Polska yerba mate w Argentynie. "Zaczął ojciec, później ja, a teraz moje dzieci"

Polska yerba mate w Argentynie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Polska yerba mate w Argentynie
Polska yerba mate w Argentynie
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki

W Argentynie rodzina Skowron od lat zajmuje się uprawą yerba mate. Jak zaczęła się ich przygoda z plantacją? Dlaczego wyprowadzili się z Polski? O tym opowiedzieli w reportażu dziennikarki Dzień Dobry TVN Irminy Somers.

Emigracja Polaków do Argentyny

W latach 1918-1939 do Argentyny wyjechało około 140 tysięcy polskich obywateli. Wśród nich Antoni Skowron, który w 1928 roku opuścił rodzinny Mielec.

- Z jednym kolegą przyjechał. Sześciu braci zostało w Polsce - powiedział Miguel Antonio Skowron, konsul honorowy w Obera.

Wówczas emigranci na preferencyjnych warunkach dostawali od rządu w Argentynie od 25 do 100 hektarów ziemi do wykarczowania pod zabudowę i uprawę. - Gdzie chcesz, to dawali. Potrzebowali, żeby pracować - podkreślił Miguel Antonio Skowron.

Przypomnijmy, że Argentyna jako jedyne państwo na świecie uhonorowało polską emigrację. 8 czerwca obchodzony jest tam Dzień Osadnika Polskiego (Día del Colono Polaco).

Polska yerba mate w Argentynie

Antoni Skowron na otrzymanej ziemi założył plantację herbaty i yerba mate.

- Na tych terenach w Campo Viera powstała pierwsza w kraju fabryka przetwórstwa herbaty. W latach 1940-1945 była ona pierwszym eksporterem w Argentynie. Mój dziadek wówczas już uprawiał herbatę i dostarczał ją właśnie do tej fabryki - wspominał Marcelo Daniel Skowron, syn konsula, prawnik i plantator yerba mate.

Rodzinny biznes rozwijał się, a Antoni Skowron nabywał kolejne działki oferowane przez państwo.

- Zaczął ojciec, później ja, a teraz moje dzieci. Nawet jedną fabrykę prowadzi wnuk. Mnie postawili jako konsula, bo z moim bratem dużo herbaty sprzedawaliśmy do Polski - mówił Miguel Antonio Skowron.

Więcej na ten temat w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości