Dziewczynka przeszła skomplikowaną operację mózgu.
"To pierwsza taka operacja, którą wykonano w Europie Śr. u dzieci".
Tętniaki to jedno z tych medycznych terminów, które wielu z nas słyszało, ale niewielu zrozumiało. Te niewidoczne groźby ukrywają się w naszych organizmach, czasami bezobjawowo, a czasami mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.
Prof. Marcin Polok i prof. Łukasz Krakowczyk przeprowadzili skomplikowaną operację u dwutygodniowego noworodka, który urodził się z masywnym guzem twarzy i szyi.
Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie jako pierwsi w Europie i drudzy na świecie przeprowadzili operację przebudowy serca 1,5-rocznego dziecka.
Jakub Staszel zaczął mieć niekontrolowane napady śmiechu. Badania pokazały, że przyczyną tego nietypowego zachowania był guz mózgu. Chłopcu pomogli lekarze z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" przeprowadzając u niego zabieg laserowej termoablacji. Na czym on polega?
Kilka dni temu w Polsce odbyła się pierwsza rozległa operacja feminizacji twarzy. Pacjentki dotychczas wyjeżdżały do Turcji lub Tajlandii na tego typu operacje. Teraz to może się zmienić. Na czym dokładnie polega zabieg?
Grzegorz Gawlik od czasu wypadku zmaga się z przewlekłym bóle. Ratunkiem dla mężczyzny i szansą na uwolnienie się od dolegliwości okazał się zabieg przeprowadzony przez lekarzy w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Na czym on polega? Jak po operacji zmieniło się życie pacjenta?
Polscy chirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu przeprowadzili udaną operację resekcji wątroby u Pana Andrzeja. Wykorzystali przy tym specjalistyczną aparaturę z Hiszpanii.
"To było jak sen".
Lekarze uchronili go przed śmiercią. "Operacja trwała 10 godzin".
Mały Grześ urodził się z przełykiem zarośniętym na odcinku 7 cm. Jest to wada wrodzona, która występuje u jednego na cztery tysiące pacjentów. Na szczęście trafił do prof. Dariusza Patkowskiego, który specjalizuje się w leczeniu chorych pionierską i komfortową dla pacjenta metodą zwaną torakoskopią. Na czym polega ten zabieg?
Diana Niebylska cierpi na niezwykle rzadką chorobę – Dyzostozę Przynasadową Typu Jansena, która prowadzi do deformacji kości. W czerwcu widzowie poznali historię młodej pacjentki. Obecnie jest już po operacji, lecz czeka ją druga. Aby do niej doszło, Diana musi jeszcze zebrać ok. 623 780,55 zł.
Amelka przyszła na świat z wygiętą i krótszą o 14 cm prawą nóżką. Żeby się przemieszczać potrzebowała specjalnej protezy, bez której mogła poruszać się jedynie na czworakach. Na szczęście trafiła do specjalistów, dzięki którym jej życie się odmieniło.
Rozwój nowych technologii sprawił, że praktycznie każda sfera naszego życia posiada dedykowaną aplikację. W Warszawie odbyła się pierwsza, nowatorska operacja wszczepienia defibrylatora, który łączy się ze... smartfonem. Dzięki technologii bluetooth, pacjent będzie w stanie monitorować stan swojego zdrowia z pomocą telefonu. W programie rozmawialiśmy o tym, czym jest i jak działa telemonitoring.
4 lata temu Kuba Baleński uległ wypadkowi. Do lewego oka dostało się wapno gaszone. Doszło do ciężkiego poparzenia oka. Chłopiec przestał widzieć. Katowiccy lekarze postanowili pobrać komórki macierzyste ze zdrowego oka. Następnie we włoskiej Modenie wyhodowano je według ściśle tajnej procedury, aby w formie specjalnego leku zostały przywiezione do Polski i wszczepione w miejsce zniszczonej tkanki. Komórki zaczęły odbudowywać nowy, zdrowy nabłonek rogówki. Teraz przed Kubusiem intensywny czas rehabilitacji. O szczegółach skomplikowanej operacji w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Piotrem Dobrowolskim.
Pan Dariusz podczas czyszczenia maszyny stracił trzy palce, w tym kciuk, który jest bardzo ważną częścią dłoni i odpowiada za ok. 50 proc. jej sprawności. Lekarze ze szpitala im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy zaproponowali mu przeszczepienie dużego palca stopy w miejsce brakującego kciuka. Zabieg się udał. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy chirurga dra Macieja Paruzela, aby powiedział nam o szczegółach tej operacji. Na czym polega jej trudność? Czy pacjent musi przyjmować leki immunosupresyjne? Nasz reporter sprawdził, jak po operacji czuje się Pan Dariusz.
Marek Wlaź: "Gdybym nie dostał tego daru życia to niedługo bylibyśmy w tym samym miejscu z tym człowiekiem, od którego to dostałem". U Pana Marka Wlazia rozpoznano bardzo rzadką wadę genetyczną powodującą uszkodzenie mięśnia sercowego. Niezbędna okazała się operacja przeszczepu serca i wątroby. Dwa zespoły specjalistów z Instytutu Kardiologii i Szpitala Klinicznego na Banacha w Warszawie podjęły się tego wyzwania i uratowały życie 51-letniemu pacjentowi! To była pierwsza tego typu operacja w Polsce i jedna z sześciu wykonanych w ostatnich pięciu latach w Europie.
Zespół lekarzy z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadzili pionierską operację przeszczepu całego aparatu wyprostnego u pacjenta, który zachorował na nowotwór rzepki. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ortopedów: prof. Szymona Feliksa Dragana i dr Szymona Łukasza Dragana, aby opowiedzieli o szczegółach wykonanego zabiegu. Ile czasu musieli czekać, by uznać, że przeszczep się przyjął? Czy ojciec i syn lubią razem pracować? Spierają się czasami w sprawach zawodowych?
W styczniu 9-letni Gracjan został dotkliwie pogryziony przez psa. Jego lewa ręka była w opłakanym stanie - widać było kości i brakowało tkanek miękkich. Aby uratować kończynę, lekarze starannie oczyścili rany, a następnie wszyli ją pod skórę brzucha. W Dzień Dobry TVN chirurdzy: Tobiasz Szajerka i Ahmed Elsaftawy opowiedzieli o szczegółach leczenia Gracjana. Jak będzie wyglądała rehabilitacja ręki chłopca i ile czasu zajmie? Czy kończyna odzyska pełną sprawność? Czy taka operacja udałaby się u dorosłego pacjenta?
Trombektomia to nowoczesna metoda leczenia osób po udarze mózgu. Na czym ona polega i jak szybko po udarze powinna zostać przeprowadzona? O tym, czym jest udar, jak rozpoznać jego objawy i co robić kiedy je zauważymy, opowiedział nam w Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Adam Kobayashi.
Wszystko wskazuje na to, że dzięki innowacyjnej metodzie wrocławskich specjalistów, dzieci chore na skoliozę, unikną w przyszłości operacji. Na czym polega nowe leczenie? Według danych aż 90 proc. dzieci w Polsce ma wady postawy. Jak poradzić sobie z problemem na taką dużą skalę? I czym są implanty, które rosną wraz z dzieckiem? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ortopedów: prof. Szymona Dragana i dr Wiktora Urbańskiego.
Neurochirurg dr Maciej Miś oraz radiolog dr Marcin Miś opracowali unikalną metodę operowania tętniaków. Świat medyczny nazwał ją Teddy Bear Technique, czyli techniką na misia. Na czym ona polega? Czy sprzęt, który jest wykorzystywany przy zabiegach neurochirurgicznych jest drogi? Jednego z braci - dr Marcina Misia gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
We wrześniu lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili pierwszą w Polsce fetoskopową operację rozszczepu kręgosłupa u 25-tygodniowego płodu. W Dzień Dobry TVN prof. Mirosław Wielgoś i lek. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha opowiedzieli o przeprowadzonym przez siebie zabiegu. Jak długo i w jaki sposób przygotowywali się do tej operacji? Jaką procedurę trzeba przejść , aby dostać się na taki zabieg? Gratulujemy polskim lekarzom!
Michał Wełna urodził się z wadą wrodzoną zwaną mikrocją. Nie posiadał małżowiny usznej, przewodu słuchowego, a ucho środkowe było niedorozwinięte. Wcześniejsze zabiegi, przeprowadzane metodą tradycyjną, nie zakończyły się sukcesem. O nowatorskiej metodzie operacyjnej, w wyniku której "zbudowano" przewód słuchowy Michała, opowiedziała nam dr Anna Chrapusta, ordynator Centrum Oparzeń w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie
"Potknęła się i tak nieszczęśliwie upadła, że kij od szczotki wszedł przez oczodół i zatrzymał się na kości ciemieniowej. To cud, że przeżyła" - tak o wypadku Zofii Zwolińskiej mówi lek. Danuta Sosnowska. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy pacjentkę oraz jej dwie siostry Małgorzatę i Katarzynę, które zebrały pieniądze na operację rekonstrukcji czaszki Zofii, a teraz starają się zebrać fundusze na jej rehabilitację.
W wyniku przewlekłego zapalenia ucha środkowego Pan Eugeniusz Konieczny stracił słuch w prawym uchu. Z pomocą przyszli mu lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wszczepili pacjentowi protezę ucha środkowego. To pierwsza taka operacja w Polsce i przełom w laryngologii! Jak dziś czuje się pacjent i na czym polega innowacyjność implantu? Naszymi gośćmi byli dr Agnieszka Wiatr, dr hab. Maciej Wiatr i prof. Jacek Składzień.
Pląsawica Huntingtona to choroba genetyczna. Atakuje układ nerwowy i prowadzi do zanikania komórek nerwowych. Efekty działania choroby, dla osób postronnych, mogą wyglądać jak objawy upojenia alkoholowego. Chorzy tracą panowanie nad swoim ciałem, pojawiają się problemy z równowagą, z poruszaniem czy mówieniem. Lekarze ze szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, przeprowadzili nowatorską operację, która w Polsce jest przełomem w leczeniu tej choroby. Naszym gościem był dr Witold Libionka, neurochirurg ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.
Anna Kurek, mama Dominika: "Zaraz po urodzeniu dowiedziałam się, że jest krótsza nóżka. Szok, płacz, niedowierzanie. Podczas ciąży nie było tego w ogóle widać. Bałam się czy w ogóle będzie chodził". To była pierwsza taka operacja przeprowadzona w Polsce. O metodzie Paleya opowiedzieli nam prof. Tomasz Kotwicki, kierownik Katedry oraz Kliniki Ortopedii i Traumatologii w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi w Poznaniu i dr Milud Shadi , chirurg-ortopeda. Małemu pacjentowi życzymy sukcesów w piłce nożnej!
Zespół specjalistów ze Szpitala Miejskiego w Olsztynie przeprowadził nowatorską operację u mężczyzny chorującego na guza żuchwy. Na czym polegał zabieg? Dlaczego jest określany jako nowatorski? O tym w Dzień Dobry TVN: koordynator Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Miejskiego w Olsztynie dr Anna Bromirska-Małyszko i chirurg rekonstrukcyjny dr hab. Piotr Trojanowski.