Susanna uciekła z kraju z czwórką dzieci. "Było strasznie i niebezpiecznie". Teraz pomaga innym uchodźcom

Z Krymu do Gdańska – historia Susanny
Susanna Izzetdinova to kobieta o ogromnej sile i determinacji. Kilka lat temu przyjechała sama z czwórką dzieci do Polski. Choć teraz prowadzi w Gdańsku własną piekarnię i restaurację, jej droga do sukcesu nie była łatwa.

Ucieczka z Uzbekistanu

Susanna Izzetdinova urodziła się w Uzbekistanie. Gdy miała 13 lat ze względu na trwającą tam wojnę wyjechała wraz z rodzicami na Krym. Choć przez kilka lat wspólnie prowadzili tam szczęśliwe życie, wszystko zmieniło się w 2014, kiedy Rosja nagle najechała na Krym.

- Całe miasto było okupowane przez czołgi, żołnierzy. Naprawdę było dość strasznie i niebezpiecznie. Wszyscy się bali - wspominała córka restauratorki, Azima Izzetdinova.

Wtedy Susanna podjęła decyzję, która całkowicie odmieniła ich życie.

- Zdecydowałam, że koniec, wyjeżdżam, mam 4 dzieci. Wyjechaliśmy do Polski. Najpierw byliśmy w ośrodku dla uchodźców w Białej Podlaskiej, potem w Lublinie. (...) Warunki do życia tam były ciężkie. Miałam dużo stresu. Płakałam, naprawdę bardzo dużo płakałam. Obcy kraj, sama, mąż nie dojechał do Polski i tak nagle zostałam sama z dziećmi. Było bardzo ciężko - wyznała w Dzień Dobry TVN Susanna Izzetdinova.

Praca w Polsce dla uchodźców

Przez pierwsze 3 lata nieustannie płakała. Potem wzięła się w garść i z pociechami wyjechała do Gdańska. Tam niespodziewanie założyła świetny biznes.

- Znalazłam pracę. Wynajmowałam mieszkanie i pracowałam na kuchni. Byłam kucharką przez 2 lata i potem zdecydowałam się studiować na Uniwersytecie Gdańskim, który ukończyłam z oceną bardzo dobrą. Potem zaczęłam częstować swoimi potrawami. Tak wszystkim smakowały, że zaczęli zamawiać więcej. Otworzyłam piekarnię . Widziałam, że trzeba było zatrudnić ludzi - opowiadała.

Wówczas Susanna postanowiła pomagać innym uchodźcom . Zatrudniła osoby z Uzbekistanu, Ukrainy, Rosji, Białorusi i Azejberdżanu.

- Zaczęto nas zwalniać za poglądy polityczne. Mnie zwolnili pierwszą. Kolega, który pracuje u pani Susanny poprosił ją, aby zaprosiła mnie, żebym mogła przyjechać do niej pracować. (...) Jestem wdzięczna Susannie za to, że podarowała mi bilet tutaj - wyznała Lizavela Milintsevich, uchodźczyni z Białorusi.

- Szukałam pracy, a pani Susanna szukała pracownika. Zadzwoniła i mnie zatrudniła. (...) To jest nasza szefowa i my ją kochamy - dodała Ukar Aliejwa, uchodźczyni z Azerbejdżanu.

Rozwój piekarni w Gdańsku

Firma Susanny Izzetdinovej zaczęła się rozrastać. Wtedy postanowiła poszerzyć swoją działalność, trafiła jednak na ciężki czas pandemii.

- Zdecydowałam się otworzyć w pobliżu tej piekarni restaurację . Po tygodniu zaczęła się pandemia i teraz na razie robimy tylko dostawy - powiedziała restauratorka.

Choć nadal tęskni za swoja ojczyzną, nie płacze tak często jak dawniej. Wierzy we własne możliwości i nieustannie pomaga innym.

- Miałam szczęście, że trafiłam na kogoś takiego. (...) Zadziwia mnie, że sama z 4 dzieci tak sobie tutaj poradziła. Mi jest ciężko z 1 dzieckiem - stwierdziła pracownica Susanny i uchodźczyni z Ukrainy, Olena Malyshchuk.

Susanna jest też prawdziwym wzorem dla swojej córki.

- Moja mama jest bardzo ambitna. Jest takim bohaterem dla mnie i wzorcem. Wiem, kogo mam naśladować . Nie mam nikogo innego oprócz niej, kto by mnie tak zachwycał - wyznała Azima Izzetdinova.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Bianka Zalewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Horoskop na wtorek, 27 lutego 2024 r. Możemy się spodziewać wybuchów emocji

Horoskop na wtorek, 27 lutego 2024 r. Możemy się spodziewać wybuchów emocji

Pogoda na wtorek, 27 lutego.

Pogoda na wtorek, 27 lutego.

Sennik wpaść do wody – co oznacza sen o wpadaniu do wody

Sennik wpaść do wody – co oznacza sen o wpadaniu do wody

Niebanalne dania z pistacjami: sernik, makaron z pesto i pieczony bakłażan

Niebanalne dania z pistacjami: sernik, makaron z pesto i pieczony bakłażan

Nie żyje aktor znany ze "Start Treka". Miał zaledwie 49 lat

Nie żyje aktor znany ze "Start Treka". Miał zaledwie 49 lat

Pogoda na 26 lutego 2024. Alerty IMGW dotyczące gęstej mgły w 6 województwach

Pogoda na 26 lutego 2024. Alerty IMGW dotyczące gęstej mgły w 6 województwach

Smog w Polsce - gdzie powietrze jest zanieczyszczone?

Smog w Polsce - gdzie powietrze jest zanieczyszczone?

Horoskop na poniedziałek, 26 lutego 2024 r. Dla trzech znaków najważniejsza będzie praca i kariera

Horoskop na poniedziałek, 26 lutego 2024 r. Dla trzech znaków najważniejsza będzie praca i kariera

Dzień Dobry TVN we wtorek, 27 lutego 2024 r. Co będzie w programie?

Dzień Dobry TVN we wtorek, 27 lutego 2024 r. Co będzie w programie?

Robert Karaś pobił rekord świata. Vito Bambino został ojcem. Jak Dawid Kwiatkowski przygotowuje się do koncertów?

Robert Karaś pobił rekord świata. Vito Bambino został ojcem. Jak Dawid Kwiatkowski przygotowuje się do koncertów?