Tradycja wyrobu rękawic furmańskich się odradza. Te wyjątkowe dzieła tkackie pokochali nie tylko mieszkańcy regionu Beskidu Sądeckiego, lecz także cała Polska. Niedawno unikatowe rękawiczki trafiły na krajową listę UNESCO, a do promocji tego rękodzieła przyczynił się amerykański senator Bernie Sanders.
Rękawice furmańskie - akcja promocyjna
Zdjęcie amerykańskiego senatora Berniego Sandersa w wełnianych rękawicach furmańskich stało się wiralem i obiegło cały świat. - Ponieważ Bernie Sanders pochodzi z tych okolic, postanowiliśmy jemu utkać takie rękawice. No i rzeczywiście akcja okazała się być niezwykle medialna i myślę, że dała bardzo wiele rozgłosu tym naszym rękawicom furmańskim. Idąc dalej, postanowiliśmy również zachęcić i zaprosić znane osoby do tego, aby pokazywały się w tych rękawicach, opowiadając im całą historię, całą genezę, dlaczego stanowi to bogactwo dla naszego regionu - komentuje w Dzień Dobry TVN Urszula Lis, promotorka tradycji przestrzennego tkactwa.
Rodzinna tradycja tkania rękawic furmańskich
Jednym z ostatnich rękawiczników w Polsce był nieżyjący już Michał Nakielski. - Ojciec, który przeszedł na emeryturę w dość młodym wieku, szukał jakiegoś sposobu na zabicie czasu, więc któregoś dnia poinformował mnie, że będzie robił rękawice furmańskie. Skądś zdobył formę, załatwił gdzieś od kogoś wełnę i zaczął to robić - opowiada Krzysztof Nakielski. Tkaniem rękawic zainteresował się również wnuk Michała Nakielskiego - Tomasz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Najstarsza DJ-ka w Polsce przeciwko kultowi młodości: "Ja się zbuntowałam"
- Rodzina z pasją do motosportu. "Przeszło to w genach"
- Był policjantem, teraz wytwarza sery. "Niestety nie dało się tego pogodzić"
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Maria Ziemlińska-Mazurek
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN