Sukces polskiej sztuki na Biennale w Wenecji. "Ludzie byli wstrząśnięci"

Polski pawilon na Biennale
Źródło: Dzień Dobry TVN
Biennale – wielkie święto w świecie sztuki
Biennale – wielkie święto w świecie sztuki
Obrazy, które zachwycają!
Obrazy, które zachwycają!
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka ożywiania obrazów
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki

Biennale w Wenecji rozpoczęte. Święto sztuki i jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na świecie zostało zorganizowane po raz 60. Oczywiście na uroczystości nie zabrakło pawilonu z polskimi dziełami, które przykuwają szczególną uwagę zaproszonych gości. O tym, co najciekawsze na tegorocznej wystawie opowiedzieli reporterowi Dzień Dobry TVN Piotrkowi Wojtasikowi - dziennikarka Grażyna Torbicka i aktor Tomasz Kot.

Polacy na Biennale w Wenecji

Biennale sztuki współczesnej w Wenecji regularnie gromadzi największe i najbardziej obiecujące artystyczne nazwiska. Uroczysta prezentacja dzieł z rozmaitych zakątków świata odbywa się co dwa lata we Włoszech. Na wystawie można podziwiać rozmaite formy sztuki - nie tylko malarstwo, ale i performance, rzeźbę czy film.

- To jest 87 pawilonów reprezentujących 87 krajów świata. Wśród nich jest pawilon polski. To jest prezentacja artystów współczesnych. Tych, którzy teraz tworzą, tych, którzy opowiadają nam o tym w swoich dziełach - tłumaczyła Grażyna Torbicka.

Dzieła Andrzeja Wróblewskiego docenione we Włoszech

W pawilonie polskim w weneckich Ogrodach prezentowane są m.in. filmy z 2022 i 2024 roku, których bohaterami są cywilni uchodźcy ukraińscy. Artyści prezentują perspektywę osób, które doświadczyły tragedii wojny. Kuratorką tej ekspozycji jest Marta Czyż.

- To jest coś w rodzaju filmu dokumentalnego. [Twórcy - przyp. red.] prezentują wypowiedzi uchodźców, ludzi, którzy uciekli z Ukrainy, ale nie mogli uciec od tego co pozostawiła w ich głowach, ich sercach, duszy - wojna. Czyli dźwięki wojny - relacjonowała dziennikarka.

Tomasz Kot z kolei zwrócił uwagę na wernisaż prac Andrzeja Wróblewskiego, malarza i krytyka sztuki, uznawanego za jednego z najwybitniejszych polskich artystów II połowy XX wieku. W swoich dziełach ukazywał okrucieństwo wojny oraz traumy, która towarzyszyła tym, którzy ją przetrwali. Wielbiciele sztuki z całego świata mieli szansę zobaczyć kolekcję jego dzieł dzięki Fundacji Rodziny Staraków.

- Ludzie byli wstrząśnięci. [...] To był głos pokolenia powojennego. Oni też nie mogli się uwolnić od tego co przeżyli. Jest jakiś rodzaj korespondencji - mówił aktor.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości