Był policjantem, teraz wytwarza sery. "Niestety nie dało się tego pogodzić"

Jak powstają sery?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Od śledczego do serowara
Od śledczego do serowara
Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa
Bracia, których łączy pasja do budowania
Bracia, których łączy pasja do budowania
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
Nieznana pasja Sławomira Łosowskiego
 Połączyła ich miłość i pasja
Połączyła ich miłość i pasja
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Koronka Szydełkowa to jej pasja życiowa - poprawione
Tomasz Krzyżowski wytwarzaniem serów zajmuje się zaledwie od czterech lat. Wcześniej pracował jako policjant. Jak to się stało, że postanowił całkowicie zmienić swoją profesję?

Z pasji do dobrego smaku i serów

Tomasz Krzyżowski wyznał, że wytwarzanie serów zaczęło od miłości do dobrego smaku. - Od zawsze, jak byłem gdzieś na wyjeździe, podróżowaliśmy, starałem się jakiś zagraniczny, normalny ser zjeść. To mnie skłoniło do udziału w pierwszym kursie serowarskim. Tam tak naprawdę odkryłem tę pasję i byłem wniebowzięty - wspominał.

Obecnie serowarstwo to już nie tylko hobby, ale i jego zawód. Wcześniej przez 23 lata służył w policji.

- Pierwsze miesiące, jak każdy młody policjant, przepracowałem w ogniwie patrolowo-interwencyjnym, czyli kiedyś to nazywali krawężnikiem. Później przeszedłem do pionu kryminalnego, gdzie 6 lat pracowałem, jako technik kryminalistyki. Po 6 latach przeniosłem się do referatu operacyjno-rozpoznawczego i tam do końca już pełniłem służbę - opowiadał. Przez dwa lata łączył pracę z wyrabianiem serów, jednak pasja okazała się silniejsza.

- Przerobienie partii mleka - bez względu na ilość - to ok. od 6 do 8 godzin. Tutaj zaczęło kolidować, bo jeżeli miałem służbę na godzinę 14.00, a mleko miałem o godzinie 8.00, to już niestety nie dało się tego pogodzić, bo nie można się codziennie spóźniać do pracy - tłumaczył.

Jak powstaje ser?

- Dzień produkcyjny zaczyna się 5.00-6.00 rano. Oczywiście trzeba jechać po surowiec, którym jest mleko. Przywożę mleko i zaczyna się tam mielić to wszystko. To tak schodzi do godziny 18.00, czasami do 23.00 w zależności ile mleka mam do przerobienia - wyjaśnił.

Czym się charakteryzuje dzień gospodarczy? Jak trzeba się obchodzić z serami dojrzewającymi? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości