Biennale w Wenecji to wyjątkowe święto sztuki i jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na świecie. W tym roku, zorganizowane po raz 60., zgromadziło w swoich pawilonach najciekawsze nazwiska branży. Reporter Dzień Dobry TVN - Piotr Wojtasik - sprawdził, na co warto zwrócić uwagę, gdy przybywamy do Włoch celebrować sztukę współczesną. Jak wyglądał polski pawilon w tym roku?
Czym jest Biennale sztuki w Wenecji?
Biennale w Wenecji gromadzi dziesiątki eksponatów i instalacji z konkretnych państw w ramach z góry narzuconego hasła. W tym roku brzmi ono: "Obcokrajowcy są wszędzie" i mówi m.in. o napięciach między tubylcami a obcymi. Na obszarze ogromnego ogrodu rozsiane są swoiste "ambasady" różnych państw, które interpretują tegoroczny motyw przewodni na swój sposób.
- Impreza, która gromadzi ponad 90 pawilonów narodowych, setki czy tysiące artystów. Jednym słowem jest to jedna, jedyna impreza, na której zobaczymy tak wiele sztuki w jednym miejscu - relacjonował Alek Chudzik, redaktor naczelny Mint Magazine.
Polski pawilon sztuki na Biennale w Wenecji
W polskim pawilonie znalazła się wystawa "Powtarzajcie za mną II". Jest chwytającą za serce instalacją na temat konfliktu zbrojnego w Ukrainie i wynikającej z niego traumy wojennej. - W środku zaaranżowany militarny bar karaoke przyszłości, a na wideo są nakręcani cywilni uchodźcy z Ukrainy, którzy imitują dźwięki broni, czołgu, ostrzał artyleryjski, syrena, a następnie mówią: "Powtórzcie za mną". I każdy może podejść do mikrofonu i powtórzyć to tak, jak w barze karaoke, albo sobie usiaść - tłumaczyła kuratorka wystawy Marta Czyż.
W ramach Biennale prezentowana jest również wystawa polskiego malarza - Andrzeja Wróblewskiego "In The First Person", która odbywa się w historycznym budynku Prokuracji na Placu Świętego Marka. Wydarzenie odbywa się w ramach Collaterali, czyli krótkiej listy ekspozycji niezależnych, oficjalnie akredytowanych przy Biennale.
Andrzej Wróblewski był jednym z najwybitniejszych artystów powojennych, który do końca swojego krótkiego, niespełna trzydziestoletniego życia pozostał buntownikiem, poszukującym własnej drogi artystycznej. Podczas wydarzenia można obserwować 73 prace tego cenionego polskiego artysty.
- Ta jego złożoność, poszukiwanie, odwaga i taka różnorodność. [...] Można powiedzieć, że to była miłość od pierwszego wejrzenia - podsumował założyciel Fundacji Rodziny Staraków, kolekcjoner - Jerzy Starak.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ręczna robota, szkliwo z kamieni i drzewa za wypały. Oto ceramika malowana ogniem
- GaGa – niecodzienne zjawisko artystyczne
- 100 najchętniej odwiedzanych muzeów na świecie. Aż 3 z Polski znalazły się na liście
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN