Dawniej wysokość emerytury stanowiła 75 proc. pensji pracownika, obecnie jest dużo mniejsza w porównaniu do wynagrodzenia. Jak możemy zadbać o swoją przyszłość? Kiedy zacząć odkładać pieniądze i mieć godną emeryturę? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy, na Instagramie znany jako @debataemerytalna.
Ile wynoszą emerytury?
Osoby, które teraz przechodzą na emeryturę, mogą liczyć na 45-50 proc. swojego obecnego wynagrodzenia. Dawniej ten procent był dużo wyższy.
- Tak został skonstruowany system emerytalny, że każda składka ma znaczenie i biorąc pod uwagę to, że żyjemy dłużej, to też tego kapitału - w tym krótkim czasie pracy, który mamy przy niskim wieku emerytalnym - niestety nie pozwoli nam na wypracowanie dużej emerytury. Realnie będzie to coś w okolicy najniższej [emerytury - przyp. red.], trochę ponad najniższą. Dzisiaj najniższa to jest 1780 brutto, za chwilę będzie to niespełna 1890 brutto - powiedział w Dzień Dobry TVN Oskar Sobolewski.
Należy przypomnieć, że kobiety pracują pięć lat krócej niż mężczyźni, tym samym otrzymują niższe świadczenie. - Sytuacja kobiet jest dużo gorsza, biorąc pod uwagę dzisiaj średnią i tę średnią w przyszłości, bo dzisiaj już emerytury kobiet są średnio dużo niższe niż mężczyzn. To jest już ponad tysiąc złotych różnicy, w tych dzisiaj wypłacanych świadczeniach, a w kolejnych latach ta dysproporcja będzie się zwiększała. Dużą rolę tutaj gra zróżnicowany wiek emerytalny, który w Polsce w przypadku kobiet jest najniższy w Unii Europejskiej - wyjaśnił nasz gość.
Co wpływa na wysokość emerytury?
To ile będzie wynosiła nasza emerytura, zależy od kilku czynników. Są to m.in. wysokość składki, która jest odprowadzona z naszej pensji i to, jak długo jest pobierana. W tym kontekście przechodzenie na wcześniejszą emeryturę wcale nie jest dla nas korzystne.
- To jest główny powód, dla którego te świadczenia są niższe. Także to, że inne kraje europejskie wydłużają wiek emerytalny, a przede wszystkim zrównują wiek emerytalny, też pamiętajmy, że to jest różnica 5 lat, to nie jest różnica roku - dwóch, gdzie też taka występuje w niektórych krajach. Pięć lat to jest duża różnica, zwłaszcza kiedy dłużej żyjemy, to ma znaczenie. W związku z tym, dyskusja o wieku emerytalnym, myślę, że ona się w końcu pojawi, ale do czasu kiedy ona się nie pojawi i faktycznie ten wiek emerytalny nie zostanie zmieniony, to trzeba pamiętać, żeby regularnie oszczędzać na przyszłość. Nie tylko w perspektywie roku, dwóch, trzech, tylko w perspektywie 20, 30, 40 lat, żeby ten dodatkowy kapitał na emeryturę sobie zbudować i mieć jakieś zabezpieczenie - podkreślił.
Kiedy jest najlepszy moment, żeby zacząć odkładać? Czy gromadzenie środków na kilka lat przed emeryturą zapewni nam godne życie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Zobacz także:
- Kiedy ZUS wypłaci trzynastki? Nowe terminy przelewów
- Małgorzata Ostrowska latami nie płaciła składek ZUS. "Nie było mnie stać"
- Urszula Dudziak o swojej emeryturze. "Trzeba to jakoś naprawić, bo to jest wstyd"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News