Aurea - polska stolica w Brazylii. "Tutaj nam się wydaje, że jest niebo otwarte"

Aurea - polska stolica w Brazylii. "Tutaj nam się wydaje, że jest niebo otwarte"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Aurea – polska stolica Brazylii
Aurea – polska stolica Brazylii
“Gorączka brazylijska” - Polacy na emigracji
“Gorączka brazylijska” - Polacy na emigracji
Podróżniczka Irmina Somers wybrała się do miejscowości Aurea na południu Brazylii, w regionie Rio Grande do Sul. Mówi się, że to właśnie tam znajduje się "mała Polska". Reporterka postanowiła to sprawdzić i nagrała wyjątkowy reportaż o Polakach mieszkających w Ameryce Południowej. Z kolei w Dzień Dobry TVN gościliśmy Artura Domosławskiego, reportażystę i pisarza, który opowiedział o pierwszych polskich emigrantach w Brazylii.

Polska stolica Brazylii

Irmina Somers od 20 lat mieszka w Kanadzie, dlatego losy Polaków rozsianych po świecie są jej szczególnie bliskie.

- Na odległym kontynencie odkryłam historie pełne pasji, determinacji i sukcesów. Zapraszam na spotkanie z Polakami z Ameryki Południowej - powiedziała podróżniczka.

Claudete Mostifaga Pavlak i Adelar Jose Pavlak, podobnie jak ich rodzice, urodzili się w Brazylii, ale czują się Polakami. Dekadę temu zamarzyli o budowie własnej gospody o nazwie "Willa Mamusia"

- Oboje pomyśleliśmy, że skoro nasi dziadkowie byli z Polski, to my coś podobnego jak w Polsce zrobimy tutaj - powiedział Adelar.

- Zrobiliśmy taką malutką Polskę tutaj w Aurei - dodała Claudete.

Aurea to stolica Polaków w Brazylii. Ten oficjalny tytuł przyjęła uchwałą w 1997 roku. Naszym przewodnikiem po miejscowości jest Arlindo Waczuk, który przez kilka lat był burmistrzem miasta. Dziś jest aktywnym działaczem.

- Dobrze, świetnie się tutaj żyje. Tutaj nam się wydaje, że jest niebo otwarte - przyznał z uśmiechem Arlindo.

W tym wyjątkowym mieście w Brazylii już po przekroczeniu bramy wjazdowej można dostrzec obecność polskich symboli. Miasto nie tylko kultywuje, ale wręcz celebruje swoje dziedzictwo.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz w wideo na górze strony.

Polscy emigranci w Brazylii

Obecność Polaków w Brazylii ma bogatą i udokumentowaną historię. Jeden z najwybitniejszych, współczesnych polskich reporterów Artur Domosławski, który spędził w Ameryce Południowej wiele lat swojego życia, opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN o pierwszych polskich emigrantach w Brazylii.

- Taka wielka fala migracji polskiej to jest koniec XIX wieku. Pierwsi Polacy pojawili się tam jeszcze w latach 20. XIX wieku, ale ponieważ to byli Polacy z zaboru pruskiego, to administracyjnie nie byli za bardzo rozróżniani jako Polacy. Natomiast taka duża fala to jest koniec XIX wieku i to jest emigracja chłopska z zaboru rosyjskiego. Mimo że została zniesiona pańszczyzna, to oni zazwyczaj nie mieli ziemi albo mieli jakieś malutkie gospodarstwa. Byli siłą roboczą w wielkich majątkach. Przewoźnicy morscy szerzyli propagandę, że Brazylia to jest taki cudowny kraj, gdzie rozdają ziemię za darmo. Chleb rośnie na drzewach. Jest wspaniały klimat, jest obfitość i nadmiar wszystkiego - powiedział Artur Domosławski.

W tamtym czasie w Brazylii były zasiedlone było wybrzeże atlantyckie - San Paulo, Rio de Janeiro, Salvador de Bahia. Z kolei terytorium położone w głębi kraju, daleko od wybrzeża morskiego i od ośrodków przemysłowych było puste. Dlatego władzom Brazylii zależało na tym, by właśnie w te nieosiedlone tereny sprowadzać ludzi i innych państw.

- I to byli Polacy, Niemcy, Włosi. Polacy z zaboru rosyjskiego migrowali nielegalnie. Przechodzili przez zieloną granicę najpierw do zaboru pruskiego, potem stamtąd jechali do Berlina i potem do niemieckich portów. Stamtąd płynęli do wybrzeży Brazylii - tłumaczył reportażysta.

Jak Polacy zostali przyjęci przez miejscową ludność i czy te piękne obietnice, które zostały im złożone miały pokrycie? Tego dowiesz się z materiału wideo poniżej:

DD_20240907_Brazylia_REP
“Gorączka brazylijska” - Polacy na emigracji
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości