Dzięki niemu stare fotografie nabierają koloru. "Zdjęcia ożywają i dają nam do myślenia"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Koloryzowanie zdjęć - ożywianie historii
Koloryzowanie zdjęć - ożywianie historii
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Dawniej zdjęcia były wyłącznie czarnobiałe. Prawdziwych barw mogliśmy się tylko domyślać. Dzięki pracy Mikołaja Kaczmarka stare fotografie nabierają koloru i zyskują drugie życie. Na czym polega jego praca?

Jak nadać kolor starym fotografiom?

Mikołaj Kaczmarek jest koloryzatorem archiwalnych fotografii. Pierwsze pokolorowane przez niego zdjęcie przedstawia małą dziewczynkę, która klęczy przy grobie 2-letniego braciszka, który zmarł tragicznie. - Co prawda jest ona po progresie, nie wyglądała tak naturalnie, [...] ale jest bardzo przejmująca - powiedział Mikołaj Kaczmarek.

Nasz rozmówca wyznał, że jego pasja do kolorowania zdjęć wzięła się z zainteresowania historią. - Byłem mega zagubionym człowiekiem. I nagle zobaczyłem takie stare filmy podkoloryzowane, też chciałem spróbować, to wywarło na mnie mega wrażenie, bo nagle te czasy okazały się nie tak odległe. Gdy na tych starych fotografiach pojawia się kolor, te zdjęcia ożywają i dają nam do myślenia, że ci ludzie byli w sumie tacy sami, jak my i nas też może spotkać to, co ich. Zacząłem kolorować zdjęcia, ja tego nie planowałem - wyjaśnił.

Koloruje stare fotografie. Skąd czerpie inspiracje?

Mikołaj Kaczmarek przyznał, że nie da się odtworzyć pierwotnej barwy w 100 proc. - To ma być tak, jak to mogłoby wyglądać. Ja zawsze mówię: zgadza się w 70-80 proc. Można po szarości dojść do danej barwy, przede wszystkim wyszukuje się w sieci, czy w książkach, ale też jest kwestia wyczucia. Pokolorować zdjęcie każdy może, ale trudniej jest to zrobić tak, żeby wydobyć ten naturalizm, żeby dane zdjęcie nie wyglądało, jak pokolorowane tylko pstryknięte - dodał.

Na to, jaki będzie efekt końcowy, ogromny wpływ ma jakość pierwotnego zdjęcia. - Te słabsze często wychodzą jak obraz i jest trudniejsze do zrealizowania - przyznał.

Gdzie szuka starych zdjęć? Czy zdarzyło się, że ktoś rozpoznał się na pokolorowanej przez niego fotografii? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana