Kiedy należy przestać karmić dziecko piersią? Jak to zrobić?

Kobieta z dzieckiem na rękach
Kiedy należy przestać karmić dziecko piersią? Jak to zrobić?
Źródło: hetmanstock/Getty Images
Karmienie piersią jest magicznym czasem zarówno dla mamy, jak i dla malucha – to nie tylko spożywanie posiłku, lecz także budowanie więzi. Z czasem jednak pojawia się pytanie, kiedy przestać karmić mlekiem matki i w jaki sposób pokonać opór dziecka przed odstawieniem od piersi.

Należy pamiętać, że to proces, na który każde dziecko reaguje inaczej. Z tego powodu bardzo trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie o to, jak przestać karmić i kiedy powinno się to zrobić. Postaramy się jednak przedstawić kilka sprawdzonych rad, dzięki którym zaprzestanie żywienia w ten sposób może stać się łatwiejsze zarówno dla mamy, jak i niemowlęcia.

Zaprzestanie karmienia piersią – kiedy jest najlepszy czas?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy należy zakończyć karmienie piersią. Zależy to zarówno od matki, jak i od malucha. Istotna jest nie tylko chęć wprowadzenia nowego sposobu żywienia, lecz także ilość pokarmu – czasami organizm sam daje znać, że nadszedł czas na zmianę sposobu karmienia dziecka.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Ciąża

Źródło: Dzień Dobry TVN
Połóg? Nie tak go sobie wyobrażałam - napisy
Połóg? Nie tak go sobie wyobrażałam - napisy
Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy w samochodzie?
Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy w samochodzie?
Na co się szczepić w ciąży?
Na co się szczepić w ciąży?
Jak partner może wspierać kobietę w ciąży?
Jak partner może wspierać kobietę w ciąży?

Niektóre niemowlaki sygnalizują swoim zachowaniem to, że nie chcą już ssać. Dzieje się tak wtedy, gdy podczas posiłku są niespokojne, bawią się piersią, zamiast jeść lub chwilę ssą brodawkę, a następnie odwracają się od niej. Jeżeli decyzja dotycząca tego, kiedy przestać karmić podejmowana jest przez matkę, musi być dobrze przemyślana. Kobieta musi także pamiętać, że ma prawo do zrezygnowania z tego sposobu żywienia malca w każdym momencie. Nie należy brać pod uwagę opinii środowiska przy wyborze metody oraz sposobu karmienia dziecka. Przystawianie do piersi powinno być satysfakcjonujące i przyjemne, a nie odbierane jako przykry obowiązek.

Według Światowej Organizacji Zdrowia dziecko ma pić mleko matki przez pierwsze 6 miesięcy życia. Po upływie tego okresu możliwe jest wprowadzanie stałych posiłków, natomiast utrzymanie karmienia piersią zalecane jest do końca 2. roku życia dziecka.

Jak przestać karmić?

Zaprzestanie karmienia w naturalny sposób jest postrzegane przez ekspertów jako proces. Z tego powodu odradza się gwałtowne odstawienie dziecka od piersi, gdyż może to być dla niego traumatyczne (chociaż ta metoda ma swoich zwolenników – zwłaszcza wśród rodziców wyjątkowo odpornych psychicznie, którym nie przeszkadza płacz zasmuconego i zaskoczonego brakiem piersi malucha).

Dodatkowo u kobiety odstawiającej może pojawić się zastój mleka. Lepiej sprawdzi się stopniowe rezygnowanie z karmienia mlekiem matki. Najlepiej rozpocząć je w dni, kiedy dziecko wykazuje mniejsze zainteresowanie piersią. Wraz z upływem czasu należy zastąpić jedno lub więcej posiłków stałym pokarmem wprowadzanym stopniowo do diety. Aby niemowlę chętniej piło z butelki (mleko modyfikowane lub wodę), można początkowo podawać mu w niej pokarm z piersi, a z czasem zamienić je na inny produkt.

Zaprzestanie karmienia w ten sposób jest czasami pełne nieprzyjemnych emocji – zarówno dla matki, jak i dla jej pociechy. Nie są one jednak niczym złym. Aby wciąż budować i utrzymywać więź łącząca mamę z dzieckiem, po zakończeniu karmienia piersią, należy pamiętać o przytulaniu i głaskaniu malucha w ciągu dnia.

Przestałam karmić piersią – co z pokarmem?

Wiele kobiet planujących zakończenie karmienia malucha naturalną metodą martwi nie tylko to, jak odstawić dziecko od piersi, lecz także co stanie się z nadal produkowanym mlekiem. Należy pamiętać, że jednym z najsilniejszych bodźców do pobudzenia laktacji jest ssanie przez malca sutków.

Wraz ze stopniowym odstawianiem maluszka gruczoły będą wytwarzały coraz mniej mleka. Warto zaznaczyć, że zakończenie laktacji trwa od kilkunastu dni do nawet kilku tygodni. Jeżeli piersi się ciężkie i obrzmiałe, zastój pokarmu trzeba odciągnąć do momentu poczucia ulgi – odciągnięcie zbyt dużej ilości mleka może doprowadzić do ponownego pobudzenia laktacji.

Stałe posiłki w diecie dziecka

Rozszerzanie diety niemowlaka do posiłków stałych można rozpocząć po ukończeniu przez dziecko 6. miesiąca życia. Wtedy to w jego organizmie wzrasta zapotrzebowanie na cynk, żelazo oraz witaminy B i D, które mogą być dostarczone jedynie wraz z pożywieniem. Początkowo pokarmy stałe powinny stanowić uzupełnienie mleka matki – na początku można zastępować nimi jeden z posiłków.

Zgodnie z najwyższymi zaleceniami jako pierwsze do diety niemowlaka należy wprowadzić warzywa. Najlepiej sprawdzą się te podawane na początku w formie przecieru (bardzo płynnego), z czasem jedynie jako rozgnieciona widelcem papka. Ugotowane warzywa mogą być podawane także jako danie do jedzenia samodzielne rączką (zgodnie z metodą BLW). Do rozszerzania diety najlepiej sprawdzają się rodzime warzywa sezonowe. Jako następne do diety maluszka można wprowadzić owoce.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: hetmanstock/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana