Coraz więcej szkół na całym świecie zakazuje swoim uczniom korzystać z telefonów komórkowych podczas pobytu w placówce. Zdaniem pedagogów i rodziców, takie rozwiązanie może się tylko przysłużyć młodym ludziom. Czy faktycznie tak jest? Właśnie opublikowano analizę na ten temat.
Badanie przeprowadzone przez specjalistów Uniwersytetu w Birmingham zostało opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym "The Lancet".
Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
Czy zakaz korzystania z telefonów komórkowych służy młodym ludziom?
Naukowcy zebrali dane od 1227 nastolatków z 30 różnych brytyjskich szkół średnich w zakresie korzystania ze smartfonów na przerwach oraz w porze obiadowej. Młodzi ludzie wypełniali dobrze znany kwestionariusz dobrostanu psychicznego Warwick Edinburgh (WEMWBS). Zdobyte tak informacje pokazały, że zakaz posiadania i korzystania ze smartfonów w szkołach nie wiąże się ani z lepszym samopoczuciem uczniów, ani z lepszymi ocenami. Jednak badacze wykazali, że im więcej czasu nastolatki spędzały z telefonem w dłoni na przeglądaniu mediów społecznościowych, tym gorsze były wyniki we wszystkich uwzględnionych wskaźnikach.
Dr Victoria Goodyear, jedna z autorek badania, wyznała w rozmowie z BBC, że analiza nie jest skierowana przeciwko telefon komórkowym w szkołach. Ekspertka uważa, że same zakazy to za mało, aby poradzić sobie z negatywnym wpływem korzystania z komórek i mediów społecznościowych. W ocenie Goodyear "należy skupić się" na tym, by uczniowie spędzali mniej czasu z telefonami. - Musimy zrobić coś więcej niż po prostu zakazać korzystania z telefonów w szkołach - tłumaczyła.
Joe Ryrie, który kieruje kampanią Smartphone Free Childhood (pol. dzieciństwo bez smartfona), przyznał w BBC Radio 4, że wyniki badań są "zaskakujące", biorąc pod uwagę, że nauczyciele mówią o korzyściach z zakazów telefonów szkołach. Zaznaczył, że osoby biorące udział w badaniach średnio spędzały ze smartfonami od czterech do sześciu godzin dziennie, czyli "przerażająco dużo".
Zakaz korzystania z telefonów w szkołach. Co myślą o tym sami uczniowie?
Choć badacze nie dostrzegają spektakularnych różnic, to widzą je uczniowie. Młodzi ludzie, którym w szkole zakazano korzystać z telefonów komórkowych, w rozmowie z dziennikarzami podkreślają, że jest mniej przypadków nękania. Co więcej, poprawiły się ich umiejętności społeczne. Trzeba jednak podkreślić, że naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham nie uwzględnili tych czynników w badaniach.
Brytyjski rząd zapowiedział walkę z telefonami w szkołach na początku ubiegłego roku. - Wiele szkół w całym kraju już zabrania korzystania z telefonów komórkowych, co przynosi świetne rezultaty - podano na rządowej stronie gov.uk w lutym 2024 roku. Wskazano w niej na sondaż, który pokazał, że 44 proc. rodziców w Zjednoczonym Królestwie jest zaniepokojonych ilością czasu, jaką ich dzieci spędzają z urządzeniami elektronicznymi. W przypadku rodziców dzieci w wieku szkolnym odsetek ten wyniósł 50 proc.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej informacji na TVN24.pl.
Zobacz także:
- Trzymasz w ręku telefon podczas zabawy z dzieckiem? Skutki mogą być opłakane
- Czy sprawdzasz telefon swojego dziecka? [SONDA]
- Ta aplikacja nagrywała swoich użytkowników bez ich wiedzy. Pobrało ją 50 tys. osób
Autor: wac//az/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: Maskot/Getty Images