Niezwykłe kino w Tarnowie. "Więcej czasu spędziłam w kinie "Marzenie" niż z mężem"

Kino "Marzenie" w Tarnowie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kino, które działa nieprzerwanie od 100 lat - napisy
Kino, które działa nieprzerwanie od 100 lat - napisy
Kino, które działa nieprzerwanie od 100 lat
Kino, które działa nieprzerwanie od 100 lat
Równo 100 lat temu w budynku przy ulicy Staszica w Tarnowie zaczęto projekcje pierwszych filmów. Wszystko za sprawą kina "Marzenie". Dlaczego to miejsce jest tak niezwykłe? Czym przyciąga do siebie kinomanów?

100 kina "Marzenie"

Historia kina "Marzenie" zaczyna się w Tarnowie w 1913 roku. - Wiosną w hotelu Neumanna odbyła się pierwsza projekcja. Co ciekawe, już pod nazwą "Teatr Świetlny Marzenie". Kiedy przynosiło znaczne dochody, postanowiono, że Towarzystwo Szkoły Ludowej wybuduje nowy lokal - powiedział Tomasz Kapturkiewicz, dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury. Pierwsza projekcja w nowym budynku odbyła się 5 października 1924 roku.

- Kino "Marzenie" zawsze było kinem ważnym, [...], kinem premierowym. Wtedy były celuloidowe kopie, duże, w paczkach. Tych kopii nie było jakichś wielkich ilości, żeby film dotarł to trwało [...] miesiąc, albo i dwa czasami. Po tej totalnej zapaści lat 80. i samego początku lat 90. pierwszym takim filmem, dzięki któremu jakoś odbiliśmy się od dna był "Jurassic Park". To było szaleństwo. Wszyscy chcieli ten film oglądać - dodała Maria Wardyń, emerytowana kierowniczka kina.

Jak wyglądała praca w kinie "Marzenie"?

- To kino to jest połowa mojego życia. Więcej czasu spędziłam w kinie "Marzenie" niż z mężem. Często mi się zdarzało, że gdy w domu moim dzwonił domofon, a ja odbierałam, podnosiłam słuchawkę i mówiłam: "kino "Marzenie". Słucham" - to chyba wszystko mówi - wyznała Ewa Sowińska, bileterka od 1997 roku.

Kazimierz Kurek, emerytowany kinooperator pracę w kinie rozpoczął 40 lat temu. - W tamtych czasach trzeba było sobie zrobić specjalne uprawnienia kinooperatora kategorii 1. To upoważniało do samodzielnego wyświetlania filmów w kabinie - tłumaczył.

- Do kina studyjnego nie da się zajść przypadkiem, [...], do kina studyjnego trzeba być widzem świadomym, wybrać uprzednio film i celebrować go razem z kilkudziesięcioma przynajmniej osobami, które przyszły do tego samego miejsca w tym samym celu, co my. Kina studyjne kreują w nas to uczucie przynależności do społeczności widzowskiej - stwierdził Bartek Czartoryski, specjalista od popkultury.

Za co widzowie tak cenią kino "Marzenie"? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości