Komisja Europejska przyjęła propozycję przepisów w sprawie cyfryzacji paszportów i dowodów osobistych. Co to oznacza dla podróżnych? Kiedy przepisy mogą wejść w życie? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cyfrowe paszporty i dowody osobiste w Unii Europejskiej
Komisja Europejska poinformowała, że przyjęto propozycję przepisów w sprawie cyfryzacji paszportów oraz dowodów osobistych. Ylva Johansson, komisarz Unii Europejskiej do spraw wewnętrznych, przekonywała podczas konferencji prasowej, że dokumenty tego typu usprawnią podróżowanie i poprawią bezpieczeństwo w UE. - Proces przedstawiania dokumentu tożsamości na granicy Schengen będzie łatwiejszy i bezpieczniejszy, ponieważ straż graniczna będzie mogła identyfikować dokumenty o wiele szybciej - twierdzi komisarz - Tylko w zeszłym roku odnotowano prawie 600 milionów przekroczeń granicy, to ogromne obciążenie dla służb granicznych - dodaje.
Cyfrowe dowody osobiste miałyby ułatwiać nie tylko podróżowanie. KE oczekuje, że państwa członkowskie zezwolą obywatelom Unii na korzystanie z cyfrowych dokumentów także np. w celu identyfikacji i rejestracji w urzędach, w tym za granicą. Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders poinformował, że komisja pracuje właśnie nad systemem ochrony danych, który miałby skutecznie chronić dane osobowe posiadaczy cyfrowych dowodów i paszportów. Dzięki niemu będą one odpowiednio zabezpieczone, zgodnie z przepisami RODO i zasadami kodowania informacji wrażliwych.
Jak cyfrowe dokumenty ułatwią podróżowanie?
Zarówno obywatele UE, jak i państw trzecich podlegają systematycznym kontrolom podczas przekraczania zewnętrznych granic Unii. Obecnie kontrole te dokonywane są fizycznie na przejściach granicznych, co bardzo często powoduje powstawanie długich kolejek. Zapowiadana cyfryzacja dokumentów miałaby zatem usprawnić proces i wprowadzić ułatwienia zarówno dla podróżnych, jak i dla służb granicznych. Dokumenty w tej formie mogłyby być przechowywane w telefonach komórkowych i umożliwiać załatwienie pewnych formalności jeszcze przed podróżą. Chodzi na przykład o przeprowadzenie wcześniejszej odprawy granicznej lub przekazanie danych liniom lotniczym bez konieczności ręcznego wypełniania formularzy na stronie przewoźnika.
Cyfrowe dokumenty podróży mają być darmowe i dobrowolne, wydawane na życzenie obywatela. Zawierałyby cyfrową wersję danych przechowywanych zwyczajowo w paszportach i dowodach osobistych, w tym zdjęcie ich posiadacza.
Nowa aplikacja dla turystów
Komisja poinformowała też, że oprócz cyfrowych dokumentów planuje wprowadzić także aplikację dla podróżnych. Dzięki EU Digital Travel będą oni mogli m.in. tworzyć cyfrowe poświadczenia podróży, przesyłać plany i dokumenty do służb granicznych z wyprzedzeniem, skracając tym samym czas oczekiwania na przejściach granicznych, gdyż większość kontroli zostanie zakończona wcześniej. Unijna cyfrowa aplikacja turystyczna ma być dostępna od 2030 roku.
Aby nowe przepisy mogły zostać wprowadzone w życie, muszą je przyjąć państwa członkowskie i Parlament Europejski.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ten dokument może uratować twoje wakacje. Wyrobisz go w zaledwie 20 minut
- Paszport najbardziej pożądanym dokumentem. Ważne zmiany w składaniu wniosków
- Część osób będzie musiała wymienić dowody osobiste jeszcze w tym roku. Kogo dotyczy obowiązek?
Autor: Regina Łukasiewicz, BC/dap
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Colton Stiffler/GettyImages