"Pomyślałam, że to bardzo duże ryzyko". Czym nowa wersja "Znachora" podbije serca widzów?

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Magda Nabiałczyk, Mateusz Hładki
 Nowa wersja “Znachora”
Nowa wersja “Znachora”Dzień Dobry TVN
wideo 2/18

W Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się wyjątkowa premiera nowej odsłony kultowego filmu "Znachor". W tytułowego bohatera wcielił się Leszek Lichota, a rolę Marysi odegrała aktorka młodego pokolenia Maria Kowalska. Co podczas seansu może zaskoczyć widzów przyzwyczajonych do poprzednich ekranizacji powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza?

Premiera nowej wersji "Znachora"

Powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza o legendarnym profesorze Wilczurze doczekała się trzeciej adaptacji. Tym razem za reżyserię odpowiedzialny jest Michał Gazda, a w tracącego pamięć chirurga wcielił się Leszek Lichota. Dla Grażyny Torbickiej, która 18 września w Teatrze Narodowym w Warszawie poprowadziła premierę filmu, informacja o ponownej ekranizacji książki była dość sporym zaskoczeniem.

- Najpierw pomyślałam, że to bardzo duże ryzyko, ale potem pomyślałam, że to cudowne, dlatego że ja w ogóle bardzo lubię przeżywać coś, co niby jest już znane, na nowo. Takie spotkanie z nowym "Znachorem" uznałam też za znak czasu. Zastanawiałam się też, jaka będzie Marysia, jaka aktorka odważyła się stanąć obok Ani Dymnej, jaki aktor podejmie się tego wyzwania, żeby stanąć obok Jerzego Bińczyckiego - mówiła prezenterka w rozmowie z Mateuszem Hładkim.

"Znachor". Leszek Lichota wskazuje współczesne wątki w filmie

Reżyser Michał Gazda przekonuje, że nowy "Znachor" jest wiernym odwzorowaniem powieści i autonomicznym bytem, który powstał bez zbędnego inspirowania się poprzednimi wersjami ekranizacji. Odgrywający główną rolę Leszek Lichota zwraca jednak uwagę na wątki, które zostały nieco uwspółcześnione.

- To, że zrobiliśmy nową wersję, to nie znaczy, że stare wyrzucamy do kosza. Będziemy mieli teraz trzech "Znachorów", trzy wersje - dla każdego coś dobrego. (...) Uznaliśmy troszkę inny, współczesny punkt widzenia o tym, kim jest współczesna kobieta, jak współcześnie mógłby się zachować facet postawiony w takiej sytuacji. I to jest jedyne, co zmieniliśmy. Kobiety dzisiaj są silniejsze, stawiają na siebie, chcą brać sprawy w swoje ręce, mają więcej praw i możliwości, a i faceci, których dotknęła trauma, tak jak mojego bohatera, też mają możliwość na drugą szansę - ocenił aktor.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Magda Nabiałczyk, Mateusz Hładki

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

Pozostałe wiadomości