Chorwacja

  Chorwacja

  Rovinj leży w Chorwacji, na zachodnim brzegu Półwyspu Istria. Miasteczko liczy sobie ok. 13000 mieszkańców. Wyraźnie widoczne są w nim wpływy włoskie – znajdziemy tutaj wenecką architekturę, pałace i liczne kościoły. Wybrzeże przyciąga spacerowiczów spragnionych słońca i morskiej bryzy.

  Masz ochotę zobaczyć miejsce nazywane rajem lub bajkową krainą? Wystarczy skierować się na południe Europy. Położone wśród zielonych lasów Wodospady Kravica były do niedawna popularne tylko wśród lokalnej społeczności. Teraz coraz częściej przybywają tam turyści w ramach weekendowego odpoczynku. Wodospady znajdują się na południu Bośni i Hercegowiny, niedaleko Ljubuški, w pobliżu granicy z Chorwacją.

  Osijek położony jest niedaleko dwóch granic – węgierskiej oraz serbskiej. Nie jest to typowo turystyczne miasto, za to stanowi jeden z ważniejszych ośrodków przemysłowych Chorwacji. Jego ciekawa historia sprawa jednak, że warto tutaj zajrzeć choćby po drodze do Bośni i Hercegowiny.

  Trogir w Chorwacji ma do zaoferowania turystom liczne atrakcje. To miejsce idealne dla miłośników historii. W Trogirze znajduje się wiele średniowiecznych zabytków (np. katedra św. Wawrzyńca, pałac Cipiko), których zwiedzanie może być niezapomnianą przygodą.

  Makarska to „polski” kurort położony nad Adriatykiem. Mówi się tak o nim ze względu na niesamowitą popularność, jaką cieszy się właśnie wśród Polaków. Jest to idealne miejsce nie tylko do leniwego plażowania nad wodą, ale również do zwiedzania. To również świetna baza wypadowa do zwiedzania chorwackich miast zlokalizowanych na wybrzeżu.

  Przełom lipca i sierpnia to tradycyjnie szczyt sezonu urlopowego. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, planowanie zagranicznych wakacji jest utrudnione ze względu na pandemię koronawirusa. Teraz eksperci mówią o jej czwartej fali. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień, podobnie jak obowiązujące w poszczególnych krajach przepisy i obostrzenia covidowe. Sprawdź, gdzie można podróżować, a dokąd raczej się nie wybierać.

  Półwysep Pelješac w Chorwacji jest znany i chętnie odwiedzany co najmniej z kilku powodów. Turyści doceniają piękne plaże, czystą wodę, malownicze ukształtowanie terenu, a także lokalne produkty – to tutaj powstaje wino Dingač i najsmaczniejsza w całej Chorwacji oliwa z oliwek.

  Park Narodowy Jezior Plitwickich to jedna z najpopularniejszych atrakcji Chorwacji. Jest to 16 niewielkich, turkusowych jezior, oddzielonych od siebie wapiennymi skałami. Wiele z nich łączą ze sobą mniejsze lub większe wodospady. W 1979 roku Park Jezior Plitwickich został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.

  Mljet to pierwsza chorwacka wyspa, jaką napotyka się po wpłynięciu na wody Morza Adriatyckiego od południa. Ceniona ze względu na zabytki architektury oraz wyjątkowe walory przyrodnicze – góry, jeziora, skaliste klify, jaskinie, krystalicznie czystą wodę i ogromne połacie lasów – stanowi lubiany cel rejsów z pobliskiego Dubrownika.

  Gradac jest niedużą miejscowością leżącą nad Adriatykiem w południowej części Chorwacji. Główną atrakcją turystyczną Gradaca są plaże Riwiery Makarskiej, ciągnące się na odległość aż 6 km. Nic więc dziwnego, że warto tu przyjechać na urlop – oprócz atrakcyjnych plaż na turystów czeka także zwiedzanie zabytków, nurkowanie i przepyszne jedzenie.

  Turyści coraz chętniej podróżują za granicę, a jednym z bardziej lubianych miejsc jest Chorwacja. Polacy wybierają ten kraj ze względu na dość bliskie położenie, a także urokliwe krajobrazy, piękne plaże i czystą wodę. Chorwacja to również idealne miejsce do nurkowania.

  Po miesiącu sportowych zmagań i ogromnych emocji wreszcie nastał ten dzień kiedy dowiemy się, która z drużyn piłkarskich jest najlepsza na świecie! Na polu walki zostały już tylko Francja i Chorwacja. Komu kibicujecie? O komentarz do już rozegranych spotkań i przewidywania odnośnie dzisiejszego finału poprosiliśmy Rafała Rutkowskiego, Rafała Bryndala i Tomasza Zimocha: "Po mundialu pamiętajmy o tym, co dzieje się w Rosji. Pomagajmy i wspomagajmy tych, którzy walczą o prawa w tym kraju".

  Polscy turyści proklamowali nowe państwo - Królestwo Enklawy. Zajmuje ono niewielki obszar na granicy między Serbią a Chorwacją. Kraj ma swoją flagę, walutę i jest już po pierwszych wyborach. Póki co żadne z państw nie uznało Królestwa Enklawy. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy premiera Królestwa Enklawy Tomasza Białka i Ministra Nauki i Dobroczynności Królestwa Enklawy Bartłomieja Ornowskigo. Jaka jest historia terenu, na którym powstało nowe państwo? Czy kraj będzie miał swoje wojsko? Jaka idea przyświeca powstaniu nowego państwa? Kto będzie utrzymywał władcę Królestwa? Ilu obywateli ma państwo? Dlaczego chiński jest obok polskiego językiem urzędowym?

  Co wyróżnia kuchnię chorwacką spośród państw nad Morzem Adriatyckim? Jakie potrawy jedzą Chorwaci? Czy czerpią z kuchni swoich sąsiadów? Monika Mrozowska-Szaciłło i Maciej Szaciłło przygotowali w kuchni Dzień Dobry TVN kilka potraw: czerwone nadziewane papryki, kluski mlinci z sosem pieczarkowym i smażonym boczniakiem, polentę i śtrudla (strudel) z rabarbarem. A ponieważ Monika i Maciej nie jedzą mięsa, a w kuchni chorwackiej jada się go sporo, zastąpili je czymś innym. Zróbcie dania według ich przepisów i przekonajcie się, czy ta kuchnia Wam smakuje.

  Chorwaccy rodzice witają swoich potomków na świecie w dość oryginalny sposób. Kiedy pierwszy raz zobaczą dziecko, mówią: „Tfu Tfu! Ale brzydki jesteś!”. Potem zakładają dzieciom ubrania na lewą stronę i nigdy nie suszą odzieży na świeżym powietrzu. Dlaczego? Ofelia Grzelińska, podróżnicza i mama, przybliżyła w studiu Dzień Dobry TVN tradycje, zabobony i przesądy chorwackiego macierzyństwa.