Grzegorz Gawlik od czasu wypadku zmaga się z przewlekłym bóle. Ratunkiem dla mężczyzny i szansą na uwolnienie się od dolegliwości okazał się zabieg przeprowadzony przez lekarzy w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Na czym on polega? Jak po operacji zmieniło się życie pacjenta?
Jak wygląda życie z przewlekłym bólem?
Grzegorz Gawlik kochał tenis ziemny i podróże. 12 lat temu jego życie zmieniło się diametralnie, kiedy podczas wyjazdu służbowego miał bardzo poważny wypadek - czołowo zderzył się z tirem. - Na miejscu dowiedziałam się, że jest już po amputacji i jest wprowadzony w stan śpiączki. Jak zapytałam o rokowania, to lekarz powiedział mi, że jeżeli jestem osobą wierzącą, to pozostaje mi modlitwa - powiedziała żona Grzegorza - Anna Urbańska-Gawlik. Na szczęście, rokowania nie sprawdziły się i mężczyznę udało się uratować. Niestety od czasu wypadku zmagał się ciągłym bólem. - Zdrowa osoba nie jest w stanie sobie wyobrazić bólu. To można porównać do ostrego bólu zęba przez 11 lat - wyjaśnił Grzegorz Gawlik.
Aby pokonać ból, mężczyzna przeszedł kilka operacji. W końcu trafił do neurochirurga dr. Grzegorza Kiwica z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Chirurg od wielu lat ze swoim zespołem przeprowadza nowatorskie operacje leczenia bólu, wykorzystując impuls elektryczny wysyłany za pomocą wszczepionego stymulatora. - Jest to wpływanie na układ nerwowy od mózgu przez rdzeń kręgowy, żeby wpłynąć na ten patologiczny sygnał, który został wykreowany przez uraz - wyjaśnił lekarz.
Czy prąd może uwolnić od przewlekłego bólu?
Lekarze podczas pierwszej operacji na rdzeniu kręgowym, bardzo precyzyjnie, umieścili specjalne elektrody. W drugim etapie, w okolicy prawego barku wszczepili stymulator, który wysyła elektrodom impuls elektryczny. Co ciekawe, pierwsza próba działania urządzenia miała miejsce jeszcze na sali operacyjnej, ze świadomym pacjentem.
Mimo że metoda nie usuwa bólu całkowicie, a jej skuteczność sięga ok. 70 proc., to dla Grzegorza jest to ogromna zmiana. - Wyjście ze szpitala to jest rozpoczęcie teraz, myślę, nowego życia - dodał mężczyzna. - Kiedy pacjent do nas przychodzi miesiące, lata, to ten efekt jest trwały i w miarę dobry. To jest duża radość rzeczywiście - powiedział dr Grzegorz Kiwic.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jacek Rozenek i Małgosia Rozenek-Majdan w szczerej rozmowie o życiu. "Zakochałam się w jego głosie"
- Jest sposób, aby wyleczyć zęby niemal za darmo. Mało kto o nim wie
- Bakterie rozwiążą problem otyłości? Badacze przedstawili obiecujące wyniki badań
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Szymon Brózda
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN