Chorwacja

  Chorwacja

  Biuro podroży "U Brata Józefa", które organizowało wycieczkę do Medjugorie, działało bez wymaganego prawnie wpisu do rejestru organizatorów turystyki - przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Podróżujący nie są zatem objęci gwarancją ubezpieczeniową. Sprawa trafi do organów ścigania.  

  W sobotę, 6 sierpnia, tuż przed szóstą rano polski autokar, który wiózł pielgrzymów do Medziugorie w Bośni i Hercegowinie, miał wypadek w Chorwacji. Z 43 podróżnych 12 osób zmarło, wielu poszkodowanych wymaga operacji. Co mogło być przyczyną wypadku? Co można zrobić, aby zdarzały się one jak najrzadziej? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Adamem Kornackim kierowcą wyścigowym i dziennikarzem motoryzacyjnym.

  Polska ambasada w Chorwacji opublikowała poradnik dla turystów, w którym zawarła przykładowe problemy, z którymi wczasowicze zwracają się do placówki dyplomatycznej.

  Jego reakcja była natychmiastowa.

  Miasto Korcula jest przez turystów nazywane małym Dubrownikiem. Zbudowane z białego kamienia i otoczone murami oraz basztami z XIV wieku co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. Nie tylko ze względu na architekturę, ale również na niesamowicie piękne widoki.

  Dalmację w Chorwacji dzieli się na północną, środkową i południową. Bez względu na położenie geograficzne w każdej części Dalmacji można znaleźć miasta i miasteczka pełne ciekawych zabytków. Atrakcją tego regionu są też żwirowe i piaszczyste plaże.

  Rijeka to jedno z chętniej odwiedzanych chorwackich miast. Położone jest nad malowniczą Zatoką Rijecką. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mimo ciekawego położenia pomiędzy Morzem Adriatyckim a masywami górskimi, Rijeka to miasto przemysłowe i portowe, więc początkowo może sprawiać wrażenie smutnego i mało atrakcyjnego – nie jest to jednak prawdziwe oblicze tego miasta.

  Park Narodowy Paklenica jest jednym z ośmiu parków narodowych zlokalizowanych na terenie Chorwacji. Położony jest w północnej Dalmacji, w górach Welebit, nieopodal malowniczego miasteczka Starigrad. Każdego roku ściągają tam miłośnicy zapierających dech w piersiach widoków, a także fani wspinaczki. Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Paklenica?

  Zagrzeb jest największym miastem Chorwacji. To także stolica tego kraju. Praktycznie na każdym kroku na turystów czeka tutaj mnóstwo atrakcji. Zarówno samo miasto, jak i jego okolice, oferują naprawdę dużo. Coś dla siebie znajdą tutaj miłośnicy wysokiej kultury, pieszych wycieczek i wybornej kuchni.

  Rafał przybył na Seszele w 2017 roku, żeglując z Chorwacji. Olga brała udział w odcinku tego rejsu i tak się poznali. Od razu połączyło ich uczucie. Od tamtego momentu zdążyli zadomowić się na rajskim skrawku świata i wziąć tam ślub. Teraz edukują innych o życiu na Seszelach i zachęcają do odwiedzenia tego magicznego miejsca.

  Hvar to jedna z najpiękniejszych wysp świata. Jest idealnym miejscem do wypoczynku dla wszystkich, którzy uwielbiają ustronne zakątki, spokojne i zaciszne plaże, a także różnego rodzaju aktywności.

  Sveti Jure to najwyższy szczyt masywu Biokovo w Górach Dynarskich w Chorwacji. Zlokalizowany jest blisko wybrzeża Adriatyku. Jest to druga co do wysokości góra w Chorwacji. Jure ma 1 762 metry wysokości. Wjazd samochodem na Sv. Jure, czyli jeden z najwyższych szczytów w Dalmacji, to marzenie niejednego kierowcy.

  "Nie ma takiej możliwości, żeby trenować w polskich warunkach".

  Split to jedno z największych miast w Chorwacji. Jest on ulubioną destynacją turystyczną miłośników pięknej pogody i zabytków. Największą atrakcją w Splicie jest Pałac Dioklecjana.

  W tym sezonie po raz kolejny Chorwacja uplasowała się na pierwszej pozycji wśród najchętniej wybieranych kierunków podróżniczych. Czarter jachtów w tym regionie to zdecydowany faworyt żeglarzy ze względu na warunki, widoki i niespotykany klimat. Możemy śmiało powiedzieć, że turyści pokochali chorwackie wybrzeże na dobre!

  Zadar przyciąga pięknym położeniem nad Adriatykiem. Tutejsze plaże pozwalają na spokojny wypoczynek nad wodą, a także na uprawianie wielu wodnych sportów. W samym mieście na turystów czeka mnóstwo zabytków, w tym ciekawych muzeów, gdzie można zobaczyć unikatowe eksponaty. Jednak to nie wszystkie atrakcje, jakie oferuje Zadar.

  Rovinj leży w Chorwacji, na zachodnim brzegu Półwyspu Istria. Miasteczko liczy sobie ok. 13000 mieszkańców. Wyraźnie widoczne są w nim wpływy włoskie – znajdziemy tutaj wenecką architekturę, pałace i liczne kościoły. Wybrzeże przyciąga spacerowiczów spragnionych słońca i morskiej bryzy.

  Masz ochotę zobaczyć miejsce nazywane rajem lub bajkową krainą? Wystarczy skierować się na południe Europy. Położone wśród zielonych lasów Wodospady Kravica były do niedawna popularne tylko wśród lokalnej społeczności. Teraz coraz częściej przybywają tam turyści w ramach weekendowego odpoczynku. Wodospady znajdują się na południu Bośni i Hercegowiny, niedaleko Ljubuški, w pobliżu granicy z Chorwacją.

  Osijek położony jest niedaleko dwóch granic – węgierskiej oraz serbskiej. Nie jest to typowo turystyczne miasto, za to stanowi jeden z ważniejszych ośrodków przemysłowych Chorwacji. Jego ciekawa historia sprawa jednak, że warto tutaj zajrzeć choćby po drodze do Bośni i Hercegowiny.

  Dubrownik w Chorwacji to miasto, które nazywa się perłą Adriatyku. Nie bez powodu! Pięknych miejsc i zabytków jest tutaj tak wiele, że nie sposób zobaczyć ich wszystkich w ciągu jednego dnia.

  Misiek Koterski nie należy do osób, które rozpaczają z powodu zakończenia wakacji. Aktor właśnie wypoczywa nad ciepłym morzem w towarzystwie ukochanej. Fotografia, którą umieścił w sieci, rozgrzała internautów do czerwoności.

  Trogir w Chorwacji ma do zaoferowania turystom liczne atrakcje. To miejsce idealne dla miłośników historii. W Trogirze znajduje się wiele średniowiecznych zabytków (np. katedra św. Wawrzyńca, pałac Cipiko), których zwiedzanie może być niezapomnianą przygodą.

  Chorwacja to popularny wśród Polaków kierunek wakacyjnych podróży. Chętnie spędzamy urlopy właśnie w tym kraju, m.in. dlatego, że można dojechać tam samochodem. W tym roku pojawiło się tam szczególnie dużo turystów.

  Makarska to „polski” kurort położony nad Adriatykiem. Mówi się tak o nim ze względu na niesamowitą popularność, jaką cieszy się właśnie wśród Polaków. Jest to idealne miejsce nie tylko do leniwego plażowania nad wodą, ale również do zwiedzania. To również świetna baza wypadowa do zwiedzania chorwackich miast zlokalizowanych na wybrzeżu.

  Przełom lipca i sierpnia to tradycyjnie szczyt sezonu urlopowego. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, planowanie zagranicznych wakacji jest utrudnione ze względu na pandemię koronawirusa. Teraz eksperci mówią o jej czwartej fali. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień, podobnie jak obowiązujące w poszczególnych krajach przepisy i obostrzenia covidowe. Sprawdź, gdzie można podróżować, a dokąd raczej się nie wybierać.

  Planujesz wakacje w Chorwacji? Wszyscy, którzy chcą wjechać do tego kraju, muszą przedstawić Unijny Certyfikat COVID potwierdzający szczepienie, wynik testu lub ozdrowienie. Taki przepis obowiązuje od czwartku, 1 lipca. Powodem jest sytuacja epidemiologiczna.

  Półwysep Pelješac w Chorwacji jest znany i chętnie odwiedzany co najmniej z kilku powodów. Turyści doceniają piękne plaże, czystą wodę, malownicze ukształtowanie terenu, a także lokalne produkty – to tutaj powstaje wino Dingač i najsmaczniejsza w całej Chorwacji oliwa z oliwek.

  Władze w Zagrzebiu zaktualizowały wymagania co do konieczności posiadania testów, świadectw szczepień lub odbywania kwarantanny. Na jakiej liście są Polacy?

  Chorwacja to jeden z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajów. Niestety w tym roku z powodu pandemii nie każdy będzie mógł spędzić tam wakacje. Jakie warunki trzeba spełnić, aby bezpiecznie wjechać do kraju?

  Park Narodowy Jezior Plitwickich to jedna z najpopularniejszych atrakcji Chorwacji. Jest to 16 niewielkich, turkusowych jezior, oddzielonych od siebie wapiennymi skałami. Wiele z nich łączą ze sobą mniejsze lub większe wodospady. W 1979 roku Park Jezior Plitwickich został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.