100 kina "Marzenie"
Historia kina "Marzenie" zaczyna się w Tarnowie w 1913 roku. - Wiosną w hotelu Neumanna odbyła się pierwsza projekcja. Co ciekawe, już pod nazwą "Teatr Świetlny Marzenie". Kiedy przynosiło znaczne dochody, postanowiono, że Towarzystwo Szkoły Ludowej wybuduje nowy lokal - powiedział Tomasz Kapturkiewicz, dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury. Pierwsza projekcja w nowym budynku odbyła się 5 października 1924 roku.
- Kino "Marzenie" zawsze było kinem ważnym, [...], kinem premierowym. Wtedy były celuloidowe kopie, duże, w paczkach. Tych kopii nie było jakichś wielkich ilości, żeby film dotarł to trwało [...] miesiąc, albo i dwa czasami. Po tej totalnej zapaści lat 80. i samego początku lat 90. pierwszym takim filmem, dzięki któremu jakoś odbiliśmy się od dna był "Jurassic Park". To było szaleństwo. Wszyscy chcieli ten film oglądać - dodała Maria Wardyń, emerytowana kierowniczka kina.
Jak wyglądała praca w kinie "Marzenie"?
- To kino to jest połowa mojego życia. Więcej czasu spędziłam w kinie "Marzenie" niż z mężem. Często mi się zdarzało, że gdy w domu moim dzwonił domofon, a ja odbierałam, podnosiłam słuchawkę i mówiłam: "kino "Marzenie". Słucham" - to chyba wszystko mówi - wyznała Ewa Sowińska, bileterka od 1997 roku.
Kazimierz Kurek, emerytowany kinooperator pracę w kinie rozpoczął 40 lat temu. - W tamtych czasach trzeba było sobie zrobić specjalne uprawnienia kinooperatora kategorii 1. To upoważniało do samodzielnego wyświetlania filmów w kabinie - tłumaczył.
- Do kina studyjnego nie da się zajść przypadkiem, [...], do kina studyjnego trzeba być widzem świadomym, wybrać uprzednio film i celebrować go razem z kilkudziesięcioma przynajmniej osobami, które przyszły do tego samego miejsca w tym samym celu, co my. Kina studyjne kreują w nas to uczucie przynależności do społeczności widzowskiej - stwierdził Bartek Czartoryski, specjalista od popkultury.
Za co widzowie tak cenią kino "Marzenie"? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zbigniew Buczkowski to najbardziej zapracowany polski aktor. "Cieszę się, że mam jeszcze wzięcie"
- Janusz Chabior został malarzem. "Obrazy były gdzieś w szafie i dopiero moja żona je odkryła"
- Głośny oscarowy dramat już dostępny w Max. To obraz "pokazujący perfekcję i zwyczajność zła"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Filip Kmera
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN