Jak operacja bariatryczna zmienia życie pacjentów?
Anna Niedużak w pewnym momencie życia ważyła 125 kilogramów. Założenie spodni czy skarpetek, przy takiej masie ciała, było dla niej wyjątkowo trudne.
- To było dla mnie wyzwanie. Już po nałożeniu skarpetek byłam zmęczona - wspominała. Kobieta próbowała walczyć z otyłością na wiele sposób, niestety niewiele to dawało. Co gorsza, odbiło się to na jej zdrowiu i doprowadziło do problemów hormonalnych oraz anemii. Jak wyznała, z kilogramami walczyła całe życie. Zajadała emocje - zarówno te dobre, jak i złe.
- Dla mnie i nagrodą, i pocieszeniem to jedzenie zawsze było. Od nastoletnich lat [...] zaczął się taki poważny kompleks - opowiadała. Bardzo często słyszała nieprzyjemne komentarze na temat swojego wyglądu. - Teksty były różne, od takich typowych "a ty świnio", "ty grubasie", "jesteś obleśna" - mówiła.
Życie pani Ani całkowicie się zmieniło, kiedy z powodu problemów z pęcherzykiem żółciowym trafiła do szpitala.
- Nie do końca zdawała sobie sprawę, że choroba, czyli otyłość, jest równie poważnym problemem zdrowotnym - przyznał Michał Duchnik, chirurg. Kiedy specjalista zaproponował jej operację bariatryczną - śmiertelnie się na niego obraziła.
- Jak on śmiał w ogóle mi to zaproponować. Jeszcze pamiętam, jak dzwoniłam oburzona do mojej siostry. Myślałam, że te operacje przeprowadzane są u takich osób, które są uwięzione w domu i nie mogą ruszać, a ja przecież chodzę do pracy, jakoś funkcjonuję - tłumaczyła. Teraz jest 18 miesięcy po operacji i waży 52 kg. Aby pokazać innym, że z otyłością można wygrać, zaczęła być aktywna w mediach społecznościowych.
- Jestem strasznie dumna z tych wszystkich osób, które mnie obserwują i są też już tygodnie, miesiące po operacji i ich życie tak bardzo się zmieniło - zaznaczyła.
Leczenie otyłości - jak wygląda?
Mimo że pani Ania zdołała wygrać z otyłością, to przed nią równie trudna droga, aby utrzymać obecną wagę.
- Pokazuję się w mediach społecznościowych i też czuję trochę taką presję, że tym bardziej muszę się trzymać w ryzach i może to i dobrze, bo jestem dzięki temu bardziej zmotywowana - powiedziała w Dzień Dobry TVN Anna Niedużak, pacjentka po operacji bariatrycznej.
Należy podkreślić, że dzięki operacji nasza gościni wygrała walkę nie tylko o zdrowie, ale i o życie.
- Otyłość jest to choroba, która powoduje pogorszenie stanu zdrowia i skraca życie, więc redukując masę ciała w wyniku leczenia, na pewno ta walka o zdrowie i życie została wygrana. Trzeba pamiętać tylko, że ta walka cały czas trwa. My widzimy sukces, nie widzimy ogromnej pracy [...]. Ta praca będzie trwała dalej - wyjaśnił dr n. med. Artur Binda, chirurg bariatra.
Kto kwalifikuje się do operacji bariatrycznej? Gdzie - w pierwszej kolejności - szukać pomocy? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- WHO przestrzega przed stosowaniem słodzików: "Ludzie powinni rozważyć inne sposoby". Dlaczego?
- Otyli chłopcy mogą mieć problemy z płodnością. Niepokojące ustalenia badaczy
- Ekspert podpowiada, co zrobić, aby nie zachorować podczas lotu samolotem. Zaskakujący sposób
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Radosław Męczykalski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN