Wakacyjny wyjazd to spory wydatek. Trzeba pokryć nie tylko koszty biletów na pociąg, autobus czy samolot, ale też zapłacić za noclegi, jedzenie oraz dodatkowe atrakcje, na przykład wstęp do muzeum czy parku wodnego. Nauczyciele mają jednak możliwość zaoszczędzenia pieniędzy dzięki dwóm świadczeniom - dodatkowi urlopowemu oraz wczasom pod gruszą. Co warto o nich wiedzieć?
Wyższe świadczenia urlopowe dla nauczycieli w 2024 roku
Świadczenie urlopowe przysługuje każdemu nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie Karty Nauczyciela. Aby je otrzymać, nie trzeba więc składać żadnego wniosku. Pieniądze wypłacane są automatycznie, raz w roku, w okresie od czerwca do końca sierpnia danego roku kalendarzowego. W 2024 roku kwota tego dodatku wzrosła. Ile dokładnie teraz wynosi?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Finanse i praca
Jak podaje serwis infor.pl, bazą do obliczenia świadczenia urlopowego jest obecnie kwota 6445,71 złotych. Zatem wysokość odpisu wynosi 2417,14 złotych. Konkretna kwota dodatku obliczana jest na postawie kilku czynników.
Wzory do obliczeń to:
- dla nauczyciela pracującego w pełnym wymiarze - kwota odpisu x liczba przepracowanych miesięcy/12,
- dla pedagoga zatrudnionego na część etatu - (kwota odpisu: 12 miesięcy) x liczba przepracowanych miesięcy x wymiar etatu.
Świadczenie urlopowe otrzymuje każdy nauczyciel, niezależnie od sytuacji materialnej i życiowej. Nie jest to jednak jedyne dofinansowanie na wakacyjny wyjazd, które przysługuje pedagogom w 2024 roku.
Wczasy pod gruszą 2024 - ile można otrzymać? Jaki jest warunek?
W okresie wakacyjnym nauczyciele mogą również skorzystać z dodatkowego świadczenia, jakim są tak zwane "wczasy pod gruszą". Pieniądze w tym przypadku wypłacane są ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) i w przeciwieństwie do wcześniej opisanego dodatku, wymagane jest tu złożenie specjalnego wniosku. Co więcej, środki te są przyznawane na podstawie zapisów regulaminu ze szkolnych środków na cele socjalne, czyli na podstawie kryterium socjalnego.
Wysokość dopłaty zależy więc od sytuacji materialnej, rodzinnej i życiowej pedagoga. Co do zasady, w jednostkach budżetowych może ona wynosić od 800 do 1500 złotych. Zwykle jednak w ramach "wczasów pod gruszą" przyznawane są mniejsze kwoty - od 300 do 1000 złotych.
Razem ze świadczeniem urlopowym można zatem otrzymać nawet 3200-4000 złotych na wakacje.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bezrobotnych od czerwca czekają spore zmiany. Czy mogą liczyć na większy zasiłek?
- Świadczenia dla seniorów - o jakie dodatki do emerytury mogą się ubiegać?
- Zmiany dla pracowników w 2024 roku. Jaka będzie płaca minimalna i inne świadczenia?
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: infor.pl, edziecko.pl
Źródło zdjęcia głównego: AndreyPopov/GettyImages