Lipoedema, czyli choroba grubych nóg. "Jeżeli wiemy, z czym mamy do czynienia, jest nam to lepiej zwalczać"

Pytanie setek milionów kobiet: dlaczego w niektórych partiach ciała jestem gruba i nic nie mogę z tym zrobić? Odpowiedzią może być lipoedema, czyli obrzęk tłuszczowy, nazywany czasem chorobą grubych nóg, chociaż zmienione mogą być także inne części ciała. Jak zdiagnozować lipoedemę? Jak niwelować jej objawy? O tym rozmawialiśmy z Bartłomiejem Juzą, flebologiem i chirurgiem estetycznym.

Czym jest lipoedema

To dolegliwość (jeszcze nie jest uznawana za chorobę) związana z nieprawidłowym odkładaniem się tkanki tłuszczowej, jej nieprawidłowym metabolizmem. W 99 proc. problem dotyka kobiet. Jest odpowiedzią na pytanie setek milionów pań: dlaczego w niektórych partiach ciała jestem taka gruba i nic nie mogę z tym zrobić?

Już u nastolatek można stwierdzić początkowe cechy budowy ,,lipoedemicznej" - bryczesowe uda oraz kolumnowe nogi - wyraźnie kontrastujące z bardzo szczupłą i zgrabną talią. Dlaczego tak się dzieje?

Lipoedema - przyczyny

Dolegliwość jest badana od niedawna, mamy bardzo mało publikacji i doświadczeń. Najprawdopodobniej najważniejsze jest podłoże genetyczne oraz zmiany hormonalne, które dotyczą kobiet, np. w trakcie ciąży i zaburzeń hormonalnych co jest widoczne także w populacji mężczyzn z feministyczną budową ciała

- mówi Bartłomiej Juza, flebolog i chirurg estetyczny.

Ile kobiet dotyka lipoedema? Statystyki są różne - niektórzy mówią o 5 proc., inne źródła podają 10 - 12 proc.

Lipoedema jest bardzo ciężka do zdiagnozowania , przez co chore osoby często czekają przez długie lata na podjęcie skutecznego leczenia. Diagnoza obejmuje wywiad z pacjentem, specjalistyczne badanie USG i limfoscyntygrafię.

Jeżeli wiemy, z czym mamy do czynienia, przynosi nam to ulgę, jest nam to lepiej zwalczać i próbować sobie z tym poradzić

- podkreśla gość Dzień Dobry TVN.

Jakie są dostępne metody leczenia?

Możemy bandażować nogi, możemy wprowadzać restrykcyjną dietę, mamy różne urządzenia doprowadzające do zmniejszenia się tego obrzęku. Możemy wprowadzać różnego rodzaju ćwiczenia fizyczne - ważne, żeby były spersonalizowane. Możemy także wykonywać zabiegi redukujące lipoedemę i wykonujące "rzeźbienie" tych stref, wyciąganie z nich tego, jak powinny wyglądać pięknie i anatomicznie

- wyjaśnia flebolog.

Lipoedema - objawy

Typowe objawy lipoedemy to widoczne gołym okiem ,,bułki i nawisy tłuszczowe " na udach, kolanach, bryczesowe uda, kolumnowe nogi. Wnikliwe oko zauważy brak charakterystycznych wcięć, stref cienia, rzeźby kończyny - budowa gruszki od pasa w dół lub kolumnowe nogi bardzo kontrastujące z górną częścią.

Dodatkowymi objawami są sytuacyjne oraz sezonowe nasilenia obrzęku kończyn dolnych. Pacjentki zgłaszają objawy przypominające zakrzepicę: narastanie obrzęku w ciągu dnia np. podczas wakacji oraz podroży, zwiększone siniaczenie podczas treningów lub nawet zwykłych codziennych czynności. Nierzadko spotykane są również liczne teleangiektazje oraz pajączki. Jednym z podstawowych objawów jest też cellulit.

Lipoedema - typy

  1. obejmuje obręcz biodrową oraz bryczesy i częściowo uda;
    1. uda (od pośladków do kolan);
      1. całe kończyny dolne do wysokości stopy;
        1. pomieszanie wcześniejszych typów oraz dodatkowo obrzęk tłuszczowy ramion.

          Lipoedema nigdy nie dotyka stóp.

          Jak powinna wyglądać dieta przy lipoedemii? Najlepsza jest ketogeniczna lub niskowęglowodanowa, mniej restrykcyjna.

          "Nie jestem grupa, cierpię na lipoedemę"- zobacz reportaż:

          ''Nie jestem grupa, cierpię na lipoedemę'', reporterka: Stefania Kulik

          Zobacz też:

          Autor: Luiza Bebłot

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości