Polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Kultura jest niezaprzeczalnym fundamentem bezpieczeństwa"

Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej
Polska prezydencja w UE: Kultura na start
Źródło: Dzień Dobry TVN

Od 1 stycznia 2025 roku trwa polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, a wraz z nią program kulturalny o niebywałym znaczeniu dla europejskiej tożsamości. Serce Brukseli tętni polską kulturą i sztuką, które są nieodłącznym elementem bezpieczeństwa i dialogu. Przez najbliższe sześć miesięcy kraj nad Wisłą będzie promować swoje rzemiosło i twórczość, pokazując Europie, jak ciekawy jest nasz świat designu i sztuki.

Sztuka jako pomost między historią a teraźniejszością

Polska prezydencja w Unii Europejskiej to nie tylko polityka, ale przede wszystkim kultura i sztuka. W sercu Brukseli, w Domu 27 Państw Członkowskich, miała miejsce uroczysta ceremonia otwarcia polskiej prezydencji. W jej trakcie podkreślano znaczenie dialogu przez kulturę. W ramach programu kulturalnego przez najbliższe pół roku odbędzie się wiele wydarzeń artystycznych, które będą odzwierciedlać polską tożsamość i wpływać na europejskie społeczeństwo.

- Dla nas kultura jest niezaprzeczalnym fundamentem bezpieczeństwa. Program kulturalny polskiej prezydencji ma dla nas ogromne znaczenie, ponieważ stanowi nierozerwalną część naszej europejskiej tożsamości - powiedział Adam Szłapka, minister ds. Unii Europejskiej.

Polski design podczas prezydencji

Prace z drewna, ceramiki, szkła i metalu prezentowane są w najważniejszych europejskich przestrzeniach. Wśród nich znajdują się obiekty Alicji Patanowskiej, Alicji Biały i Magdy Komar.

- Jest to jeden krajobraz podzielony na 12 miesięcy i przedstawione są na tej pracy rośliny, które mają umiejętność pobierania metali ciężkich z gleby. To znaczy, że oczyszczają glebę, regenerując ją. Jest słonecznik, jest wierzba, ale są takie też rośliny, które niekoniecznie darzymy sympatiom, bo jest na przykład pokrzywa, która jest świetnym hiperakumulatorem - tłumaczyła Alicja Biała.

- Ceramika jest bardzo fajnym medium, bo ono jest bardzo taktylne. Zachęca ich do tego, żeby podejść, zobaczyć, co tam się dzieje. Tam też są ceramiczne fontanny, z których cały czas kapie woda. Są to prace odnoszące się do tych zasobów naturalnych, które mamy wokół siebie. Woda jest jednym z najcenniejszych - podkreśliła Aleksandra Kędziorek, kuratorka wystaw w budynku Rady i Parlamencie UE w Brukseli.

- Chciałam pokazać Europie, że naprawdę to jest bardzo ciekawy nasz świat designu, sztuki, rzemiosła. To jest praca z drewnem, praca z ceramiką, ze szkłem, z metalem. Każdy twórca, każda marka robi to po swojemu - podsumowała Katarzyna Baumiller, projektantka wnętrz, autorka aranżacji wystaw w budynkach UE.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości