Udana operacja

  Udana operacja

  Rozwój nowych technologii sprawił, że praktycznie każda sfera naszego życia posiada dedykowaną aplikację. W Warszawie odbyła się pierwsza, nowatorska operacja wszczepienia defibrylatora, który łączy się ze... smartfonem. Dzięki technologii bluetooth, pacjent będzie w stanie monitorować stan swojego zdrowia z pomocą telefonu. W programie rozmawialiśmy o tym, czym jest i jak działa telemonitoring.

  4 lata temu Kuba Baleński uległ wypadkowi. Do lewego oka dostało się wapno gaszone. Doszło do ciężkiego poparzenia oka. Chłopiec przestał widzieć. Katowiccy lekarze postanowili pobrać komórki macierzyste ze zdrowego oka. Następnie we włoskiej Modenie wyhodowano je według ściśle tajnej procedury, aby w formie specjalnego leku zostały przywiezione do Polski i wszczepione w miejsce zniszczonej tkanki. Komórki zaczęły odbudowywać nowy, zdrowy nabłonek rogówki. Teraz przed Kubusiem intensywny czas rehabilitacji. O szczegółach skomplikowanej operacji w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Piotrem Dobrowolskim.

  Pan Dariusz podczas czyszczenia maszyny stracił trzy palce, w tym kciuk, który jest bardzo ważną częścią dłoni i odpowiada za ok. 50 proc. jej sprawności. Lekarze ze szpitala im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy zaproponowali mu przeszczepienie dużego palca stopy w miejsce brakującego kciuka. Zabieg się udał. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy chirurga dra Macieja Paruzela, aby powiedział nam o szczegółach tej operacji. Na czym polega jej trudność? Czy pacjent musi przyjmować leki immunosupresyjne? Nasz reporter sprawdził, jak po operacji czuje się Pan Dariusz.

  Marek Wlaź: "Gdybym nie dostał tego daru życia to niedługo bylibyśmy w tym samym miejscu z tym człowiekiem, od którego to dostałem". U Pana Marka Wlazia rozpoznano bardzo rzadką wadę genetyczną powodującą uszkodzenie mięśnia sercowego. Niezbędna okazała się operacja przeszczepu serca i wątroby. Dwa zespoły specjalistów z Instytutu Kardiologii i Szpitala Klinicznego na Banacha w Warszawie podjęły się tego wyzwania i uratowały życie 51-letniemu pacjentowi! To była pierwsza tego typu operacja w Polsce i jedna z sześciu wykonanych w ostatnich pięciu latach w Europie.

  Zespół lekarzy z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadzili pionierską operację przeszczepu całego aparatu wyprostnego u pacjenta, który zachorował na nowotwór rzepki. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ortopedów: prof. Szymona Feliksa Dragana i dr Szymona Łukasza Dragana, aby opowiedzieli o szczegółach wykonanego zabiegu. Ile czasu musieli czekać, by uznać, że przeszczep się przyjął? Czy ojciec i syn lubią razem pracować? Spierają się czasami w sprawach zawodowych?

  W styczniu 9-letni Gracjan został dotkliwie pogryziony przez psa. Jego lewa ręka była w opłakanym stanie - widać było kości i brakowało tkanek miękkich. Aby uratować kończynę, lekarze starannie oczyścili rany, a następnie wszyli ją pod skórę brzucha. W Dzień Dobry TVN chirurdzy: Tobiasz Szajerka i Ahmed Elsaftawy opowiedzieli o szczegółach leczenia Gracjana. Jak będzie wyglądała rehabilitacja ręki chłopca i ile czasu zajmie? Czy kończyna odzyska pełną sprawność? Czy taka operacja udałaby się u dorosłego pacjenta?

  Trombektomia to nowoczesna metoda leczenia osób po udarze mózgu. Na czym ona polega i jak szybko po udarze powinna zostać przeprowadzona? O tym, czym jest udar, jak rozpoznać jego objawy i co robić kiedy je zauważymy, opowiedział nam w Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Adam Kobayashi.

  Wszystko wskazuje na to, że dzięki innowacyjnej metodzie wrocławskich specjalistów, dzieci chore na skoliozę, unikną w przyszłości operacji. Na czym polega nowe leczenie? Według danych aż 90 proc. dzieci w Polsce ma wady postawy. Jak poradzić sobie z problemem na taką dużą skalę? I czym są implanty, które rosną wraz z dzieckiem? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ortopedów: prof. Szymona Dragana i dr Wiktora Urbańskiego.

  Neurochirurg dr Maciej Miś oraz radiolog dr Marcin Miś opracowali unikalną metodę operowania tętniaków. Świat medyczny nazwał ją Teddy Bear Technique, czyli techniką na misia. Na czym ona polega? Czy sprzęt, który jest wykorzystywany przy zabiegach neurochirurgicznych jest drogi? Jednego z braci - dr Marcina Misia gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  We wrześniu lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili pierwszą w Polsce fetoskopową operację rozszczepu kręgosłupa u 25-tygodniowego płodu. W Dzień Dobry TVN prof. Mirosław Wielgoś i lek. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha opowiedzieli o przeprowadzonym przez siebie zabiegu. Jak długo i w jaki sposób przygotowywali się do tej operacji? Jaką procedurę trzeba przejść , aby dostać się na taki zabieg? Gratulujemy polskim lekarzom!

  Michał Wełna urodził się z wadą wrodzoną zwaną mikrocją. Nie posiadał małżowiny usznej, przewodu słuchowego, a ucho środkowe było niedorozwinięte. Wcześniejsze zabiegi, przeprowadzane metodą tradycyjną, nie zakończyły się sukcesem. O nowatorskiej metodzie operacyjnej, w wyniku której "zbudowano" przewód słuchowy Michała, opowiedziała nam dr Anna Chrapusta, ordynator Centrum Oparzeń w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie

  "Potknęła się i tak nieszczęśliwie upadła, że kij od szczotki wszedł przez oczodół i zatrzymał się na kości ciemieniowej. To cud, że przeżyła" - tak o wypadku Zofii Zwolińskiej mówi lek. Danuta Sosnowska. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy pacjentkę oraz jej dwie siostry Małgorzatę i Katarzynę, które zebrały pieniądze na operację rekonstrukcji czaszki Zofii, a teraz starają się zebrać fundusze na jej rehabilitację.

  W wyniku przewlekłego zapalenia ucha środkowego Pan Eugeniusz Konieczny stracił słuch w prawym uchu. Z pomocą przyszli mu lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wszczepili pacjentowi protezę ucha środkowego. To pierwsza taka operacja w Polsce i przełom w laryngologii! Jak dziś czuje się pacjent i na czym polega innowacyjność implantu? Naszymi gośćmi byli dr Agnieszka Wiatr, dr hab. Maciej Wiatr i prof. Jacek Składzień.

  Pląsawica Huntingtona to choroba genetyczna. Atakuje układ nerwowy i prowadzi do zanikania komórek nerwowych. Efekty działania choroby, dla osób postronnych, mogą wyglądać jak objawy upojenia alkoholowego. Chorzy tracą panowanie nad swoim ciałem, pojawiają się problemy z równowagą, z poruszaniem czy mówieniem. Lekarze ze szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, przeprowadzili nowatorską operację, która w Polsce jest przełomem w leczeniu tej choroby. Naszym gościem był dr Witold Libionka, neurochirurg ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

  Anna Kurek, mama Dominika: "Zaraz po urodzeniu dowiedziałam się, że jest krótsza nóżka. Szok, płacz, niedowierzanie. Podczas ciąży nie było tego w ogóle widać. Bałam się czy w ogóle będzie chodził". To była pierwsza taka operacja przeprowadzona w Polsce. O metodzie Paleya opowiedzieli nam prof. Tomasz Kotwicki, kierownik Katedry oraz Kliniki Ortopedii i Traumatologii w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi w Poznaniu i dr Milud Shadi , chirurg-ortopeda. Małemu pacjentowi życzymy sukcesów w piłce nożnej!

  Zespół specjalistów ze Szpitala Miejskiego w Olsztynie przeprowadził nowatorską operację u mężczyzny chorującego na guza żuchwy. Na czym polegał zabieg? Dlaczego jest określany jako nowatorski? O tym w Dzień Dobry TVN: koordynator Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Miejskiego w Olsztynie dr Anna Bromirska-Małyszko i chirurg rekonstrukcyjny dr hab. Piotr Trojanowski.

  Pierwszy na świecie przeszczep ręki u człowieka, który urodził się bez kończyny górnej wykonał zespół z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, którym kierował dr Adam Domanasiewicz. W operacji brali również udział chirurdzy: dr Jacek Martynkiewicz i prof. Jerzy Gosk. Lekarzy zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedzieli o szczegółach przeszczepu. Jak się czuje pacjent? Czy będzie miał czucie w przeszczepionej ręce? Gratulujemy lekarzom sukcesu!

  "Nie przecinamy jamy brzusznej. Przecięcie powłok jest ogromnym urazem dla chorego. Niekiedy dotarcie do pola operacyjnego jest większym urazem niż sama operacja. To jest ta przewaga!" O nowatorskiej operacji trzustki, przeprowadzonej w szpitalu im. F. Raszei w Poznaniu, przy wykorzystaniu połączonej technologii endosonografii i endoskopii, opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN dr Aleksander Sowier, chirurg, kierownik Oddziału Chirurgii Gastroenterologicznej w Szpitalu im. F. Raszei w Poznaniu i dr hab. n. med. Anna Wiechowska-Kozłowska, gastroenterolog ze Szpitala MSWiA w Szczecinie.

  W tej chwili w Polsce z niewydolnością serca zmaga się około 700-800 tysięcy pacjentów. Szacuje się, że w przyszłości choroba ta dotknie 1/5 populacji po 40. roku życia. Jakie są główne przyczyny niewydolności mięśnia sercowego? Nasz gość, dr n. med. Robert Zymliński, uczestniczył w pionierskiej operacji ablacji nerwu trzewnego, która ma na celu poprawę komfortu życia pacjentów z chorym sercem. Czy to skomplikowany zabieg i kto kwalifikuje się do tego typu operacji?

  Nasz gość, prof. Piotr Chłosta, nie chce być nazywany wybitnym lekarzem, mimo iż w dziedzinie operacji laparoskopowych jest pionierem na skalę krajową, a nawet światową. Czym różnią się zabiegi tego typu od klasycznych operacji chirurgicznych? Czy polscy urolodzy należą do światowej czołówki? Hobbystycznie pan doktor gra też w zespole muzycznym - EndoPower. Jak myślicie, jaki rodzaj muzyki preferuje? :)

  Naszym gościem, w cyklu "Udana operacja", była dziś prof. Anita Olejek, szefowa Katedry i Oddziału Klinicznego, Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej. Szpital w Bytomiu to placówka, w której przeprowadzono pionierskie w skali Europy operacje, m.in. zabiegi na płodzie w łonie matki, które miały na celu skorygowanie wad rozwojowych. Czy to skomplikowany zabieg?

  To przełom w kardiologii! 21 stycznia poznańscy lekarze wszczepili pacjentowi najmniejszy na świecie rozrusznik serca. Tego samego dnia nowatorską operację przeprowadzili także lekarze w Zabrzu. Czym to urządzenie różni się od stymulatorów stosowanych do tej pory? Operację przeprowadzono pod kierownictwem dr. n. med. Przemysława Mitkowskiego, który był dziś gościem Dzień Dobry TVN. Gratulacje! Zobaczcie też jak wyglądał rozrusznik serca w latach 70-tych!

  Małgorzata Kępińska jest wiecznie głodna, choć je niemal bez przerwy. Wszystko przez to, że w czasie operacji wycięcia guza mózgu uszkodzona została część odpowiedzialna za uczucie sytości. Operację, która pozwoli jej wrócić do normalnego życia, przeprowadzi prof. Marek Harat, neurochirurg, Wojskowy Szpital Klinicznego w Bydgoszczy. Jak będzie przebiegać ten zabieg i późniejsza rehabilitacja pacjentki? Dlaczego NFZ nie sfinansuje leczenia?

  Pacjent, 24-latek, doznał "gilotynowej amputacji dwóch rąk na wysokości nadgarstków", operacji replantacji obu dłoni podjęła się dr Anna Chrapusta, którą gościliśmy dziś w naszym studiu. Ile potrwa rehabilitacja? Czy mężczyzna odzyska pełnię władzy w rękach? Czy taką operację przeprowadza się "z Bogiem, czy mimo Boga"?

  Lekarze szczecińskiego szpitala - jako pierwsi w Polsce - zaczęli, na razie tylko eksperymentalnie, wszczepiać chorym na rozedmę specjalne kolie. Zabieg jest mało inwazyjny. To kamień milowy w walce z przewlekłą chorobą płuc i szansa dla chorych, którzy mają poważny problem z oddychaniem. W Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Tomasza Grodzkiego - dyrektor szpitala „Zdunowo” w Szczecinie, w którym przeprowadzono zabieg. Ile kosztuje przeprowadzenie zabiegu? Jak czują się pacjenci po wykonaniu zabiegu? Czy płuca są łatwym organem do przeszczepu?

  Lekarze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy uratowali życie Kamilkowi, który urodził się w 25 tygodniu ciąży i jest najmłodszym dzieckiem na świecie, które zostało uratowane dzięki terapii nerkozastępczej. W piątek Kamil wyszedł już ze szpitala! Na czym polegała operacja i o czym marzy dr Wojciech Kowalik, który ją przeprowadził?

  Nasz nowy cykl "Udana operacja", który opowiadać będzie o wybitnych osiągnięciach polskich lekarzy, zaczynamy od spotkania z "czarodziejem neurochirurgii" prof. Mirosławem Ząbkiem. Czy to prawda, że wykorzystujemy tylko niewielką część swojego mózgu i jak możemy poprawić jego wydajność? Na czym polega technologia gamma-knife?