Które kraje są najbiedniejsze w UE? Polska w niechlubnym gronie

Pieniądze i wykresy finansowe
Które kraje są najbiedniejsze w UE? Polska w niechlubnym gronie
Źródło: MicroStockHub/GettyImages
Choć kraje Unii Europejskiej, co do zasady, nieustannie się rozwijają i bogacą, nie da się ukryć, że przepaść pomiędzy niektórymi z nich jest znacząca. Bardzo dobrze pokazuje to raport poświęcony globalnemu bogactwu, opracowany przez ekonomistów szwajcarskich instytucji finansowych. Według zawartych w nim danych, najbogatsza nacja jest ponad 10-krotnie zamożniejsza niż najbiedniejsza. Jak wygląda sytuacja Polski? Które miejsce zajmujemy w zestawieniu krajów UE?

O wynikach raportu napisał niedawno portal businessinsider.pl. Z artykułu dowiadujemy się, które kraje są najbogatsze, a które najbiedniejsze w Unii Europejskiej. Miejsce Polski w zestawieniu nie napawa optymizmem.

Bieguny biedy w Unii Europejskiej

Raport szwajcarskich instytucji finansowych Credit Suisse i UBS, do którego odnosi się autor publikacji, został sporządzony na podstawie danych za 2022 rok. Porównano w nim majątek na głowę dorosłej osoby w poszczególnych krajach UE. Pojęciem "majątku" twórcy raportu definiują wartość aktywów finansowych oraz rzeczowych (głównie mieszkań) posiadanych przez gospodarstwa domowe, pomniejszoną o ich zadłużenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Finanse i praca

Maciej Samcik
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak unikać niepotrzebnych wydatków?
Jak unikać niepotrzebnych wydatków?
Oddaj moje 500+
Oddaj moje 500+
Jak uczyć dzieci czym są finanse?
Jak uczyć dzieci czym są finanse?
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Wyginam śmiało ciało w pracy
Wyginam śmiało ciało w pracy
Zalety krótkiego treningu w pracy
Zalety krótkiego treningu w pracy
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
OszczędzaMY – kredytowy ból głowy
OszczędzaMY – kredytowy ból głowy
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Workation - praca i wakacje
Workation - praca i wakacje
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?

Jak się okazuje, najmniej zamożne kraje Unii Europejskiej znajdują się w Europie Wschodniej i na Bałkanach. W przypadku niektórych z nich, różnica w zestawieniu z najbogatszymi państwami jest ogromna. Na przykład majątek na osobę dorosłą w Danii był średnio ponad dziewięć razy wyższy niż w Rumunii. Kraj ten jest zresztą na samym końcu rankingu krajów UE. Przeciętny jego obywatel posiada bowiem średnio jedynie 42 tys. euro, co aktualnie daje równowartość około 180 tys. zł. Niewiele lepsze statystyki ma Bułgaria. Trzecią pozycję od końca zajmuje natomiast Polska, gdzie majątek na głowę jednego obywatela ekonomiści oszacowali na 50 tys. euro, czyli około 216 tys. zł.

Według raportu najbogatszymi krajami w Unii Europejskiej są natomiast: Luksemburg, Dania i Holandia.

Raport oparty na zeszłorocznych danych jeszcze się nie ukazał. Eksperci oczekują, że przyniesie on lepsze wyniki dla naszego kraju, przede wszystkim ze względu na szybki wzrost płac i cen nieruchomości w Polsce. Nadal jednak będziemy należeć do krajów, które są na dorobku.

Dysproporcje pomiędzy państwami

Pomiędzy najbiedniejszymi krajami UE można również zauważyć spore dysproporcje. Widać to szczególnie, gdy porówna się średni majątek na głowę z medianą, a więc wartością środkową, dla której połowa obywateli jest mniej zamożna, a druga połowa bardziej. W przypadku Polski mediana wynosi zaledwie 19,2 tys. euro (około 83 tys. zł). Kwota ta stanowi mniej niż połowę średniej w naszym kraju. Jeśli weźmie się pod uwagę jedynie te dane, spadamy w zestawieniu za Rumunię i Bułgarię, zamykając stawkę krajów UE.

Artykuł zwraca uwagę też na inne statystyki, na przykład na rozkład majątku. Okazuje się, że około 23 proc. obywateli Polski ma majątek nieprzekraczający 10 tys. euro. Biorąc pod uwagę tylko tę statystykę, możemy zauważyć, że większy odsetek obywateli poniżej tego progu jest w dziesięciu innych krajach, w tym w Czechach, Chorwacji, a nawet Szwecji. Jednocześnie jedynie co dziesiąty Polak może się pochwalić majątkiem w wysokości ponad 100 tys. euro. Na tle innych unijnych państw, jest to wyjątkowo słaby wynik.

Jaki jest odsetek osób zagrożonych ubóstwem w Polsce?

Z publikacji businessinsider.pl możemy się też dowiedzieć, jak obywatele unii oceniają stan swojego majątku. Wzięto tu pod uwagę między innymi wskaźnik zagrożenia ubóstwem i wykluczenia społecznego. Z podsumowania Eurostatu za 2023 rok wynika, że 94,6 mln osób w UE (21 proc. populacji) było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Instytucja wyjaśniła, że chodzi o mieszkańców Unii Europejskiej, którzy deklarowali, że żyli w gospodarstwach domowych doświadczających co najmniej jednego z trzech stanów: zagrożenia ubóstwem, poważnego i ciągłego niezaspokojenia podstawowych potrzeb materialnych lub życia w gospodarstwie domowym, gdzie trudno o pracę dla członków rodziny. Odsetek tych osób różnił się w poszczególnych krajach.

Najwyższe wartości odnotowano w Rumunii (32 proc.) i Bułgarii (30 proc.), co jest zgodne z wynikami raportu o majątku. Na trzecim miejscu nie ma jednak Polski. Jest natomiast Hiszpania, z wynikiem 27 proc. Nasz kraj plasuje się sporo dalej w tym zestawieniu, gdyż wskaźnik ubóstwa wynosi u nas jedynie 16 proc. To oznaczałoby, że Polska jest relatywnie najmniej dotknięta problemem ubóstwa i wykluczenia społecznego. A przynajmniej takie poczucie mają sami obywatele.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości