Polacy oszczędzą miliony złotych? Rząd szykuje ważne zmiany w programie darmowych leków

apteka, leki
Zmiana w programie darmowych leków - co oznacza?
Źródło: Luis Alvarez/Getty Images
Ponad 400 milionów złotych - tyle zostanie w portfelach Polaków, jeśli rząd przeprowadzi zapowiadaną rewolucję w obszarze medycyny i farmacji. Wedle niej prawo do wypisywania recept na darmowe leki otrzyma nowa grupa specjalistów, co oznacza, że dostęp do bezpłatnych środków leczniczych będzie o wiele łatwiejszy niż dotychczas.

Do tej pory beneficjentami programu darmowych leków były osoby powyżej 65. roku życia, a od września 2023 r. grupę tę poszerzono również o dzieci i młodzież, która nie ukończyła jeszcze 18 lat. Poważnym ograniczeniem jest jednak fakt, że receptę na bezpłatne medykamenty może wypisywać wąska grupa lekarzy. Według planów rządu ma to się niebawem zmienić.

Dalsza część tekstu poniżej.

Polacy uzależnieni od leków przeciwbólowych?
Polacy uzależnieni od leków przeciwbólowych? (napisy)
Źródło: Dzień Dobry TVN

Kto ma prawo do przepisywania darmowych leków?

Jak czytamy na łamach serwisu Fakt.pl, obecnie wśród grupy medyków, którzy mogą zgodnie z programem darmowych leków wypisywać recepty na nieodpłatne środki lecznicze, znajdują się:

  • lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), którzy mają umowę z NFZ;
  • lekarze ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) lub lekarze po zakończonym leczeniu szpitalnym;
  • pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej uprawnione do wystawiania recept, które mają umowę z NFZ;
  • lekarze dowolnej specjalności (którzy mają prawo wykonywania zawodu, ale zaprzestali jego wykonywania) - m.in. dla siebie albo dla małżonka, albo osoby pozostającej we wspólnym pożyciu.

Z przepisów jasno wynika, że możliwości otrzymania darmowych medykamentów nie mają pacjenci, którzy korzystają z prywatnych wizyt lekarskich, a przeznaczone dla nich recepty zostały wypisane przez specjalistę, który nie świadczy usług w ramach NFZ.

Rewolucja w programie darmowych leków - co się zmieni?

Rząd zapowiada, że lista grup lekarzy uprawnionych do wypisywania recept na darmowe leki zostanie rozszerzona. Politycy mają zająć się projektem ustawy we wtorek, 5 listopada, a reforma wejdzie w życie prawdopodobnie od 2025 roku. Możliwość przepisywania produktów ze spisu bezpłatnych medykamentów (który w przypadku seniorów obejmuje 3721 pozycji) zgodnie z zapowiedziami uzyskają:

  • prywatni lekarze bez kontraktu z NFZ;
  • stomatolodzy;
  • lekarze udzielający świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej;
  • lekarze udzielający świadczeń z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości