Co dalej z 800 plus?
29 października, podczas wtorkowej konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów premier został zapytany o to, czy zasady dotyczące 800 plus ulegną zmianie. Wszystko przed medialne doniesienia na temat rzekomych modyfikacji w kryteriach wypłacanych świadczeń. Jak zapewnił Donald Tusk, pieniądze wciąż będą wydawane na każde dziecko, tak długo, jak on będzie odpowiadał za prace rządu. - Nie dajcie się wmanewrować tym, którzy chcą [...] wmówić Polakom, że jak ja jestem premierem, to znaczy, że coś zabiorę [...]. Nic co było dane, nie zostanie odebrane. [...] Nie będzie kryteriów, nie będzie ograniczeń - przekonywał szef rządu.
Wpływ 800 plus na dzietność
Choć wprowadzone w 2016 roku świadczenie, wówczas w formie 500 plus, nie wpłynęło znacząco na wzrost dzietności w Polsce, dziś pełni inną rolę. Jak podkreślił Donald Tusk - dodatkowe środki wspierają osoby potrzebujące.
- Ten program ma także inne funkcje, inne cele - przede wszystkim wyciąganie z ubóstwa setek tysięcy polskich rodzin, które mają dzieci, szczególnie rodzin wielodzietnych - zaznaczył premier. Świadczenie 800 plus przysługuje każdemu dziecku, którego rodzice złożą odpowiedni wniosek, do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych przez opiekunów dochodów. Pieniądze są przekazywane jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Już nie 4, a 7 tys. złotych. Ten zasiłek może wzrosnąć od lipca 2024
- Bezrobotnych od czerwca czekają spore zmiany. Czy mogą liczyć na większy zasiłek?
- Nie każdy wie, że może dostać 600 złotych od państwa. Co trzeba zrobić?
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Maskot/Getty Images