Toksyczni ludzie – jak sobie z nimi radzić i współpracować?

W biurze, kobieta denerwuje się na współpracownika
Fot. praetorianphoto/ Getty Images
Każdy na swojej drodze chociaż raz spotkał człowieka, który wywierał negatywny wpływ na jego samopoczucie lub życie. Toksyczni ludzie, bo takim mianem się ich określa, mogą pojawić się w pracy, rodzinie lub grupie znajomych. Warto wiedzieć, jak postępować w kontaktach z nimi, aby uchronić się przed ich oddziaływaniem.

Toksyczni ludzie często potrafią się dobrze kamuflować i ukrywać swoje zamiary. Często przez długi czas osoba, która przebywa w ich towarzystwie, nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Zwykle nie są to osoby, na pierwszy rzut oka, negatywnie nastawione do świata, ale maskujące to uśmiechem, życzliwością i przyjaznym nastawieniem. Ich prawdziwe intencje wychodzą na jaw dopiero po pewnym czasie. Jak pozbyć się toksycznych ludzi ze swojego otoczenia?

Kim są toksyczni ludzie?

Toksyczni ludzie to osoby, które wywierają negatywny i destrukcyjny wpływ na życie, nastrój i poczucie własnej wartości i wiarę w siebie innych. Często starają się narzucić własne zdanie, wymusić konkretne postawy, kontrolować podejmowanie działań. W tym celu stosują techniki manipulacyjne, kłamstwa, szantaż emocjonalny, plotki, otwartą krytykę, kontrolę, dramatyzowanie i obwinianie innych za swoje problemy.

Ich czyny mogą być świadome lub nie. Niektórzy z nich w ogóle nie zdają sobie sprawy z tego, że wpływają destrukcyjnie na drugiego człowieka. Częściej jednak postępują z pełną premedytacją, ukrywając swoje prawdziwe oblicze pod przykrywką przyjaźni, życzliwości, pozytywnych emocji. Zwykle na swoją ofiarę wybierają jedną osobę i całkowicie uzależniają ją od siebie. Dlatego otoczenie nie jest świadome, że dana jednostka jest osobą toksyczną i oddziałuje krzywdząco na innych.

Cechy toksycznych ludzi

Nie wszyscy toksyczni ludzie przejawiają te same cechy, zachowania i techniki wpływania na innych. Niektórzy z nich dają łatwo się rozpoznać, a inni potrafią się ukrywać i manipulować, kontrolować oraz zatruwać cudze życie przez długie lata. Wyróżniono jednak kilka wspólnych atrybutów i postaw, które przejawia zdecydowana większość tego typu osób:

· skupianie się na cudzych słabościach, aby poprawić swoje samopoczucie;

· obniżanie cudzej wiary w siebie;

· brak empatii;

· nadmierne skupianie się na sobie i swoich przeżyciach;

· negowanie wszystkiego, skupianie się na wadach, bycie “na nie”;

· wykorzystywanie drugiej osoby;

· kontrolowanie cudzego życia i czasu;

· częstsze mówienie niż słuchanie;

· krytykowanie, zwykle w obecności innych;

· stałe wymyślanie sobie problemów i dramatyzowanie;

· obwinianie innych za swoje niepowodzenia;

· wywoływanie u innych stresu i napięcia emocjonalnego;

· niewnoszenie niczego wartościowego do relacji, tylko branie.

Toksyczni ludzie w miejscu pracy

Bardzo często zdarza się, że toksyczni ludzie spotykani są w pracy . Są nimi nie tylko bezpośredni przełożeni wykorzystujący swoją pozycję do łatwego manipulowania i podkopywania wiary w siebie drugiej osoby, ale także współpracownicy na tym samym szczeblu, których motywacją jest chęć poczucia się lepszym, zwrócenia na siebie uwagi i karmienia się negatywną atmosferą w zespole.

Toksyczne osoby sprawiają, że współpracownik codziennie odczuwa stres, boi się iść do pracy, czuje się w niej niepewnie i źle, przez co spada jego efektywność, kreatywność i chęci do wykonywania obowiązków. Są to ludzie uśmiechnięci, życzliwi i pomocni, którzy sprytnie manipulują innymi, podważają czyjeś kompetencje, przywłaszczają sobie cudze pomysły. Często osoba toksyczna w pracy zbiera dużo prywatnych informacji na temat swojej ofiary, a następnie rozpowiada na jej temat plotki i kłamstwa.

Jak współpracować z toksycznymi ludźmi?

Współpraca z toksyczną osobą wymaga dużo siły, pewności siebie i asertywności. Dobrym sposobem jest okazywanie zadowolenia z pracy i optymistyczne nastawienie. Ważne jest zachowanie odpowiedniego dystansu i nie dzielenie się z każdym swoim życiem prywatnym oraz pomysłami, których jeszcze nie wdrożyliśmy lub nie przedstawiliśmy szefowi. Powinno się także w miarę możliwości ignorować taką osobę, a jej uwagi oraz plotki, które rozpowiada obracać w żart i nie dopuścić do tego, by wytrąciły nas z równowagi.

Toksyczni ludzie w rodzinie

Najcięższą sytuacją jest posiadanie toksycznych ludzi w rodzinie lub wśród przyjaciół. Może to być mąż, rodzic, partner lub przyjaciółka. Bliska relacja bardzo ułatwia takim osobom granie na uczuciach, manipulowanie i prowadzenie swoich działań, by negatywnie wpłynąć na cudze życie. Takie relacje są zazwyczaj najbardziej niebezpieczne, ponieważ toksyczny wpływ może być wywierany przez lata, a ofierze często jest niezwykle ciężko pozbyć się takiego człowieka ze swojego otoczenia.

Toksyczni ludzie – jak sobie z nimi radzić?

Uwolnienie się z toksycznej relacj i jest niezwykle trudne i wymaga dużego wysiłku. Pomoże stosowanie się do kilku zasad:

1. Zachowaj spokój.

2. Pamiętaj o swojej wartości.

3. Nie bój się powiedzieć o swoim problemie innej osobie.

4. Ogranicz kontakty z toksyczną osobą do minimum.

5. Naucz się mówić “nie”.

6. Nie załamuj się i nie nastawiaj negatywnie.

7. Nie daj się wciągnąć w konflikt i cudze problemy.

8. Skup się na sobie i realizacji swoich celów.

Zobacz film: Jak rozpoznać szefa psychopatę?

Zobacz film: Jak rozpoznać szefa psychopatę? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości