Ustawa o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym została przyjęta przez sejm 7 lipca 2023 roku, a 11 lipca trafiła do Senatu, który ma 30 dni na jej rozpatrzenie.
Co to jest emerytura europejska?
Europejska emerytura, a właściwie Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE), jest rozwiązaniem, które ma umożliwiać długoterminowe inwestowanie transgraniczne. OPIE może być oferowane przez różne instytucje, jak banki, towarzystwa emerytalne, zakłady ubezpieczeń, niektóre spółki inwestycyjne czy instytucje pracowniczych programów emerytalnych.
Europejska Emerytura jest nowym sposobem na oszczędzanie dla wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej. Projekt ma zasięg ogólnoeuropejski, jednak poszczególne regulacje mogą się różnić w każdym z państw członkowskich. Celem OPIE jest zapewnienie środków finansowych na okres emerytalny i ma być niezależne od państwowej emerytury i innych filarów. Przystąpienie jest dobrowolne. Co więcej, istnieje możliwość odkładania pieniędzy na emeryturę w euro dzięki temu produktowi.
Kto ma szansę na emeryturę europejską?
Założenie konta w ramach europejskiej emerytury oraz wpłacanie środków ma być podobnie jak w PPK - dobrowolne. Oznacza to, że każdy obywatel krajów członkowskich będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania, jako III filaru emerytalnego. Subkonto ma być dostępne po ukończeniu 18. roku życia.
- Maksymalny limit opłat za zarządzanie ustalono na 1 procent wartości aktywów w skali roku. Roczny limit wpłat na europejską emeryturę będzie stanowił kwotę odpowiadającą trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok - podaje portal serwisy.gazetaprawna.pl.
Dodatkowe środki z europejskiej emerytury
Środki odkładane na europejskim koncie emerytalnym mają być dziedziczone. Dodatkowa emerytura po skorzystaniu z oferty byłaby wpłacana niezależnie od emerytury wypłacanej przez ZUS i innych filarów emerytalnych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Emerytura po 30. roku życia. Komu przysługuje?
- ZUS wypłaci zaległe emerytury. Na złożenie wniosku zostało kilka dni. Komu przysługuje świadczenie?
- 14. emerytura 2023 - kiedy wypłaty? Komu przysługuje?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: dziennik.pl/DGP
Źródło zdjęcia głównego: Dag Sundberg/Getty Images