Zaskoczenia na liście kandydatów do Europarlamentu. "Szykują się zmiany w rządzie"

5 porannych newsów - czwartek, 25 kwietnia 2024 roku
Źródło: Dzień Dobry TVN
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku
Ponad 2 mln kobiet w Polsce nie chodzi na wybory
Ponad 2 mln kobiet w Polsce nie chodzi na wybory
#dziewczynynawybory spot
#dziewczynynawybory spot
Tajemnice politycznej mowy ciała
Tajemnice politycznej mowy ciała
9 czerwca w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Koalicja Obywatelska przedstawiła oficjalną listę kandydatów, którzy będą startować z pierwszych miejsc w danych województwach. Jakie wiążą się z tym niespodzianki? Kogo prawdopodobnie wystawi partia opozycyjna? O tym W Dzień Dobry TVN mówił Łukasz Jedliński z TVN24.

Kandydaci do Europarlamentu z Koalicji Obywatelskiej

Premier Donald Tusk niemal w każdym swoim wystąpieniu podkreśla wagę zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Rozłożenie sił politycznych na arenie międzynarodowej będzie miało realny wpływ na bezpieczeństwo Polski, dlatego też szef rządu zdecydował, że w interesie naszego kraju jest wysłanie do Brukseli mocnych przedstawicieli. Na liście kandydatów pojawiły się więc popularne nazwiska.

- Rzeczywiście, są to znane twarze. Debiutantów to my specjalnie na tej liście, jeśli chodzi o te miejsca biorące, nie ujrzymy - komentuje w Dzień Dobry TVN Łukasz Jedliński.

Redaktor TVN24 wymienił aspirujących na europejskie stanowiska polityków i zwrócił uwagę, że ich kandydatury zwiastują ewentualne roszady w ministerstwach.

- Jedynka w Warszawie: Marcin Kierwiński, czyli szef MSWiA. Bartłomiej Sienkiewicz, czyli minister kultury (Małopolskie, Świętokrzyskie). Borys Budka, czyli minister aktywów państwowych z województwa śląskiego. Więc jeśli wskazani politycy zdobędą mandaty w wyborach 9 czerwca, to szykują się zmiany w rządzie - zaznaczył dziennikarz.

Wybory do Europarlamentu. Kogo wystawi Prawo i Sprawiedliwość?

Parta opozycyjna nie przedstawiła jeszcze oficjalnej listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego. - Ale na giełdzie nazwisk pojawiają się m.in. takie: Adam Bielan, Małgorzata Gosiewska, Maciej Wąsik, Mariusz Kamiński, Jacek Kurski, Daniel Obajtek, Beata Szydło - wyliczał w Dzień Dobry TVN redaktor Łukasz Jedliński.

Okazuje się jednak, że proponowane kandydatury budzą wewnątrzpartyjne konflikty. - Jeśli chodzi o listę warszawską, to (...) Małgorzata Gosiewska, z tego, co czytam, nie chciałaby, by Tobiasz Bocheński był również na tej liście, bo jest to polityk, który jednak w Warszawskie jakąś rozpoznawalność znalazł, co może negatywnie wpłynąć na jej ostateczny wynik - wyjaśnił prezenter newsów.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes