Polska yerba mate w Argentynie. "Zaczął ojciec, później ja, a teraz moje dzieci"

Polska yerba mate w Argentynie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Polska yerba mate w Argentynie
Polska yerba mate w Argentynie
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
W Argentynie rodzina Skowron od lat zajmuje się uprawą yerba mate. Jak zaczęła się ich przygoda z plantacją? Dlaczego wyprowadzili się z Polski? O tym opowiedzieli w reportażu dziennikarki Dzień Dobry TVN Irminy Somers.

Emigracja Polaków do Argentyny

W latach 1918-1939 do Argentyny wyjechało około 140 tysięcy polskich obywateli. Wśród nich Antoni Skowron, który w 1928 roku opuścił rodzinny Mielec.

- Z jednym kolegą przyjechał. Sześciu braci zostało w Polsce - powiedział Miguel Antonio Skowron, konsul honorowy w Obera.

Wówczas emigranci na preferencyjnych warunkach dostawali od rządu w Argentynie od 25 do 100 hektarów ziemi do wykarczowania pod zabudowę i uprawę. - Gdzie chcesz, to dawali. Potrzebowali, żeby pracować - podkreślił Miguel Antonio Skowron.

Przypomnijmy, że Argentyna jako jedyne państwo na świecie uhonorowało polską emigrację. 8 czerwca obchodzony jest tam Dzień Osadnika Polskiego (Día del Colono Polaco).

Polska yerba mate w Argentynie

Antoni Skowron na otrzymanej ziemi założył plantację herbaty i yerba mate.

- Na tych terenach w Campo Viera powstała pierwsza w kraju fabryka przetwórstwa herbaty. W latach 1940-1945 była ona pierwszym eksporterem w Argentynie. Mój dziadek wówczas już uprawiał herbatę i dostarczał ją właśnie do tej fabryki - wspominał Marcelo Daniel Skowron, syn konsula, prawnik i plantator yerba mate.

Rodzinny biznes rozwijał się, a Antoni Skowron nabywał kolejne działki oferowane przez państwo.

- Zaczął ojciec, później ja, a teraz moje dzieci. Nawet jedną fabrykę prowadzi wnuk. Mnie postawili jako konsula, bo z moim bratem dużo herbaty sprzedawaliśmy do Polski - mówił Miguel Antonio Skowron.

Więcej na ten temat w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości