Obgadujesz czy wyrażasz opinię?
Na początku warto ustalić, kiedy możemy zostać posądzeni o obgadywanie innych, a w jakich przypadkach nasze zachowanie jest po prostu fair wobec drugiej strony. Jak tłumaczyła psycholog i psychoterapeuta Jessica Kmieć, obgadywanie ma przeważnie charakter negatywny, może służyć do krytykowania, osądzania w niekonstruktywny i niepomocny sposób.
- Zwykła opinia może być wyrażana z różnych powodów, w tym z chęci udzielenia wsparcia, dzielenia się spostrzeżeniami lub dyskusji na temat zachowań, lub cech danej osoby w sposób konstruktywny, przydatny i pozytywny. Obgadywaniu często towarzyszy atmosfera pełna plotek, rozmowa odbywa się zazwyczaj bez udziału samych zainteresowanych i z brakiem pozwolenia na dzielenie się informacjami na temat jej życia. Opinia jest wyrażana w otwartym dialogu, w którym obie strony uczestniczą i mogą dzielić się spostrzeżeniami w bezpośredni sposób - zaznaczyła psychoterapeutka.
Dlaczego nie warto obgadywać?
Obgadywanie może zniszczyć nawet najtrwalszą relację. - Zwiększa napięcie, prowadzi do utraty zaufania. Mogą pojawić się trudne emocje u obgadywanej osoby. Zwykła opinia uwzględnia prywatność i granice innych osób, a wszelkie komentarze lub spostrzeżenia są wypowiadane w odpowiedni, kulturalny sposób - tłumaczyła psycholog.
Dlaczego obgadujemy innych? Jak zaznacza Jessica Kmieć, ludzie często obgadują innych, aby budować więzi z innymi poprzez wykluczenie osób spoza danej grupy.
- Przynależność do grupy może dawać poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty, a krytyka lub obgadywanie osób spoza grupy może pozornie według nich służyć wzmocnieniu więzi. Krytykowanie lub obgadywanie innych może czasami służyć do podniesienia własnego poczucia wartości poprzez porównywanie się z innymi i wyolbrzymianie ich wad, lub błędów - powiedziała psycholog.
Ekspertka dodała, że osoby obgadujące mogą używać takiego mechanizmu obronnego, aby ukryć własne niepewności lub niedoskonałości
- Zawiść może prowadzić do obgadywania innych osób, szczególnie tych, których sukcesy lub osiągnięcia wydają się przewyższać te osób obgadujących. Ludzie czasami poszukują sposobów na radzenie sobie np. ze stresem lub frustracją poprzez wyrażanie tych emocji wobec innych osób. Plotkowanie może stanowić dla nich niekonstruktywny sposób na ulżenie sobie lub wyładowanie uczuć czy być także wynikiem przyswojenia wzorców zachowań społecznych z otoczenia, w którym jednostka się rozwijała. Jeśli plotkowanie było tolerowane lub nawet promowane w otoczeniu danej osoby to istnieje duża szansa, że osoba będzie kontynuować ten wzorzec zachowania - zaznaczyła Jessica Kmieć.
Pamiętajmy, że obgadywania tak jak wielu zachowań, da się oduczyć np. pracując nad własnymi emocjami, poprawiając komunikację i budując zdrowsze relacje z innymi. Warto zadbać też o większe poczucie spełnienia i satysfakcji z własnego życia.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Magda Gessler ma doczepy i jest agresywna? Restauratorka odniosła się do plotek
- Potrzebujemy czasu, który możemy spędzić tylko ze sobą. Co dzięki temu zyskujemy?
- Co Mikołaj Roznerski sądzi o plotkach na swój temat? "Babcia zapytała, dlaczego jej nie zaprosiłem na ślub"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Shironosov