Dobra atmosfera w pracy sprawia, że pracownicy chętniej przychodzą do biura czy zakładu. Sęk w tym, że skutecznie można ją zniszczyć plotkowaniem. Jakie są tego skutki i dlaczego ludzie obgadują? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psychologiem i terapeutą Adamem Dębowskim oraz przedsiębiorczynią Różą Szafranek.
Bolesna plotka w pracy
Róża Szafranek była bohaterką jednej z plotek w firmie, w której była dyrektorką HR.
- Pracowaliśmy z firmą, która zwijała żagle. To były trzy lokalizacje, jedna w USA i dwie w Europie. [...] Po miesiącu bardzo intensywnej pracy non stop blisko zarządu usłyszałam: "Widocznie jakoś ci się to opłaca, bo się bardzo zaprzyjaźniliście z prezesem" - opowiadała przedsiębiorczyni w Dzień Dobry TVN.
Naszej gościni wprost zasugerowano, że ma romans, co było dla niej raniące, zwłaszcza że w tym czasie ciężko pracowała, by dobrze wykonywać swoje zadania. - Z plotką w organizacji jest tak i tutaj też tak zadziałało, że plotka wychodzi wtedy, kiedy jest za mało informacji, czyli my pracując na to, by ludziom zapewnić sensowne rozstanie z firmą, nie do końca komunikowaliśmy, co tam się dzieje - dodała.
Dlaczego plotkujemy w pracy?
Plotki to jeden ze sposobów wentylowania emocji.
- Z jednej strony mózg ludzki zawsze musi coś ocenić i nazwać, czyli cokolwiek jest nowego, to kora czołowa odpowiedzialna jest za to, by interpretować rzeczywistość. [...] Druga funkcja mózgu polega na tym, że idzie najprostszą ścieżką, a najprostsza ścieżka wiąże się z najprostszym skojarzeniem: "Dostała awans, bo pewnie była dla niego bardzo miła" albo "On dostał, bo na pewno na wódce byli" - tłumaczył Adam Dębowski.
- Często jest tak jak z myślami przy zasypianiu. Nie mamy nad nimi kontroli i teraz świadomy człowiek wychwyci tę głupią myśl na zasadzie: "Przestań, nie twórz takich skojarzeń". Natomiast mniej świadoma osoba podąży za nią bardzo łatwo, w szczególności jak druga osoba na tym przysłowiowym papierosie powie: "Dziwne, że on tak szybko awansował" - zaznaczył psychoterapeuta.
Kolejną przyczyną plotkowania jest poczucie wartości. - Psychika robi wszystko, żeby czuć się wartościowym, nie czuć się nikim. Jeśli widzę, że ktoś szybciej rozwinął swoją karierę albo komuś się coś udało, to nie mogę sprawić, żeby powiedzieć: "Ja jestem gorszy". Muszę więc znaleźć argument: "Na pewno on coś pokombinował, nie może być tak dobry", po to, żeby dowartościować siebie samego - wyjaśnił nasz gość.
Co grozi pracownikom za plotkowanie? Czy można przez to stracić pracę? Jak powinien zareagować pracownik, o którym się plotkuje? Posłuchaj dalszej części rozmowy w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dlaczego obgadujesz innych? Te słowa psychologa dadzą ci do myślenia
- Wizualizacja sposobem na złagodzenie stresu. "Nasz mózg nie odróżnia fikcji od rzeczywistości"
- Pracownicy karmią się plotką
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News