Tryumf polskiej sztuki na Biennale w Wenecji. "To była miłość od pierwszego wejrzenia"

Czym jest Biennale sztuki w Wenecji? Polski pawilon przykuł uwagę całego świata
Źródło: Dzień Dobry TVN
Biennale arte. Najważniejsze wydarzenie kulturalne świata
Biennale arte. Najważniejsze wydarzenie kulturalne świata
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Biennale w Wenecji to wyjątkowe święto sztuki i jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na świecie. W tym roku, zorganizowane po raz 60., zgromadziło w swoich pawilonach najciekawsze nazwiska branży. Reporter Dzień Dobry TVN - Piotr Wojtasik - sprawdził, na co warto zwrócić uwagę, gdy przybywamy do Włoch celebrować sztukę współczesną. Jak wyglądał polski pawilon w tym roku?

Czym jest Biennale sztuki w Wenecji?

Biennale w Wenecji gromadzi dziesiątki eksponatów i instalacji z konkretnych państw w ramach z góry narzuconego hasła. W tym roku brzmi ono: "Obcokrajowcy są wszędzie" i mówi m.in. o napięciach między tubylcami a obcymi. Na obszarze ogromnego ogrodu rozsiane są swoiste "ambasady" różnych państw, które interpretują tegoroczny motyw przewodni na swój sposób.

- Impreza, która gromadzi ponad 90 pawilonów narodowych, setki czy tysiące artystów. Jednym słowem jest to jedna, jedyna impreza, na której zobaczymy tak wiele sztuki w jednym miejscu - relacjonował Alek Chudzik, redaktor naczelny Mint Magazine.

Polski pawilon sztuki na Biennale w Wenecji

W polskim pawilonie znalazła się wystawa "Powtarzajcie za mną II". Jest chwytającą za serce instalacją na temat konfliktu zbrojnego w Ukrainie i wynikającej z niego traumy wojennej. - W środku zaaranżowany militarny bar karaoke przyszłości, a na wideo są nakręcani cywilni uchodźcy z Ukrainy, którzy imitują dźwięki broni, czołgu, ostrzał artyleryjski, syrena, a następnie mówią: "Powtórzcie za mną". I każdy może podejść do mikrofonu i powtórzyć to tak, jak w barze karaoke, albo sobie usiaść - tłumaczyła kuratorka wystawy Marta Czyż.

W ramach Biennale prezentowana jest również wystawa polskiego malarza - Andrzeja Wróblewskiego "In The First Person", która odbywa się w historycznym budynku Prokuracji na Placu Świętego Marka. Wydarzenie odbywa się w ramach Collaterali, czyli krótkiej listy ekspozycji niezależnych, oficjalnie akredytowanych przy Biennale.  

Andrzej Wróblewski był jednym z najwybitniejszych artystów powojennych, który do końca swojego krótkiego, niespełna trzydziestoletniego życia pozostał buntownikiem, poszukującym własnej drogi artystycznej. Podczas wydarzenia można obserwować 73 prace tego cenionego polskiego artysty.

- Ta jego złożoność, poszukiwanie, odwaga i taka różnorodność. [...] Można powiedzieć, że to była miłość od pierwszego wejrzenia - podsumował założyciel Fundacji Rodziny Staraków, kolekcjoner - Jerzy Starak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości