Zawód prokuratora jest niezwykle szanowany. Głównym zadaniem osoby na tym stanowisku jest wykrywanie i ściganie przestępstw poprzez formułowanie oskarżeń i występowanie na salach sądowych. Wykonywanie tej profesji wymaga więc zarówno odpowiedniej wiedzy i umiejętności, jak i dużej dozy odpowiedzialności. W związku z tym kwestia tego, jak zostać prokuratorem jest stosunkowo złożona.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym zajmuje się prokurator?
Zakres obowiązków prokuratora jest bardzo szeroki. Osoba na tym stanowisku zajmuje się nie tylko przedstawianiem oskarżeń w sądzie. Do jej zadań należy także m.in.: aktywny udział w postępowaniach administracyjnych, przeprowadzanie przesłuchań podejrzanych, wizytacja miejsc popełnienia przestępstwa, analizowanie dowodów i ekspertyz czy wystawianie listów gończych i wniosków o tymczasowe aresztowanie. Wszystkie te obowiązki są pełnione w służbie wymiaru sprawiedliwości. Jako że wymagają one odpowiedniego przygotowania merytorycznego, kwestia tego, jak zostać prokuratorem jest ściśle uregulowane przepisami.
Kto może zostać prokuratorem?
Zgodnie z prawem, aby zostać prokuratorem, należy spełniać kilka konkretnych wymogów. Wśród nich znajdują się:
- posiadanie obywatelstwa polskiego i możliwość korzystania z wszelkich praw zarówno cywilnych, jak i obywatelskich,
- wyróżnianie się nieskazitelnym charakterem, co świadczy o nienagannej uczciwości i odpowiedzialności,
- legitymowanie się tytułem magistra studiów prawniczych,
- dobry stan zdrowia, który umożliwia wykonywanie zawodu prokuratora,
- ukończenie 26 lat,
- zdanie egzaminu prokuratorskiego lub sędziowskiego,
- przynajmniej roczny staż pracy jako asesor prokuratorski lub sędziowski (opcjonalnie: odbycie okresu służby w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury).
Osoby, które zastanawiają się, jak zostać prokuratorem, muszę więc spełnić wiele wymagań. Wśród nich najważniejsze jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia, a także ukończenie odpowiedniej aplikacji.
Jak zostać prokuratorem?
Ukończenie pięcioletnich studiów prawniczych i uzyskanie tytułu magistra prawa to podstawa wykonywania profesji prokuratora. Kolejnym krokiem na drodze do zawodu jest odbycie specjalnej aplikacji prokuratorskiej, która trwa 36 miesięcy. Aby do niej przystąpić, należy wziąć udział w specjalnym konkursie. Taki egzamin składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich to test, który zawiera 150 pytań zamkniętych, sprawdzających wiedzę z zakresu różnych dziedzin prawa. Po jego pomyślnym zdaniu kandydaci na aplikantów przechodzą do części pisemnej, która polega na rozwiązywaniu kazusów. Co ważne, konkurs na aplikację prokuratorską jest płatny, jednak jego koszt może się zmieniać. Przykładowo cena w 2019 roku wyniosła 1125 zł.
Po dostaniu się na aplikację, przyszli prokuratorzy będą na niej zgłębiać tajniki tego zawodu. Zgodnie z założeniami Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury muszą oni zdobyć odpowiednią wiedzę, a także umiejętności. W związku z tym zobowiązani są nie tylko do odbywania zajęć, ale też uczestnictwa w praktykach. Po 36 miesiącach aplikacji należy zdać egzamin końcowy przed komisją powołaną przez ministra sprawiedliwości. Składa się on z części pisemnej i ustnej. Po jego pomyślnym przejściu aplikanci otrzymują propozycję objęcia stanowiska asesora. Jest to posada, która ostatecznie przygotowuje do zawodu samodzielnego prokuratora, ponieważ zapewnia możliwość wykonywania określonych przez ustawę czynności prokuratorskich.
Po roku pracy jako asesor wreszcie można zostać pełnoprawnym prokuratorem. Widać więc wyraźnie, że droga do wykonywania zawodu nie należy do łatwych. Chcąc rozwijać swoją wiedzę i umiejętności, trzeba przygotować się na wytężoną pracę i poświęcić na to bardzo dużo czasu i energii. Warto przy tym dodać, że osoby, które zastanawiają się, jak zostać prokuratorem wojskowym, muszą pamiętać, że od 2016 roku oddzielna prokuratura wojskowa oficjalnie przestała istnieć. Oznacza to, że droga do zawodu została jeszcze bardziej ujednolicona.
Jak zostać prokuratorem bez aplikacji prokuratorskiej?
Okazuje się, że aby wykonywać zawód prokuratora, nie zawsze trzeba przejść przez dedykowaną mu 36-miesięczną aplikację. Dotyczy to m.in. osób, które zajmowały stanowisko asystenta prokuratora przez minimum pięć lat. Dodatkowo o posadę prokuratora mogą starać się sędziowie, radcowie, adwokaci oraz osoby mające tytuły naukowe.
Rządowe Centrum Legislacji pracuje też nad wprowadzeniem kolejnych zmian. Zgodnie z projektem nowelizacji, asystenci z dwuletnim stażem pracy będą mogli przystąpić do tzw. aplikacji uzupełniającej, która trwa jedynie 18 miesięcy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Napisał książkę o kulisach pracy prokuratora. "To jest taki bardzo gorący temat"
- Jaki zawód wybrać?
- Oto najlepsze filmy prawnicze i dramaty sądowe
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Nicola Forenza/GettyImages