Unia Europejska zaprezentowała mapę zarobków oraz siły nabywczej swoich mieszkańców. Na którym miejscu znaleźli się Polacy? Łukasz Jedliński przedstawił w Dzień Dobry TVN także inne cenne informacje, które warto poznać.
Europejska mapa zarobków
Unia Europejska przedstawiła dane na temat zarobków z uwzględnieniem siły nabywczej (PPS). Jak czytamy na stronie TVN24.pl, standard siły nabywczej (PPS) jest wskaźnikiem, którym posługuje się europejski urząd statystyczny Eurostat. To sztuczna jednostka walutowa, która w założeniu ma wyeliminować różnice w cenach - by za jedną jednostkę PPS można było kupić w różnych krajach tę samą ilość dóbr i usług.
W zestawieniu przygotowanym przez UE Polska plasuje się na 19. miejscu, podczas gdy na pierwszym znaleźli się mieszkańcy Luksemburga. Najgorzej w zestawieniu wypadli za to Bułgarzy. Jak podaje TVN24.pl - siła nabywcza pensji w Polsce jest o 2,2 razy niższa niż w Luksemburgu.
5 informacji, które warto poznać
Łukasz Jedliński przedstawił w Dzień Dobry TVN najważniejsze informacje poranka. Swoją relację rozpoczął od tematu, którym od wczoraj żyje niemal cała Polska. Prezydent Andrzej Duda, mimo iż opozycja uzyskała w wyborach parlamentarnych większość, desygnował Mateusza Morawieckiego do stworzenia przyszłego rządu.
- Prezydent mówi: "Mateuszu Morawiecki, twórz rząd". Na tworzenie rządu ma 2 tygodnie. Po 2 tygodniach ten rząd w Pałacu Prezydenckim musi być zaprzysiężony. [...] Następuje głosowanie, w którym prawdopodobnie PiS nie będzie miał większości - tłumaczył Łukasz Jedliński. Kolejną informacją, o której wspomniał Łukasz Jedliński był sukces Igi Świątek. Polska tenisistka wygrała WTA Finals w Meksyku i strąciła z pierwszego miejsca rankingu Arynę Sabalenkę. W poniedziałek zawodniczka zmierzyła się z Jessicą Pegulą. Polka w Cancun nie przegrała nawet seta. Od kilkunastu dni nasz kraj żył intensywnymi poszukiwaniami mężczyzny podejrzanego o zamordowanie syna. Ciało Grzegorza Borysa zostało znalezione na terenach podmokłych pod jedną z tzw. "pływających wysp". Dziennikarz TVN24 wspomniał również o zaskakującej sytuacji, która miała miejsce w Drezdenku. Podczas prac porządkowych do fontanny wpadła koparka i zdewastowała obiekt. Na Majorce po raz pierwszy w Europie na świat przyszło dziecko noszone w macicy przez dwie różne kobiety. Było to możliwe dzięki innowacyjnej metodzie nazywanej INVOCell, która ma być tańsza od metody in vitro.
- INVOCell to małe urządzenie, które jest jakby inkubatorem, w którym umieszcza się komórki jajowe i nasienie. [...] Gdy dwie kobiety decydują się na noszenie ciąży to partnerka nosząca kapsułkę, przekazuje ją od piątego dnia drugiej kobiecie - tłumaczył Łukasz Jedliński.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy Polacy są zadowoleni ze swojej pensji? Oto branże, które mogą liczyć na podwyżki Emigracja zarobkowa już się nie opłaca?
- Przeciętne zarobki Polaków. Ile wyniosły we wrześniu?
Zofia Wierzcholska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News