Polska emigracja zarobkowa. Raport Narodowego Banku Polskiego

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
tvn24.pl
4-dniowy tydzień pracy - czy będziemy pracować mniej?
4-dniowy tydzień pracy - czy będziemy pracować mniej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/23

W 2022 roku Polacy pracujący za granicą otrzymywali średnio wynagrodzenie miesięczne dwukrotnie większe od tego w Polsce. W których branżach różnice są największe? Dane na ten temat przekazano w raporcie przygotowanym przez Narodowy Bank Polski.

Raport "Polacy pracujący za granicą w 2022 r."

Raport "Polacy pracujący za granicą w 2022 r." został opublikowany przez Narodowy Bank Polski. Oparty został na badaniach ankietowych przeprowadzonych na grupie emigrantów zarobkowych z Polski do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii. To do tych krajów za pracą wyjechało najwięcej naszych rodaków.

Badanie zostało przeprowadzone na przełomie grudnia 2022 roku i stycznia 2023 roku na grupie 1000 respondentów w Wielkiej Brytanii, 1000 w Niemczech i 500 w Holandii. Wyniki pokazują, że prawie połowa badanych z Wielkiej Brytanii i Niemiec przyjechała tam w 2015 roku lub wcześniej. Natomiast w przypadku Holandii prawie 70 procent respondentów rozpoczęło swój pobyt w tym kraju w 2017 roku lub później.

Polska emigracja zarobkowa - gdzie pracują Polacy?

Raport dostarcza wielu istotnych informacji na temat polskiej emigracji zarobkowej. Wynika z niego m.in., że osoby emigrujące do Niemiec są zwykle starsze niż emigranci udający się do Wielkiej Brytanii czy Holandii. Podkreślono przy tym, że "polskich emigrantów zarobkowych można uznać za dobrze wykształconych". Dyplomem uczelni wyższej może pochwalić się ponad 20 proc. z nich, a aż 50 proc. ma wykształcenie na poziomie maturalnym.

Polacy podejmują pracę głównie na stanowiskach wykwalifikowanych robotników i rzemieślników, a także wykonują proste zadania. Najwięcej osób wykonujących prace wymagające specjalistycznych umiejętności znajduje się w Wielkiej Brytanii. Autorzy raportu zauważają, że prawdopodobnie wpływ na to ma najmniejsza bariera językowa w porównaniu do innych krajów.

W 2022 roku w Niemczech Polacy najczęściej pracowali w sektorach takich jak przemysł, rolnictwo, handel, budownictwo i hotelarstwo. Natomiast w Wielkiej Brytanii najwięcej naszych rodaków było zatrudnionych w przemyśle oraz sektorze hotelarskim i gastronomicznym. W Holandii prawie połowa respondentów pracuje w rolnictwie i przemyśle.

NBP podkreśla, że "porównanie wysokości wynagrodzeń w wybranych sektorach gospodarki w krajach emigracji Polaków i w Polsce wskazuje na utrzymujące się ponad dwukrotne różnice w wynagrodzeniach brutto". Najmniejsza różnica jest w rolnictwie, natomiast największa w budownictwie, transporcie, hotelarstwie i gastronomii.

Więcej na ten temat na tvn24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz teraz:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: E+/Getty Images

Pozostałe wiadomości