18. grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Migrantów. Przy tej okazji warto zastanowić się, jak w dzisiejszych czasach wygląda sytuacja migrantów międzynarodowych. W naszym kraju od kilku lat mówi się o tym coraz więcej, zwłaszcza w kontekście uchodźców z Ukrainy (i nie tylko). Czy wiecie ilu migrantów jest łącznie na całym świecie? Jakie miejsca wybierają do życia?
Ilu migrantów jest na świecie?
Azja i Europa to kontynenty, które przyjmują największą liczbę migrantów międzynarodowych z całego świata – nowy dom znalazło tam wg. Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji odpowiednio 87 i 86 milionów ludzi[1]. Łącznie na całym świecie jest ich 281 milionów, co stanowi 3.6% populacji globu. Jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek liczby migrantów do liczby obywateli danego kraju, to procentowo najwięcej jest ich w krajach takich jak Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy… Lichtenstein.
- Większość osób na świecie migruje w nadziei za lepszym życiem – mówi Jakub Belina-Brzozowski z Polskiej Misji Medycznej – Niestety, te nadzieje często okazują się płonne. Migranci są jedną z najbardziej stygmatyzowanych i marginalizowanych grup społecznych. Są narażeni na nadużycia i wyzysk, mają też ograniczony dostęp do podstawowych usług, takich jak opieka zdrowotna.
Uchodźcy - szczególna grupa migrantów. Jak wygląda ich sytuacja?
Grupą migrantów, którzy znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji, są uchodźcy. To osoby, które opuściły swój kraj ze względu na brak bezpieczeństwa, na przykład w wyniku wojny, prześladowań czy katastrofy naturalnej. ONZ szacuje ich liczbę na ponad 35 milionów. Ponad połowa z nich pochodzi z zaledwie trzech krajów: Syrii, Afganistanu oraz Ukrainy.
Osobną grupą, niewliczająca się w kategorię migrantów międzynarodowych, są uchodźcy wewnętrzni – czyli osoby, które były zmuszone do opuszczenia własnego domu, ale pozostały w granicach swojego kraju. To ponad 62 miliony ludzi na całym świecie. Tu znowu na czele znajdują się Syria oraz Ukraina, ale także kraje Afryki Subsaharyjskiej, które ucierpiały z powodu wojen domowych, jak choćby Etiopia czy Sudan[2].
- Właśnie wróciłam z Iraku, gdzie nasze kliniki medyczne pomagają zarówno uchodźcom międzynarodowym, z Syrii, jak i uchodźcom wewnętrznym z Iraku – komentuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej – Ludzie, z którymi tam rozmawiałam, marzą o powrocie do dawnego życia, do domów, z których uciekali ratując życie. Niestety, większość z nich nie ma już dokąd wracać. To ich największa tragedia.
Polska Misja Medyczna pomaga ofiarom wojen i katastrof naturalnych na całym świecie. Niesie pomoc medyczną potrzebującym między innymi w Syrii, Ukrainie czy Etiopii. W Polsce prowadzi Przestrzenie Przyjazne Dzieciom – projekt, który pomaga w integracji ukraińskich uchodźców w naszym kraju. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na oficjalnej stronie Polskiej Misji Medycznej.
[1] Interactive World Migration Report 2022 (iom.int)
[2] Global Report on Internal Displacement 2023 (GRID 2023): Internal displacement and food security - World | ReliefWeb
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Inflacja zmusza do emigracji. Gdzie najczęściej wyjeżdżają Polacy?
- Agnieszka Holland odebrała nagrodę za "Zieloną granicę" w Watykanie. "Postanowiłam zrobić to, co umiem" Gdzie uciec przed wojną? Oto spis popularnych destynacji
Źródło: Materiały prasowe, Polska Misja Medyczna
Źródło zdjęcia głównego: StockFrame/GettyImages