emigracja

  Bardzo wysoka inflacja i galopujące ceny sprawiły, że wiele osób bardzo rozważnie planuje domowy budżet. Trudna sytuacja sprawia również, że przybywa Polaków, którzy myślą o wyjeździe z kraju w poszukiwaniu lepszej pracy i wyższych zarobków. Choć badania pokazują, że o emigracji myśli niemal co piaty z nas, to zdaniem ekspertów największy boom emigracji zarobkowej mamy raczej już za sobą.

  "Chciałem po prostu stworzyć lepsze życie".

  "Smutna wiadomość dla świata tańca".

  USA, Włochy, Niemcy, Szwecja? Gdzie uciec przed ewentualnym niebezpieczeństwem? Z naszych obserwacji wynika, że Polacy obierają konkretny cel.

  "Zostałam na kilka dobrych lat".

  W latach 80. Polacy chętnie wyjeżdżali z kraju w poszukiwaniu większych pieniędzy i lepszego życia. Część z nich dotarła za wielką wodę i zamieszkała na Greenpoincie. Jak wyglądało ich życie na emigracji? Czy spełnili swój "amerykański sen"? O tym w Dzień Dobry Wakacje rozmawialiśmy z Ewą Winnicką, pisarką i autorką książki "Greenpoint. Kroniki Małej Polski".

  Słowa jego piosenek budowały kariery zespołów, które wszyscy dobrze znamy. Spod jego pióra wyszły takie hity jak "Mniej niż zero", "Kryzysowa narzeczona", "Fabryka małp", "Tańcz głupia tańcz" i wiele innych. Od ponad dekady Andrzej Mogielnicki wraz z żoną Urszulą mieszkają na Dominikanie. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli, jak dzisiaj wygląda ich życie. Czy jest coś, za czym tęsknią?

  Susanna Izzetdinova to kobieta o ogromnej sile i determinacji. Kilka lat temu przyjechała sama z czwórką dzieci do Polski. Choć teraz prowadzi w Gdańsku własną piekarnię i restaurację, jej droga do sukcesu nie była łatwa.

  Magdalena Typel prowadzi dwa pensjonaty na jednej z lokalnych wysp na Malediwach - Nilandhoo. Swoje rajskie życie wiedzie tam już od 8 lat. Co ciekawe, była jedną z pierwszych osób, które wybrały się na tę wyspę na własną rękę, unikając resortów. Po bardzo udanych wakacjach w 2013 r., Magda zdecydowała się wyjechać na stałe. Nie bez znaczenia jest na pewno fakt, że z wysp pochodzi jej ukochany. O swoim życiu na drugim końcu świata opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

  Dawid, znany w świecie youtuberów jako Dave z Ameryki urodził się w Polsce. W wieku 5 lat wyruszył jednak z rodzicami do Stanów, gdzie mieszkał przez większość czasu. Po latach postanowił powrócić do kraju nad Wisłą. Co obecnie robi i jak podoba mu się w Polsce?

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Sylwię Borowską, dziennikarkę, która opisuje w swojej książce historie Polek mieszkających w Izraelu oraz Karolinę Mints, blogerkę i żonę Izraelczyka. Pani Sylwia opowiada historie bohaterek, które zderzają się kulturą wschodu. W jaki sposób życie w Izraelu różni się od życia w innym kraju? Dlaczego codzienność w Izraelu nie jest łatwa? Jak zdradziła Pani Karolina, jej mąż jest ateistą, a więc nie było między nimi różnic na tle religijnym. Jak obecnie wygląda sytuacja kobiet w coraz bardziej laickim Izraelu?

  Karolina Kozioł pochodzi z Niska, jednak od pewnego czasu mieszka w Wielkiej Brytanii. Wiosną zobaczymy ją w kluczowej roli w jednym z najsłynniejszych seriali BBC. Jak wyglądają castingi do wielkich produkcji? Co mówią o Karolinie jej przyjaciele? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.

  Bogdan Kubicki kilka lat temu przeprowadził się z rodziną do Niemiec. Nadal jednak pracuje w Polsce. Dlaczego zdecydował się na emigrację? Jak wygląda jego życie na dwa domy? Czy myśli o powrocie na stałe do Polski?

  Anita Dolly Panek urodziła się w Krakowie w zasymilowanej żydowskiej rodzinie. Kilka dni przed wybuchem II Wojny Światowej wyjechała z rodzicami na wakacje do Francji. Tam zastała ich wiadomość o napaści na Polskę. Ojciec Anity zdecydował, że całą rodziną wyemigruję do Brazylii. Miał to być pobyt tymczasowy. Życie potoczyło się tak, że Dolly Panek skończyła tam studia i rozpoczęła pracę. Była prekursorką pierwszych studiów biochemii w Brazylii. Po 76 latach życia w Ameryce Łacińskiej wróciła do Krakowa. Obecnie mieszka z wnukiem Carlosem, który przyjechał do Polski na studia. Jak się tu czują? Co robią w czasie wolnym?

  Obchodzimy właśnie 50. rocznicę wydarzeń, które miały miejsce w marcu 1968 roku. W wyniku przeprowadzonej przez władze PRL kampanii antyżydowskiej, Polskę opuściło ok 15 - 20 tys. osób pochodzenia żydowskiego. O tym, jak potoczyły się losy ówczesnych przymusowych emigrantów, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Sabiną Baral, która przyjechała do Warszawy na premierę przedstawienia „Zapiski z wygnania” na podstawie jej książki o tym samym tytule. Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się też na spotkanie z "marcowymi emigrantami" - Władysławem Zającem i Anną Frajlich.

  Historię Pani Oksany poznała cała Polska. Gdy poczuła się źle w pracy, pracodawca zapakował ją w samochód i odwiózł ... do sąsiedniego miasta, gdzie zostawił ją na ławce i wezwał policję do rzekomo pijanej kobiety. Z kamerą Dzień Dobry TVN postanowiliśmy sprawdzić jak dziś czuje się Pani Oksana, a w studiu Dzień Dobry TVN, o sytuacji ukraińskich pracowników w Polsce rozmawialiśmy z Miroslavą Keryk z Fundacji „Nasz wybór” - specjalistką ds. migracji i społeczności ukraińskiej w Polsce.

  Anna Burdzy wygrała konkurs Miss Universe Great Britain 2017. Ania urodziła się i wychowała w Anglii. Czy czuje się Polką? Jak często odwiedza nasz kraj? O obowiązkach, jakie spoczywają na Miss Universe oraz o swoich planach na przyszłość Anna Burdzy opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.

  Szacuje się, że coraz więcej Polaków mieszkających na stałe za granicą, w ostatnich latach decyduje się na powrót do kraju. Ludzie wracający z emigracji często przeżywają szok kulturowy, ponieważ na nowo muszą sobie zorganizować życie. Przyczyny powrotu nie są powiązane z sytuacją ekonomiczną. Jakie są najczęstsze powody reemigracji? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy socjolog prof. Izabela Grabowska oraz Kamila Królikowskiego, który wrócił do Polski po 10 latach emigracji.

  Fikcyjne małżeństwa są coraz popularniejsze w całej Europie. Dlaczego się je zawiera? Co grozi osobom, które weszły w taki związek, jeśli oszustwo wyjdzie na jaw? Jak dużo fikcyjnych małżeństw funkcjonuje w Polsce? I dlaczego rozwód z fikcyjnym małżonkiem może być wyjątkowo uciążliwy? O tym w Dzień Dobry TVN adwokat Eliza Kuna.

  W Wielkiej Brytanii przebywa niemal milion Polaków. Czy zamierzają wrócić do kraju? Łukasz Kijek: "Na razie 11% Polaków deklaruje, że chce wrócić, (...) ale po 2020 roku, uwaga ... 78 % Polaków deklaruje, że chcą wrócić"! O sytuacji, w której w związku z Brexitem, znaleźli się nasi rodacy przebywający w Wielkiej Brytanii, rozmawialiśmy z Łukaszem Kijkiem z TVN24 Biznes i Świat i Kamilą Czul, nauczycielką, tłumaczką i autorką książki „Pani Kebab”.

  Dnia 29 marca br. Wielka Brytania wszczęła Brexit. Być może część Polaków będzie musiała wrócić do kraju. Czy taki powrót jest trudny? Jak się do niego przygotować? Rozmawialiśmy o to z gośćmi Dzień Dobry TVN: Agnieszką Kowalską ze stowarzyszenia Powroty i Joanną Kulik, która wróciła z emigracji.

  29 marca Wielka Brytania rozpoczyna pierwszą w historii Europy procedurę wyjścia z Unii Europejskiej. Podczas trwającego 2 lata procesu opuszczenia wspólnoty Zjednoczone Królestwo ma ustalić z członkami UE nowe zasady współistnienia, między innymi w kwestii emigrantów ekonomicznych. Jak sytuacja zmieni się dla mieszkających w Anglii Polaków? Mogą zostać deportowani? Stracą swoje zasiłki? Podobno grupy zawodowe mają podzielić się na te dostępne dla imigrantów i te przeznaczone tylko dla Anglików. Jak będzie wyglądał podział? W Dzień Dobry TVN Paweł Blajer powiedział również, dlaczego paradoksalnie Brexit może być wybawieniem dla Polaków posiadających zarejestrowaną działalność na Wyspach.

  Zdaniem Mariusza Szczygła - Czechy są idealnym krajem do emigracji. I - jak podkreśla - nie mówi tego tylko, dlatego że lubi naszych południowych sąsiadów. Dlaczego warto zamieszkać i pracować w Czechach? I czy sprawcą tego jest Mariusz Szczygieł? Jak żyje się w Czechach? I dlaczego prawdziwe życie Czecha zaczyna się w piątek?

  Nasi goście: Katarzyna Bosacka, Sylwia Juszczak i Mariusz Czerkawski opowiedzieli o swoich powrotach do Polski, po latach spędzonych na emigracji. Czy trudno było im się przystosować do nowej rzeczywistości, a może od dawna marzyli o tym, by wrócić do kraju? Jak wspominają lata spędzone za granicą?

  W fabrykach na przedmieściach Harlow duża część pracowników to nasi rodacy. To tu pracował zabity przed dwoma tygodniami 40-letni Polak. Co o polskich pracownikach sądzi właściciel fabryki? Ksiądz Bogusław Kot, proboszcz jednej z parafii w Harlow, prowadzi tu spotkania dla polskich rodzin również w języku angielskim. Jak mówi, bardzo wielu Polaków nie chce uczyć się języka. Dlaczego? Z Polakami mieszkającymi w Harlow spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Janusz L. Wiśniewski w 1987 rok wyjechał do Niemiec jako stypendysta. Miał tam zostać rok, jednak mieszka w Niemczech do dzisiaj. Czy jego początki w Niemczech były trudne? Jak my Polacy jesteśmy postrzegani w Niemczech? Czy Niemcy wciąż pokutują za II Wojnę Światową? Więcej o stosunkach polsko-niemieckich, a także o polityce ,wierze i życiu codziennym przeczytacie w wydanej niedawno książce „Siedem lat później”, którą Janusz L. Wiśniewski napisał wspólnie z Dorotą Wellman.

  Nasi rodacy mieszkający w Wielkiej Brytanii coraz częściej spotykają się z atakami ksenofobicznymi. Dlaczego tak się dzieje? O komentarz poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN dyrektora Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rafała Sobczaka i dziennikarza TVN24 BiS Michała Sznajdera. Jak reaguje na te ataki rząd brytyjski i polski?

  Jak żyje się Polakom mieszkającym na Litwie? Postanowiliśmy to sprawdzić i odwiedziliśmy w Wilnie dziennikarza Kamila Zalewskiego i Birutę Zimnicką. Co tam robią? Dlaczego zdecydowali się na emigrację? I czy planują powrót do Polski?

  Według danych szacunkowych w Polsce mieszka mniej więcej sześć tysięcy Włochów, z czego prawie dwa tysiące w Krakowie. Tutaj chcą żyć i zakładać firmy. Dlaczego Francesco Sangi, Antonio Strano i Daniele Vanali zdecydowali się na emigrację? Czy planują zostać w Polsce na zawsze?

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy: pasjonatkę fotografii Magdalenę Russocką, która w Irlandii zajmuję się profesjonalnym sprzątaniem oraz Agnieszkę Marię Kowalską z Fundacji Sto Pociech – Powroty. Rozmawialiśmy z nimi o życiu Polaków na emigracji i ich powrotach do kraju.