Mimo że polski system emerytalny działa nie najgorzej, to jest wiele rzeczy, które wymagają naprawy. Poważnym problemem są m.in. duże dysproporcje między świadczeniami pań i panów. Jak i czy można to zmienić?
Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
O danych przedstawionych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej napisał "Dziennik Gazeta Prawna".
System emerytalny w Polsce. Jaką emeryturę będą otrzymywały kobiety?
Jak czytamy w dzienniku zmiany w systemie emerytalnym są konieczne i powinny zostać wprowadzone jak najszybciej. - Realny spadek wysokości emerytur w ciągu następnej dekady nikogo nie dziwi. Obecnie bowiem świadczenia są ustalane na mniej korzystnych zasadach, ponieważ osobom, które rozpoczęły aktywność zawodową po 1998 r., nie uwzględnia się już kapitału początkowego - czytamy w artykule.
Choć w ciągu najbliższych kilkunastu lat znaczącą wzrośnie liczba emerytów (do siedmiu milionów), to największym problemem będą świadczenia dla kobiet. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które uzyskał "Dziennika Gazeta Prawda" wynika, że średnia emerytura kobiety może być o 2,7 tys. zł niższa niż u mężczyzn. Na tę różnicę wpływają dwie rzeczy - panie żyją dłużej i jednocześnie wcześniej osiągają wiek emerytalny. - Biorąc pod uwagę, że udział płci pięknej w gronie emerytów ma przekroczyć 60 proc, spowoduje to znaczne pogorszenie ich sytuacji finansowej. Dlatego rząd musi przygotować zachęty, które skłoniłyby kobiety do dłuższej pracy - tłumaczyła ekspertka Instytutu Emerytalnego, Agnieszka Łukawska.
System emerytalny w Polsce. Co jest problemem?
Dużym problemem jest również to, że liczba osób pracujących, które dokładają do emerytur, rośnie zbyt wolno. "Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że co dziesiąty ubezpieczony w Polsce jest cudzoziemcem. Jeśli zdecyduje się np. na wyjazd do innego kraju Europy, ilość aktywnych zawodowo obniży się jeszcze bardziej.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie TVN 24 Biznes.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Chcesz zostać prokuratorem? Sprawdź, jakie są wymagania do wykonywania tego zawodu
- Zawody, w których zarabia się najlepiej. Niektórzy mogą liczyć nawet na 70 tys. zł
- "Zapłać 1000 złotych, a będziesz mieć tańszy prąd". Ministerstwo ostrzega
Autor: mp/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN 24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Douglas Sacha/Getty Images