Herby polskich miast
Kolorowe herby od wieków reprezentowały polskie gminy i miasta, a że artystów było wielu i czasy były różne, to polska heraldyka różnymi herbami stoi. Nie brakuje w nich motywów religijnych tak jak w przypadku Bełchatowa, patriotycznych (herb Łomianek) czy wspomnień z czasów PRL-u, bo właśnie wtedy powstał herb Myszkowa.
Jak tłumaczył Przemysław Pragert, autor książki o polskiej heraldyce, herby powstały we Francji w okolicy XII wieku. - U nas przyszło to nieco później, w średniowieczu upowszechniły się herby szlacheckie - powiedział w Dzień Dobry TVN. - Niektóre herby miast i gmin mają związek z herbami szlacheckimi, wywodzą się w dużej mierze od tego znaku własnościowego danego szlachcica - zaznaczył.
Symbole na znanych herbach
Co możemy dostrzec na herbie Sopotu? - Przede wszystkim to srebrna mewa przysiadająca na złotym kopczyku piasku trzymająca nóżką dorszowatą rybę. Ona tak została określona przez rybaków, kiedy pytaliśmy co to za ryba. Oni powiedzieli, że to jest jakaś dorszowata, ani śledź, ani dorsz - tłumaczyła prof. dr hab Beata Możejko.
Prof. opisała także herb Ustki, a ten, jak się okazuje, określano mianem kontrowersyjnego. - Co jest typowe dla Ustki? Legendy o syrenach, oczywiście ryby i jakieś żaglowce. Po drugiej wojnie światowej troszeczkę przerysowano tę syrenkę, największe emocje wzbudził jej biust i protesty mniej lub bardziej bogobojnego środowiska, były telefony do nas, czy syrenka ma odpowiedni biust - powiedziała.
Kto tworzył herby w średniowieczu, a kto tworzy je dziś? - Nie mamy żadnych norm prawnych w średniowieczu, które mówiły, że ta dana osoba ma prawo tworzyć herb. Po prostu to należało do władzy feudalnej, oni wybierali sobie symbolikę, działało coś, co działa i dziś, czyli moda i wpływowe osoby mówiące, czego tam chcą - dodała Beata Możejko.
Zobacz więcej opisów herbów w naszym materiale wideo.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Najlepsze miasta do życia w Polsce. Twórcy rankingu: "Widać duże zmiany"
- Województwo śląskie. Raj nie tylko dla miłośników sportów zimowych. "14 tys. miejsc noclegowych"
- Bitwa wodna na łódzkim Manhattanie. "Możemy legalnie, bezpiecznie przywrócić tradycję"
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Łukasz Zagórski
Źródło zdjęcia głównego: ddtvn