Harbin to jedno z największych i najważniejszych chińskich miast. Nie powstałby, gdyby nie Polacy. A cała historia zaczęła się na początku XX wieku, gdy Rosjanie wymusili na Chinach zgodę na budowę kolei wschodniochińskiej.
Polacy w Harbinie
Decyzję o budowie Harbina podjął polski inżynier Adam Szydłowski, który został wysłany do Mandżurii przez Główny Zarząd Budowy Kolei Wschodniochińskiej. Miasto powstało na terenie niewielkiej wioski.
- Była to jakaś wioseczka mandżurska, ponoć tłumaczą to, że miejsce, gdzie się suszy sieci rybackie prawdopodobnie i jakiś posterunek celno-graniczny między Chinami a Mongolią. Tam było stu żołnierzy. Miejsce raczej mało zaludnione - powiedział Jerzy Czajew, który urodził się w Harbinie, a obecnie jest wiceprezesem Szczecińskiego Klubu Harbińczyków.
Po zakończeniu budowy Kolei Wschodniochińskiej wielu naszych rodaków postanowiło osiedlić się w mandżurskim mieście. - To była ziemia obiecana i to liberalna - stwierdził pan Jerzy.
- Polacy mogli się spotykać, mówić po polsku, prowadzić teatr amatorski. Zbudowali kościół, uczestniczyli w religijnych ceremoniach, takich jak Boże Ciało (...). Także było to normalne społeczeństwo, dosyć zwarte, które po prostu żyło tradycją polską, polskością, ale w Mandżurii - wyjaśniła Aleksandra Skiba z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
Polska społeczność zaprzyjaźniła się z miejscową ludnością. - Polacy byli na stanowiskach i mieli odpowiednie wynagrodzenie. Chińczycy byli gorzej uposażeni, bywało tak, że po prostu żyli w biedzie i Polacy się potrafili podzielić pieniędzmi, jedzeniem, zatrudniali Chińczyków - powiedziała dziennikarka Joanna Pieciukiewicz.
Harbin. Pamięć o Polakach
Wszystko skończyło się po II wojnie światowej, kiedy Mandżuria znalazła się w granicach Chin. Nowe władze Państwa Środka postanowiły przesiedlić Polaków.
- Jak myśmy wyjeżdżali, to Mao [Mao Zedong – chiński polityk, dyktator, przywódca Chińskiej Republiki Ludowej w latach 1949–1976 - przyp. red.] wszystkich białych jak pasożytów usuwał - powiedział Jan Zienkowicz, który opuścić Chiny, gdy miał 14 lat.
Dziś po Polakach, którzy budowali to jedno z największych chińskich miast pozostał między innymi kilometrowy most zaprojektowany przez polskiego inżyniera i dworzec kolejowy, który podobno jest dużo większą kopią tego, który stoi w Siedlcach.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pekin – atrakcje stolicy Chińskiej Republiki Ludowej
- Suzhou w Chinach – zabytki, historia, atrakcje
- Shenzhen - z wioski rybackiej w metropolię. Co warto tam zobaczyć?
Autor: Izabela Dorf
Reporter: Arkadiusz Gdula