Czy czeka nas zmiana w programach socjalnych? Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy?

pieniądze
Czy czekają nas zmiany w programach socjalnych?
Źródło: tarczas/Getty Images

Aby walczyć z deficytem w budżecie państw należących do Unii Europejskiej, wspólnota rozważa wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego. Co to takiego?

Paweł Majtkowski,
500+ na nowych zasadach
Co trzeba będzie zrobić, by otrzymać pieniądze na dziecko? W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym ekonomista Paweł Majtkowski.
Źródło: Dzień Dobry TVN

Już niedługo Polska będzie musiała dostosować się do polityki Unii Europejskiej i zmian, które mają pomóc zmniejszyć deficyt budżetowy.

Jak unia chce walczyć z deficytem budżetowym?

Państwa wspólnoty zobowiązane są do zmniejszenia swojego deficytu do 3 proc. wpływów i utrzymać dług publiczny poniżej 60 proc. PKB. Spełnienie tych wymogów może wpłynąć na politykę socjalną poszczególnych krajów. Dotyczy to również Polski.

Warto dodać, że deficyt budżetowy w naszym kraju wynosi 4,5 proc. PKB. Tym samym, aby sprostać unijnym wymaganiom koniecznie są cięcia co najmniej 65-70 mld zł. Szukanie oszczędności może wpłynąć na wygląda niektórych programów socjalnych m.in. 800 plus i czternastej emerytury. Serwis Infor podaje, że zamiast ciąć rządzący powinni całkowicie odmienić swoje podejście i myślenie o polityce socjalnej.

Rozwiązaniem, które pozwoli zachować programy socjalne i zaoszczędzić może być wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego. Choć jest to tylko pomysł, to zdobywa ona coraz więcej zwolenników. Ci którzy go popierają są zdania, że zwiększy on równość społeczną, korzystnie wpłynie na aktywizację zawodową oraz zmniejszy biedę. Przeciwnicy takiego rozwiązania uważają, że tylko zniechęci to bezrobotnych do szukania pracy.

Bezwarunkowy dochód podstawowy. Ile może wynosić?

Warto dodać, że bezwarunkowy dochód podstawowy testowany jest już w kilku krajach Unii Europejskiej - we Francji i Włoszech oraz Wielkiej Brytanii. W Polsce o takim rozwiązaniu wciąż się dyskutuje. Z informacji, do których dotarł "Fakt" wynika, że ta kwota miałaby wynosić 1,7 tys. zł na obywatela.

Gdyby takie rozwiązanie weszło w życie konieczna byłaby likwidacja takich programów, jak 800 plus czy 300 plus. Zdaniem części ekspertów zlikwidowanie kosztów obsługi tych programów zrekompensowałoby część kosztów wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie