Tańczą w parach, choć nie widzą. "Ten trening wygląda zupełnie inaczej"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Udowadniają, że w tańcu nie ma barier
Udowadniają, że w tańcu nie ma barier
Radio, w którym słabość została przekuta w moc
Radio, w którym słabość została przekuta w moc
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Life On Wheelz o seksie osób z niepełnosprawnościami
Bartłomiej Mróz – prekursor parabadmintona w Polsce
Bartłomiej Mróz – prekursor parabadmintona w Polsce
Życie na adrenalinie
Życie na adrenalinie
Artur Wachowicz łamie tabu o niepełnosprawności
Artur Wachowicz łamie tabu o niepełnosprawności
Na przejściu dla pieszych nie potrafią samodzielnie ocenić, w jakiej odległości znajduje się nadjeżdżający samochód, ale świetnie radzą sobie na parkiecie, badając na turniejach przestrzeń dostępną dla kilku tańczących jednocześnie par. Ci młodzi, niewidomi lub słabowidzący ludzie udowadniają, że problemy ze wzrokiem nie są przeszkodą w spełnianiu marzeń.

Niewidomi uczniowie odkryli pasję do tańca

Emilia, Wiktoria oraz bracia Paweł i Kuba są uczniami Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille'a w Bydgoszczy. To właśnie tam powstała wyjątkowa grupa, która pod czujnym okiem instruktorki Magdaleny Adamowskiej trenuje taniec towarzyski. Poznajmy historie członków tej wspaniałej drużyny.

- Cztery lata temu straciłam wzrok. Wcześniej widziałam w miarę normalnie, miałam tylko okulary. Nagle zaczął mi się bardziej rozmazywać świat i zaczęłam się przewracać. Mam ślepotę zmierzchową, 20% pola widzenia i jestem cały czas osobą tracącą wzrok - wyznaje Wiktoria Lempek.

- Odkąd się urodziłem, w miarę dobrze widziałem. Po jakimś czasie zauważyłem, że mam problemy ze wzrokiem. Zauważyłem, że np. nie widzę bardziej na dal, jak na coś dłużej patrzę, to mam oczopląs, oczy mi uciekają na bok i łzawią - zaznaczył Paweł Franczek.

- Jak miałam 12-13 lat, to wykryto u mnie chorobę Stargardta. Jak patrzę się centralnie na coś, to nie widzę tej rzeczy. Muszę się spojrzeć w bok, wtedy widzę to lepiej - tłumaczy Emilia Paszkowska.

Jak wyglądają treningi taneczne osób niewidomych?

Trenują wspólnie od zaledwie trzech lat, a już mają na koncie medale mistrzostw Europy. Przygotowywanie się do turniejów jest teraz ich codziennością. - Taniec był takim bodźcem. Zmotywował ich do tego, żeby coś ze sobą robić, wyjść z domu. (...) Ten trening wygląda zupełnie inaczej. Musiałam wejść sama w tę rolę osoby niewidomej i sobie wyobrazić, jak to jest nie widzieć. Pozwalam dotknąć mojej twarzy, pozwalam dotknąć moich stóp, by wyczuli ustawienie i jaki jest krok podstawowy - wyjaśnia instruktorka Magdalena Adamowska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Reporter: Anna Grzymkowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana