Biennale w Wenecji rozpoczęte. Święto sztuki i jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na świecie zostało zorganizowane po raz 60. Oczywiście na uroczystości nie zabrakło pawilonu z polskimi dziełami, które przykuwają szczególną uwagę zaproszonych gości. O tym, co najciekawsze na tegorocznej wystawie opowiedzieli reporterowi Dzień Dobry TVN Piotrkowi Wojtasikowi - dziennikarka Grażyna Torbicka i aktor Tomasz Kot.
Polacy na Biennale w Wenecji
Biennale sztuki współczesnej w Wenecji regularnie gromadzi największe i najbardziej obiecujące artystyczne nazwiska. Uroczysta prezentacja dzieł z rozmaitych zakątków świata odbywa się co dwa lata we Włoszech. Na wystawie można podziwiać rozmaite formy sztuki - nie tylko malarstwo, ale i performance, rzeźbę czy film.
- To jest 87 pawilonów reprezentujących 87 krajów świata. Wśród nich jest pawilon polski. To jest prezentacja artystów współczesnych. Tych, którzy teraz tworzą, tych, którzy opowiadają nam o tym w swoich dziełach - tłumaczyła Grażyna Torbicka.
Dzieła Andrzeja Wróblewskiego docenione we Włoszech
W pawilonie polskim w weneckich Ogrodach prezentowane są m.in. filmy z 2022 i 2024 roku, których bohaterami są cywilni uchodźcy ukraińscy. Artyści prezentują perspektywę osób, które doświadczyły tragedii wojny. Kuratorką tej ekspozycji jest Marta Czyż.
- To jest coś w rodzaju filmu dokumentalnego. [Twórcy - przyp. red.] prezentują wypowiedzi uchodźców, ludzi, którzy uciekli z Ukrainy, ale nie mogli uciec od tego co pozostawiła w ich głowach, ich sercach, duszy - wojna. Czyli dźwięki wojny - relacjonowała dziennikarka.
Tomasz Kot z kolei zwrócił uwagę na wernisaż prac Andrzeja Wróblewskiego, malarza i krytyka sztuki, uznawanego za jednego z najwybitniejszych polskich artystów II połowy XX wieku. W swoich dziełach ukazywał okrucieństwo wojny oraz traumy, która towarzyszyła tym, którzy ją przetrwali. Wielbiciele sztuki z całego świata mieli szansę zobaczyć kolekcję jego dzieł dzięki Fundacji Rodziny Staraków.
- Ludzie byli wstrząśnięci. [...] To był głos pokolenia powojennego. Oni też nie mogli się uwolnić od tego co przeżyli. Jest jakiś rodzaj korespondencji - mówił aktor.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kulisy pracy nad "Akademią Pana Kleksa". Tomasz Kot: "Na koniec bardzo się popłakałem"
- Tomasz Kot gra w teledysku Darii Zawiałow. Jaką rolę otrzymał? "Mnie to miażdży"
- Koncert sanah w Warszawie. Nagle na scenie pojawił się wyjątkowy gość. "To dla mnie wielka niespodzianka"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN