"Różnorodność ma moc". Czy inkluzywność w biznesie rzeczywiście ma znaczenie?

Różnorodność w biznesie
Źródło: Dzień Dobry TVN
(Nie)tolerancja nasza powszednia
(Nie)tolerancja nasza powszednia
Czy wolno być gejem w sporcie?
Czy wolno być gejem w sporcie?
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Aggie opowiedziała o kulisach pierwszego w Polsce gejowskiego programu randkowego
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
"Prince Charming". Oliwer Kubiak wygrał pierwszą edycję gejowskiego show
Coming out po polsku
Coming out po polsku
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Grupa Stonewall alarmuje o złej sytuacji szkolnej młodzieży LGBT+ w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
Pierwszy gejowski program randkowy w Polsce
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn
Voces Gaudii - pierwszy chór LGBT+ w Polsce nagrał hymn
We wrześniu w Warszawie odbędzie się konferencja poświęcona tematowi różnorodności w biznesie. Podczas wydarzenia można będzie poznać, jak do tematu podchodzą różne firmy. Więcej o inicjatywie opowiedziała w rozmowie z dziendobry.tvn.pl Małgorzata Tomasik, Fundatorka i Członkini Zarządu Fundacji Razem dla Różnorodności w biznesie.

Różnorodność w biznesie

Już wkrótce w Warszawie odbędzie się wyjątkowa konferencja "Różnorodność ma moc", której tematem będzie budowanie różnorodnego, równego i włączającego środowiska pracy oraz znaczenie tego procesu dla firm, pracowników i społeczeństwa. Gościem specjalnym Konferencji będzie prof. Adam Bodnar.

Jak przekonują organizatorzy, coraz więcej firm dostrzega, że uwzględnienie w strategii biznesowej elementów różnorodności, równości i włączania (Diversity, Equity & Inclusion) to sposób na budowanie przewagi konkurencyjnej, tworzenie organizacji innowacyjnej i zwinnej, poszerzanie bazy klientów i rozwoju na nowych rynkach.

Biznes dla wszystkich

W trakcie konferencji pod znamiennym tytułem "Różnorodność ma moc", grono menadżerów, prezesów, dyrektorów HR i ekspertów zaprezentuje najlepsze praktyki z zakresu DE&I w Polsce i na świecie. W trakcie paneli prowadzone będą dyskusje, jakie programy w tym obszarze wdrażają obecnie firmy, jaka jest rola liderów i HR w budowaniu kultury różnorodności i włączania, jakie korzyści przynosi DE&I, jak również w jaki sposób technologia może zapobiegać wykluczeniu.

Konferencja jest jednocześnie inauguracyjną konferencją Fundacji Razem dla Różnorodności w Biznesie. Program wydarzenia obejmie zarówno prezentacje case studies partnerów mających już doświadczenie we wdrażaniu zmian, jak i dyskusje panelowe w gronie prezesów firm i przedstawicieli NGO. Uczestnicy podzielą się doświadczeniem jak wdrażać programy DE&I i jak budować w przedsiębiorstwach środowisko i koalicję na rzecz bezpiecznych, efektywnych i włączających miejsc pracy.

Oskar Netkowski, dziendobry.tvn.pl: Czym jest dla Pani różnorodność?

Aleksandra Klimont-Bodzińska, wiceprezeska Zarządu Fundacji Razem dla Różnorodności w Biznesie (Fundacja RdR): Różnorodność jest wartością, która wzbogaca i rozwija nas jako ludzi, a także jako całe społeczeństwo. Jestem przekonana, że przełamywanie stereotypów i zmiana świadomości społecznej na temat różnorodności jest potrzebna i możliwa. Wystarczy zastanowić się, jak wyglądałby świat, gdybyśmy wszyscy byli identyczni, wyglądali tak samo, myśleli, zachowywali się w ten sam sposób. Byłby to świat jak z horroru. Różnorodność jest nieodłączną cechą naszego świata i naszej egzystencji.

Oskar Netkowski: Komu szczególnie polecałaby Pani wziąć udział w konferencji?

Małgorzata Tomasik, Vce Prezeska Zarządu Fundacji Razem dla Różnorodności w Biznesie (Fundacja RdR): Konferencja jest skierowana zarówno do liderów biznesu, jak i liderów HR. Zapraszamy także reprezentantów stowarzyszeń czy fundacji, które wspierają budowanie różnorodności w biznesie. Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do otwartej dyskusji na temat różnorodności w miejscach pracy oraz przedstawienie konkretnych rozwiązań, które mogą wzmocnić organizacje i przyczynić się do budowania bardziej inkluzywnego środowiska biznesowego. W gronie menadżerów, prezesów, dyrektorów HR i ekspertów zapoznamy się z najlepszymi praktykami z zakresu DE&I na świecie i w Polsce, będziemy dyskutować o tym, jakie programy w tym obszarze wdrażają obecnie firmy, jaka jest rola przywódców i HR w budowaniu różnorodności i włączania, jakie korzyści przynosi DE&I, jak technologia zapobiega wykluczeniu. Wspólnie zastanowimy się, jak wdrażać programy DE&I i budować w przedsiębiorstwach środowisko i koalicję na rzecz bezpiecznych, efektywnych i włączających miejsc pracy.

Dyskutować będziemy także jak stowarzyszenia (np.Forum Odpowiedzialnego Biznesu) oraz fundacje taka jak Fundacja Razem dla Różnorodności w Biznesie, organizator konferencji, mogą wspierać biznes we wdrażaniu najlepszych rozwiązań dla różnorodności, równości i włączania w biznesie.

Oskar Netkowski: "Różnorodność ma moc" – co jest jej największą siłą?

Aleksandra Klimont-Bodzińska: Różnorodność wzbogaca społeczeństwo, przynosi pozytywne zmiany na rynku pracy, przekłada się na konkretne wyniki biznesowe. Cztery na dziesięć zarejestrowanych w Polsce działalności gospodarczych to firmy prowadzone przez kobiety. Przedsiębiorstwa te charakteryzują się większą stabilnością, a bizneswomen są, nieco bardziej niż ich koledzy, otwarte na różnorodność. Badania pokazują, że osoby z niepełnosprawnościami dzięki ogromnej samodyscyplinie potrafią efektywnie pracować, dążą do samorealizacji zawodowej i doskonale motywują innych. Wielokulturowość pomaga w rozwoju firmy, a zespoły zróżnicowane są znacznie bardziej efektywne. Jeżeli chodzi o osoby z pokolenia 50+: mają świetne wykształcenie, ogromne doświadczenie zawodowe, są lojalni, pełni energii i chęci do pracy. Pokolenie 50+ posiada ogromny potencjał, który, mam nadzieję, zostanie nareszcie w pełni doceniony przez pracodawców ku satysfakcji obu stron.

Oskar Netkowski: Jak widzi Pani idealną przyszłość biznesu pod kątem różnorodności? 

Małgorzata Tomasik: Konieczne jest zbudowanie kultury firmy, w której wszystkie osoby bez względu na np. płeć, pochodzenie czy wiek, czują, że w pełni przynależą. Chętnie dzielą się swoimi pomysłami, angażują się w projekty efektywnie współpracując w różnorodnych zespołach, zdobywają wiedzę i się rozwijają.

Z drugiej strony, jak pokazują badania, firma która otwiera się na zatrudnianie różnorodnych osób, z różnymi perspektywami, doświadczeniami i pomysłami, szybciej się rozwija, wdraża innowacje, uzyskuje coraz lepsze wyniki i pomaga swoim pracownikom łatwiej radzić sobie z potencjalnymi wyzwaniami. Taka firma, włączająca osoby różnorodne, staje się też atrakcyjnym pracodawcą dla talentów.

Oskar Netkowski: Czy wykluczenia z różnych względów (pod kątem różnorodności) na rynku pracy to nadal duży problem?

Aleksandra Klimont-Bodzińska: Wykluczenia na rynku pracy stanowią nadal duży problem, dlatego kilka lat temu rozpoczęłyśmy naszą społeczną działalność jako Inicjatywa Razem dla Różnorodności w Biznesie, którą na początku roku przekształciłyśmy w fundację. Skupiamy się na czterech filarach: zarządzanie pokoleniami, włączanie osób z niepełnosprawnościami, synergia kobiet i mężczyzn, wielokulturowość.

 Dostrzegamy przemiany demograficzne zachodzące w Polsce, które sprawiają, że umiejętne zarządzanie zespołami zróżnicowanymi pod względem wieku stało się koniecznością. Liczba osób w wieku 50+ stale rośnie: stanowią najliczniejszą grupę wiekową w Polsce. Wydłuża się długość, a także jakość życia. Niemal 70% osób z tej grupy wiekowej jest aktywnych zawodowo, większość deklaruje chęć pracy także po osiągnięciu wieku emerytalnego, ale - co stwierdzam z przykrością - w działach HR podania o pracę osób z niewłaściwą cyferką w dacie urodzenia są zbyt często z góry odrzucane.

Z kolei synergia wynikająca z wykorzystania w pracy cech przypisywanych tradycyjnie mężczyznom, z określanymi jako typowo kobiece, przynosi świetne rezultaty we wszystkich sferach życia społecznego, także w biznesie. Panie, podobnie jak panowie, pochwalić się mogą wieloma sukcesami, ale nadal stanowią zaledwie 25% członków zarządów firm w Polsce.

Martwi nas, że zatrudnienie osób niepełnosprawnych w Polsce jest nadal niskie, co wynika najczęściej ze stereotypów.    Niespełna 29%    wynosił w 2019 roku współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym.

Czwarty z naszych filarów czyli różnorodność kulturowa obecna jest niemal we wszystkich aspektach naszego życia. Globalizacja i trwające migracje zaowocowały przenikaniem się kultur żyjących na tym samym obszarze. Dlatego kluczowym zadaniem managerów w organizacjach jest zarządzanie transkulturowością i wykorzystanie wszystkich związanych z nią zalet, zwłaszcza że już ponad 60% firm zatrudnia obywateli innych państw.

Oskar Netkowski: Świadomość ludzi biznesu i firm to jedno. Co pracownicy mogą zrobić, aby miejsca pracy cieszyły się większą różnorodnością i jej akceptacją?

Małgorzata Tomasik: Wprawdzie zaangażowanie liderów firmy w budowanie kultury różnorodności w organizacji jest kluczowe, to zaangażowanie ich pracowników w rozwijanie takiego środowiska zawodowego jest równie ważne.

Z pewnością obu grupom pomogą odpowiednie programy szkoleniowe pokazujące jak walczyć z ograniczającymi przekonaniami oraz przybliżające wiedzę na temat np. osób wywodzących się z różnych środowisk.

Dobrym rozwiązaniem są też programy mentorskie, które wykorzystują wiedzę i umiejętności doświadczonych pracowników wdrażających młode pokolenia do zawodu. Starsi też mogą się uczyć od młodszych w ramach mentoringu odwróconego (reverse mentoring). To są dobre formy zaangażowania pracowniczego, które sprzyjają w lepszym poznaniu, komunikacji i zrozumieniu osób, z którymi współpracujemy. Osób często z innym przygotowaniem, wiedzą, doświadczeniem i spojrzeniem na świat.

W sprzyjającym różnorodności miejscu pracy, warto samemu wychodzić z inicjatywą, aby budować interesujące i angażujące miejsca pracy, przyjazne wszystkim. Takim przykładem mogą być organizowane oddolnie grupy pracownicze, których zadaniem jest organizowanie wydarzeń informujących (np. o odmiennych świętach i tradycjach) i celebrujących różnorodność w swoich zespołach.

Konferencja "Różnorodność ma moc" - gdzie i kiedy się odbędzie?

Wydarzenie odbędzie się 27 września 2023 r. w praskim Centrum Koneser, gdzie mieści się Google for Startups Campus. Pracownicy wybiorą bardziej świadomych pracodawców, klienci produkty firm rozumiejących różnorodność świata ich odbiorców.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!