Trogir - co warto tam zobaczyć?
Trogir to jedno z piękniejszych miast w Chorwacji. - W Trogirze czujesz się swobodnie. Kiedykolwiek byś tu nie przypłynął łodzią, zatrzymasz się w tym miejscu, pijesz kawę, zahaczysz o kulturalne festiwale - powiedział Marin Piveta, mieszkaniec Trogiru i dodał, że Trogir jest trochę butikowym miastem.
- Jesteśmy w samym środku Wybrzeża Dalmacji. Na tutejsze wyspy jest bliżej stąd niż ze Splitu, wszyscy żeglarze wolą się zatrzymywać tutaj niż w Splicie. Przy samym nabrzeżu jest starówka wpisana na listę UNESCO. Mamy tu miks kultury, gastronomi, przyrody oraz oczywiście pięknych plaż na wyspach - tłumaczył.
Michała Cessanisa po mieście oprowadziła Agata Ravlić, przewodniczka. Spotkali się przed Bramą Morską. - Mamy dwie bramy - jedna Brama Morska, druga Brama Lądowa, bo, [...], znajdujemy się na małej wysepce w kształcie elipsy, która kiedyś była otoczona murami, były te dwa wejście - wyjaśniła.
- Największy rozkwit miasta to od XIII do XV wieku. W XV wieku nie tylko Trogir, ale cała Dalmacja była ponad 300 lat pod panowaniem Republiki Weneckiej. Dzisiaj nasz Trogir to plątanina małych, wąskich, kamiennych uliczek. Nie ma ruchu samochodowego. Wytwarza się ta specyficzna atmosfera - dodała przewodniczka.
Co warto zobaczyć w Trogirze? Co warto warto spróbować? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Dlaczego Polacy kochają Chorwację?
Chorwację szczególnie upodobał sobie Robert Makłowicz. Jego zachwyt był na tyle duży, że zdecydował się kupić tam nieruchomość.
- To jest najpiękniejsze Środziemnomorze, jakie w życiu widziałem, a byłem niemal wszędzie. To jest najbardziej zróżnicowana linia brzegowa, to jest najwięcej wysp, to są góry, które schodzą wprost do morza, więc nie trzeba tutaj tego strasznego dylematu na sobie przeprowadzać, czy wolę góry, czy morze. Można kochać zarówno góry, jak i morze, aby w Dalmacji mieć jedno i drugie. To jest Śródziemnomorze, ale to są również Bałkany, Europa Środkowa jest to cudowny fragment Morza Śródziemnego, [...], najbliżej oddalony od Polski. Jeden dzień jazdy samochodem. To wszystko plus fakt, że Biała Chorwacja, [...], leżała koło Krakowa, [...], wszyscy jesteśmy z jednego pnia. Język nie jest specjalnie dziwny dla nas i można się go łatwo nauczyć, same plusy - stwierdził Robert Makłowicz.
Należy podkreślić, że Chorwacja to też bardzo gościnni ludzie. - Spotkałem się też tym i spotkałem takich Chorwatów, którzy spotykając się w drodze do pracy, nagle do tej pracy nie idą i się spóźniają, żeby tylko ze sobą posiedzieć. Ta kawa jest pretekstem do spędzania ze sobą czasu. Mnie się to szalenie podoba, bo ja lubię taki balans w życiu, nie pośpiech. Doświadczyłem kiedyś, będąc w Dubrowniku, a właściwie pod Dubrownikiem, pojechałem na kilka dni i zamieszkałem u rodziny Chorwatów, [...], zbierałem z nimi warzywa i owoce z ogródka, z których później przygotowywaliśmy wspólnie posiłki. W kuchni była seniorka rodu, która wypiekała, podejrzewam od 50 lat, ten sam chleb, więc ta wielopokoleniowość szalenie mnie zachwyca w Chorwacji - powiedział Michał Cessanis, dziennikarz, podróżnik.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Złoty pociąg ukryty w podziemiach Zamku Książ? "On tutaj jest"
- Zgorzelec - atrakcje turystyczne miasta i okolicy
- Nie przepłacaj za urlop. Te kierunki wakacyjne wyjątkowo staniały
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Michał Cessanis, Marek Zieliński
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News