Istnieją grupy zawodowe, które mają przywilej (lub przymus) wcześniejszego przejścia na emeryturę. Dotyczy to m.in. sportowców, czy przedstawicieli służb mundurowych. Jak się odnaleźć w nowej rzeczywistości? Czy trudno jest znaleźć nowy pomysł na siebie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Paweł Korzeniowski, były pływak oraz Mariusz Sokołowski, były policjant.
Emerytura po 30. Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości?
Paweł Korzeniowski, były pływak wyznał, że kariera pływaka trwa zazwyczaj do 30. roku życia. - Teraz jest tendencja taka, że to się wydłuża do 35+. Można powiedzieć, że jest taki pływak, który w wieku 42 lat zdobył tytuł mistrza świata, [...], ja zakończyłem karierę w 2016 roku. Później można powiedzieć, że lekko ją reaktywowałem. Teraz jestem, można powiedzieć, znowu na emeryturze - wyznał.
Sportowiec po zakończeniu kariery założył wspólnie z przyjacielem akademię pływania. - Robimy obozy dla dzieci, staramy się przekazywać wiedzę, uczymy dorosłych, uczymy dzieci, robimy zajęcia indywidualne, robimy imprezy na basenach. Przekazuję tę wiedzę, którą zdobyłem osobom, które kochają pływać lub chciałyby wejść do tego basenu i spróbować swoich sił - dodał.
Mariusz Sokołowski, były policjant przyznał, że już nie brakuje mu dawnego życia, adrenaliny. - Na samym początki jest takie zastanowienie, co będzie dalej, jak człowiek sobie poradzi z brakiem tej adrenaliny, [...], trzeba mieć pomysł na siebie. Jeżeli tego pomysłu nie ma, to ludzie, którzy przechodzą na emeryturę w młodszym wieku [...] mają olbrzymi problem - powiedział.
Jak pogodzić się z odejściem na emeryturę?
Mariusz Sokołowski wyznał, że znacznie lepsza jest sytuacja, kiedy sami podejmujemy decyzję o przejście na emeryturę, a nie zostaliśmy do tego zmuszeni. - To jest o wiele łatwiejsze psychiczne dla ciebie, bo to jest twoja decyzja, ty ją podjąłeś i ty masz pretensje w razie czego do siebie. Gorzej jest, kiedy ty musisz odejść, bo takich sytuacji w formacjach mundurowych jest sporo. To jest przerażające, że nagle dochodzi nowa władza i mówi: "nie do końca cię widzimy, lepiej, żebyś odszedł" - powiedział.
Jak nasi rozmówcy radzą sobie z dużą ilością wolnego czasu? Czy mają więcej chwil tylko dla siebie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak wybrać dobre studia? "Za pięć lat każdy z nas będzie robił coś innego"
- Obowiązkowe rozliczenie składki zdrowotnej w ZUS w maju. Kogo dotyczy?
- Rewolucja w Kodeksie pracy i urlopach. Jakie zmiany weszły w życie od 26 kwietnia?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News