tylko pracownika, teraz to się zmienia i część odpowiedzialności spoczywa także na pracodawcy - podkreślił nasz gość.

Dziś Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości