Polacy od 20 lat są w Unii Europejskiej. "To zasługa wielu osób i entuzjastów"

Polska od 20 w Unii Europejskiej
20 lat Polski w UE – Polacy Europejczycy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Mija dokładnie 20 lat, odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej. 1 maja 2004 roku był jednym z najważniejszych dni w naszej historii. Jak go wspominają ci, którzy się do tego przyczynili? Co zawdzięczamy członkostwu w UE? Jak zmieniło się życie w naszym kraju po wstąpieniu do Wspólnoty?

20 lat Polski w Unii Europejskiej

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku. Wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Łotwą, Litwą, Maltą, Słowacją, Słowenią, Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie wspólnoty. Dla naszego kraju było to jedno z najważniejszych wydarzeń po 1989 roku.

Przypadająca 1 maja 20. rocznica budzi wspomnienia. Zwłaszcza wśród tych, którzy do tej zmiany bezpośrednio się przyczynili.

- Sukces wejścia Polski do UE to zasługa wielu osób i entuzjastów. To nie była grupa osób, która była starymi urzędnikami. To był nabór ludzi, musieliśmy przygotować duży dokument na 900 stron i go monitorować. Wspominam ten okres z sentymentem, ale byłam osobą nienawidzoną przez wszystkie współpracujące osoby w ministerstwach - opowiadała Ewa Synowiec, dyrektor Departamentu Polityki Integracyjnej UKIE w latach 1998-2004.

Polacy w unii Europejskiej

Wielu z naszych rodaków dziś cieszy się życiem za granicą, m.in w Belgii. Ich początki nie były najłatwiejsze, ale rok 2004 zmienił wszystko.

- Był to lata 90., dokładnie 1995, zdecydowałam się na wyjazd roczny do Belgii. I ten rok trwa już 25 lat. Duża część Polaków, których poznałam, wyjechała za chlebem i pracowała nielegalnie. Mężczyźni na budowach, kobiety na sprzątaniu. Tak było do momentu, aż nastał rok 2004. Nastała tradycja, że mężczyźni zakładali firmy budowlane, a kobiety, ich żony, mogły zrobić pozwolenie na pracę. Zaczęły zatrudniać się u nas rzesze kobiet - mówiła Agnieszka Czeczko, właścicielka firmy sprzątającej w Belgii.

- W latach 90. bardzo mi się Belgia spodobała. Dziś jest inna świadomość. Wielu z nas prowadzi własne interesy. Niby jesteśmy na obcym terenie, ale świetnie sobie radzimy. My, to pokolenie, które miało szansę przeżyć tę zmianę, inaczej na to patrzymy. A ci młodzi tych zmian nie zauważają, bo dla nich to jest normalne - dodał Lucas Gomółka, przedsiębiorca budowlany w Belgii.

Jak zmieniło się życie w Polsce po wstąpieniu do UE?

Ile tak naprawdę zawdzięczamy UE? Młode pokolenia nie pamięta innego świata niż ten we Wspólnocie. Dla nich brak Internetu, telefonu, mediów społecznościowych czy też kolejki na granicach są niewyobrażalne. O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z fotografką Dorotą Kaszubą, jej córką Zuzanną i synem Bartkiem oraz Marią Jeleniewska, twórczynią internetową. Zobacz materiał wideo:

DD_20240501_Pokolenia_REP
Pokolenie zmiany
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości