Kobiety w polskim rządzie. Jakie stanowiska objęły?

Projekt bez nazwy (59)
Źródło: Dzień Dobry TVN
Newsy
Newsy
Ponad 2 mln kobiet w Polsce nie chodzi na wybory
Ponad 2 mln kobiet w Polsce nie chodzi na wybory
#dziewczynynawybory spot
#dziewczynynawybory spot
Tajemnice politycznej mowy ciała
Tajemnice politycznej mowy ciała
Nowy rząd Donalda Tuska został oficjalnie zaprzysiężony. W gabinecie premiera znalazło się 26 ministrów, z czego 9 z nich to kobiety. Kim są i jakie powierzono im resorty?

Kobiety w rządzie

Na czele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stanęła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy. Jest pedagożką, autorką publikacji naukowych, działaczką społeczną i posłanką na Sejm IX i X kadencji. W 2018 uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii.

Ministra związała się z polityką w 2015 roku jako działaczka partii Razem. W 2020 roku była współprzewodniczącą sztabu Roberta Biedronia podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi. Z dużym zaangażowaniem działa na rzecz praw kobiet oraz społeczności LGBT.

- Sejm zdecydował. Obejmę urząd ministry rodziny, pracy i polityki społecznej. To dla mnie wielki zaszczyt, radość a przede wszystkim zobowiązanie. Dziękuję - napisała w mediach społecznościowych Dziemianowicz-Bąk.

Kobiety szefowymi resortów

Nową ministrą edukacji została Barbara Nowacka. To polska działaczka polityczna i feministyczna oraz posłanka na Sejm RP IX i X kadencji. Z wykształcenia jest informatyczką, skończyła studia magisterskie z zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim, a także została absolwentką studiów typu MBA we Francuskim Instytucie Zarządzania.

Ministra jest przewodniczącą partii Inicjatywa Polska, która od 2018 roku współtworzy Koalicję Obywatelską. W IX kadencji Sejmu pracowała m.in. w Komisji Edukacji i Młodzieży oraz była wiceprzewodnicząca Podkomisji ds. nauki i szkolnictwa wyższego. Dwukrotnie przewodniczyła Obywatelskiemu Komitetowi Inicjatywy Ustawodawczej "Ratujmy Kobiety" na rzecz liberalizacji ustawy antyaborcyjnej. Była również członkinią Obywatelskiego Komitetu "Tak dla in vitro". 

- Dziś prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nasz rząd. Zaczynamy ciężką pracę, by naprawić Polskę po ośmiu latach PiS. Dołożę wszelkich starań, by edukacja wreszcie była na miarę XXI wieku, a nauczycielki i nauczyciele czuli dumę z wykonywania swojego zawodu. Szczęśliwej Polski już czas - podkreśliła Nowacka w mediach społecznościowych.

Ministrą zdrowia została Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej. Jest nauczycielką, absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i posłanką na Sejm RP VI, VII, VIII, IX i X kadencji. W latach 2013-2015 pełniła funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów. W latach 2015-2023 była wiceprzewodniczącą Komisji Finansów Publicznych.

Za Ministerstwo Klimatu i Środowiska będzie odpowiadać Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050. Jest politolożką, kształciła się również w zakresie analizy finansowej i controllingu na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Jest posłanką na Sejm RP VIII, IX i X kadencji.

W wyborach parlamentarnych w 2015 kandydowała do Sejmu z listy partii Nowoczesna. W wyborach w 2019 roku ubiegała się o poselską reelekcję z ramienia Koalicji Obywatelskiej. W 2021 roku dołączyła do Polski 2050 i obecnie jest wiceprzewodniczącą partii. W Sejmie X kadencji zasiada w sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.

Katarzyna Kotula została ministrą do spraw równości. Jest nauczycielką i magistrem filologii angielskiej. Tytuł zdobyła na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ponadto jest działaczką społeczną i polityczną, a także posłanką na Sejm RP IX i X kadencji, ministra ds. równości w trzecim rządzie Donalda Tuska (od 2023).

Aktywnie walczy o prawa kobiet i osób wykluczonych. Brała udział w założeniu Komitetu Społecznego "Jesteśmy", który zrzesza opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Jest jedną z krajowych liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Agnieszka Buczyńska została ministrą do spraw społeczeństwa obywatelskiego i przewodniczącą Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. Jest socjolożką, działaczką społeczną i specjalistką w zakresie społeczeństwa obywatelskiego. Obejmuje stanowisko wiceprzewodniczącej i sekretarz generalnej partii Polska 2050. Została posłanką na Sejm RP X kadencji.

Zawodowo od lat jest związana ze środowiskiem organizacji pozarządowych. W 2020 była członkinią sztabu wyborczego Szymona Hołowni w trakcie kampanii prezydenckiej.

Marzena Czarnecka została ministrą przemysłu. Z wykształcenia jest radczynią prawną i profesorką na Uniwersytetcie Ekonomicznym w Katowicach. W 2018 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. W działalności naukowej podejmuje tematykę związaną z energetyką i prawem, szczególnie prawami konsumentów i własności.

Ministrą funduszy i polityki regionalnej została Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z partii Polska 2050. Jest socjolożką i politolożką. W latach 2012–2014 była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a w latach 2014–2016 była pierwszą kobietą-ambasador w Rosji.

Marzena Okła-Drewnowicz w rządzie Donalda Tuska objęła stanowisko ministry do spraw polityki senioralnej. Jest socjolożką i posłanką na Sejm RP VI, VII, VIII, IX i X kadencji. Przez wiele lat pracowała w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej na stanowisku zastępcy dyrektora. Jest twórczynią jednego z pierwszych punktów konsultacyjno-interwencyjnych dla ofiar przemocy domowej.

Od początku działalności w Sejmie była związana z polityką społeczną, ze szczególnym uwzględnieniem polityki senioralnej. Dwukrotnie wybrano ją na wiceprzewodniczącą Komisji Polityki Senioralnej oraz wiceprzewodniczącą Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości